fbpx

Czy należy zawiesić planowanie ciąży na czas pandemii?

kobieta w maseczce

Udostępnij ten post

Czy należy zawiesić planowanie ciąży na czas pandemii?

Pandemia wkradła się do naszego życia niespodziewanie. Z dnia na dzień pokrzyżowała nam wiele planów. Dostęp do badań diagnostycznych i lekarzy jest utrudniony. Dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie czy planowanie ciąży w czasie pandemii to dobra decyzja?

Starania o dziecko w dobie pandemii – stanowisko Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

W związku z szalejącą pandemią, dnia 16.03.2020 Polskie Towarzystwo Ginekologiczne wydało stanowisko w kwestii leczenia niepłodności (pełna treść). Znajdziemy w nim, m.in. następujące rekomendacje:

1. Pacjentom w trakcie leczenia z zastosowaniem technik medycznie wspomaganej prokreacji (ART), jeśli są w grupie ryzyka (…) w zależności do etapu terapii – jej przerwanie lub odroczenie ciąży i zastosowanie procedury zamrożenia oocytów lub zamrożenia zarodków.

2. Wszystkim pacjentom starającym się o ciążę, zarówno planującym leczenie niepłodności jak i będącym w trakcie leczenia, nawet jeśli nie spełniają kryteriów diagnostycznych zakażenia COVID-19: szczególną ostrożność podczas starań i leczenia lub ew. odroczenie decyzji o ciąży (ograniczenie się do mrożenia komórek jajowych lub zarodków).

Wytyczne wydają się jasne – czas pandemii to nie najlepszy okres na staranie się o dziecko. Warto jednak zadać sobie pytanie czy jest to czas, w którym planowanie ciąży powinno zostać całkowicie przerwane? A może jest coś, co możemy zrobić w tym okresie, aby po złagodzeniu/przeminięciu pandemii wdrożyć to w życie…?

[su_button url=”https://kobiecastronadietetyki.pl/dieta-w-ciazy-podczas-starania-sie-dziecko/sklep/” target=”blank” background=”#c8689c” icon=”icon: heart”]Dobierz swoją indywidualną dietę płodności[/su_button]

biały budzik

Czy powinniśmy całkowicie zawiesić planowanie ciąży?

Jak zaplanować ciążę w czasie pandemii? Jeśli przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu to okazuje się, że planowanie ciąży w tym czasie jest możliwe. Musi jednak przyjąć inny wymiar, podobnie jak pozostałe aspekty życia zaczynając od zwykłych zakupów, a kończąc na spotkaniach rodzinnych czy pracy.

[su_spacer=”20″]

Staranie się o dziecko podczas pandemii może przybrać formę:

  • poszerzania naszej wiedzy na temat czynników wpływających na efektywność starań (w tym diety płodności)
  • zmiany nawyków żywieniowych, na którą wbrew pozorom mamy teraz więcej czasu
  • nabycia umiejętności skutecznego radzenia sobie ze stresem, który niestety jest niejednokrotnie nieodłącznym elementem starania o dziecko (to fakt, że kwarantanna wiąże się z większym stresem, ale z drugiej strony poprzez „rzucenie się na głęboką wodę” mamy okazję do wypróbowania różnych technik relaksacyjnych, zajrzenia w głąb siebie i odnalezienia najlepszej formy walki ze stresem)

Z jednej strony mamy utrudniony dostęp do badań diagnostycznych i lekarzy. Z drugiej, dostaliśmy szansę w postaci większej ilości czasu i mniejszej liczby „rozpraszaczy”. Spróbujmy wobec tego podejść do planowania dziecka w inny sposób i wykorzystać ten czas do zgłębiania wiedzy oraz być może zmiany spojrzenia na pewne kwestie.

[su_spacer=”20″]

Zmiana nawyków żywieniowych a starania o dziecko podczas pandemii

Większa ilość czasu, którą spędzamy w domu oraz możliwość pracy zdalnej, daje nam tak naprawdę dobre warunki do zmiany nawyków żywieniowych. Spójrzcie, co możecie zrobić w tym czasie, aby zwiększyć efektywność starania się o dziecko poprzez lepsze odżywianie.

[su_spacer=”20″]

Wyrób w sobie nawyk regularnego jedzenia

Regularność posiłków jest bardzo ważna dla utrzymania prawidłowej masy ciała (przeczytaj mój artykuł jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat znaczenia prawidłowej masy ciała podczas starań). Regularne posiłki oznaczają jedzenie co 3-4 h z ostatnim posiłkiem najpóźniej 2 h przed snem. Nawet jeśli wydaje nam się, że to duża ilość i lepiej zrobimy jedząc, np. 2 posiłki w ciągu dnia to jesteśmy w błędzie. Niestety wiele osób myśli źle zakładając, że im mniej je tym lepiej. Tymczasem nieregularne posiłki, jedzenie rzadkich a obfitych potraw niesie za sobą ryzyko wystąpienia efektu jojo. Poza tym może prowadzić do wystąpienia groźnych niedoborów żywieniowych, które na pewno nie będą sprzyjać płodności.

Kwarantanna to doskonały czas na to, aby jeść regularnie. Uwierzcie mi, że jeśli teraz zaczniecie to robić to nawet, gdy wrócicie do normalnego trybu pracy jest duża szansa, że ten zdrowy nawyk z Wami zostanie. W tym momencie nie ma już wymówki w postaci braku czasu podczas porannego zamieszania. Nawet jeśli zdalną pracę rozpoczynacie o godzinie 7-8 rano to pewnie w większości przypadków macie możliwość żeby postawić śniadanie na biurku. To samo dotyczy kolacji. Nasz dzień jest zdecydowanie mniej aktywny, więc odpada usprawiedliwienie pod tytułem „jestem zmęczona/-y i nie mam siły na zrobienie kolacji”.

[su_spacer=”20″]

miseczka z płatkami

[su_spacer=”20″]

Zacznij uważnie przyglądać się temu, co trafia na Twój talerz

Zgiełk dnia codziennego niejednokrotnie sprawia, że nie zwracamy uwagi na to co jemy. Mamy tysiąc spraw na głowie, setki spotkań i telefonów. Jesteśmy w ciągłym biegu, więc całą uwagę poświęcamy pracy, a gdy wrócimy do domu nie mamy już na nic siły.

Dlatego domowa kwarantanna to dobry moment żeby nasza uwaga, która skupiała się wcześniej na czymś innym została przerzucona w stronę tego co jemy. Niejednokrotnie dietetycy prosząc swoich pacjentów o wypełnienie dzienniczka żywieniowego spotykają się z niechęcią. Zajmuje to trochę czasu, można o czymś zapomnieć itp. Tymczasem analiza takich zapisków to szansa na otrzymanie naprawdę wielu cennych informacji. Widać wtedy czarno na białym, gdzie popełniamy największe błędy. Uwierzcie mi, że choć wszyscy łączą nadwagę i otyłość z hamburgerami, ciastami itp. to może okazać się, że naszym problemem jest raczej źle dobrane pieczywo, regularne spożywanie „wody” smakowej lub innych źródeł ukrytego cukru.

[su_button url=”https://kobiecastronadietetyki.pl/dieta-w-ciazy-podczas-starania-sie-dziecko/sklep/” target=”blank” background=”#c8689c” icon=”icon: heart”]Dobierz swoją indywidualną dietę płodności[/su_button]

Jedz mniej przetworzone produkty

Prowadząc szybki tryb życia często sięgamy po produkty o wysokim stopniu przetworzenia. Dlatego skoro mamy teraz więcej czasu, postarajmy się wykorzystać go na spożywanie tych mniej przetworzonych. Możemy sprawdzić ile ciekawych i szybkich dań można przygotować na bazie suchych produktów (np. kaszy, ryżu, płatków). Naprawdę nie musi być to wcale takie czasochłonne i kosztowne jak nam się wydaje. Jeśli nauczymy się przrządzać kilka prostych dań to po kwarantannie prawdopodobnie nie będziemy chcieli wrócić do droższych i mniej zdrowych rozwiązań.

Przykłady szybkich, prostych i zdrowych dań

Śniadanie / II Śniadanie / Podwieczorek

Obiad/Kolacja

[su_spacer=”20″]

kobieta jedząca ciastko

 

Naucz się rozróżniać głód emocjonalny od fizjologicznego

O różnicach między głodem emocjonalnym, a fizjologicznym pisałam już w moim artykule na temat diety podczas pandemii. Kwarantanna to dobry czas żeby zajrzeć wgłąb siebie. Psychologowie podkreślają, że prawdopodobnie nigdy wcześniej nie mieliśmy tylu okazji żeby po prostu pobyć sam na sam ze sobą. Dlatego wykorzystajmy taką sytuację do wsłuchania się w nasze potrzeby, do nauczenia się rozróżniania głodu emocjonalnego od fizjologicznego. Uświadomienie sobie faktu, że „zajadamy emocje” może być pierwszym krokiem do osiągnięcia prawidłowej masy ciała, która jest tak ważna podczas starania się o dziecko.

[su_spacer=”20″]

Jak starać się o dziecko, czyli wykorzystaj kwarantannę na pogłębianie wiedzy

Jeśli do tej pory nie miałaś czasu na pogłębianie wiedzy, na temat wpływu różnych czynników na starania o dziecko to teraz jest czas, aby nadrobić zaległości. Dieta płodności powinna być zbilansowana nie tylko tak, aby pomóc Ci osiągnąć lub utrzymać prawidłową masę ciała. Oprócz tego muszą znaleźć się w niej składniki wspierające płodność. Napisałam na ten temat różne artykuły, a ostatnio również e-booka. Ciężko jest opisać to wszystko w jednym akapicie dlatego poniżej wklejam linki do poszczególnych treści. Znajdź te, które najbardziej Ci odpowiadają i zgłębiaj swoją wiedzę! 🙂

Jeśli w powyższych artykułach nie znalazłaś odpowiedzi na nurtujące Cię pytania to zapraszam do skorzystania z lupki i wyszukanie odpowiedniego tematu 🙂

Kilka dni temu wypuściłam do sprzedaży również e-book na temat diety wspierającej płodność w endometriozie. Jeśli jednak jesteście zainteresowane taką wiedzą to będę pisać również e-booki dotyczące innych chorób. Dajcie znać w komentarzach! 🙂

[su_button url=”https://kobiecastronadietetyki.pl/dieta-w-ciazy-podczas-starania-sie-dziecko/sklep/” target=”blank” background=”#c8689c” icon=”icon: heart”]Dobierz swoją indywidualną dietę płodności[/su_button]

kobieta w ciąży

Na koniec życzę Wam przede wszystkim zdrowia i tego, żebyście czas kwarantanny mogły mimo wszystko wykorzystać na planowanie ciąży!


Wybrane źródła naukowe, z których pochodzą informacje znajdujące się we wpisie:

  • Crozier SH., Robinson SM., Godfrey KM et al. (2009), Women’s Dietary Patterns Change Little from Before to During Pregnancy, The Journal of Nutrition, 139(10): 1956-1963.
  • K. Knop, A. Gmitrowicz. Psychologiczne uwarunkowania nadwagi i otyłości – opis przypadku. PRZEGLĄD PEDIATRYCZNY 2012, VOL 42, NO 4, 224-227.
  • Świątkowska D. (2013), Żywienie a płodność. Dieta kobiet w okresie prokreacyjnym, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 9(1): 102-106.

Zobacz jeszcze

Zapisz się do newslettera