fbpx

Jak schudnąć bez efektu jojo starając się o dziecko?

warzywa miarka krawiecka

Udostępnij ten post

Jak schudnąć bez efektu jojo starając się o dziecko?

Znowu się powtórzę, ale MUSZĘ to zrobić – prawidłowa masa ciała w staraniach o dziecko to połowa sukcesu! Nie piszę tego po to żebyście od jutra zaczęli stosować szybką radykalną dietę. Nie tędy droga. Dzisiaj podpowiem Wam jak schudnąć bez efektu jojo starając się o dziecko. Szybka radykalna dieta Wam tego nie da i sprawi, że po chwili sukcesu wrócicie do wyjściowej masy ciała lub nawet ją zwiększycie.

Dlaczego warto dbać o prawidłową masę ciała, czyli skutki nadwagi i otyłości

Ci z Was, którzy należą do mojej grupy na FB dla osób planujących dziecko pewnie już wiedzą co nieco na temat wpływu masy ciała na płodność. Mimo wszystko pozwolę sobie przypomnieć kilka najważniejszych faktów by zachęcić Was do dbania o prawidłową masę ciała. Jak zobaczycie poniżej skutki nadwagi i otyłości mogą być opłakane.

  • Chavarro et al. (2007) przeprowadzili badanie, w którym dowiedli, że kobiety z BMI powyżej 30 kg/m2 miały ponad dwukrotnie większe ryzyko zaburzeń płodności spowodowanych zaburzeniami owulacji
  • Nadwaga i otyłość mogą prowadzić do zmniejszenia produkcji hormonu wzrostu, który jest odpowiedzialny za wydzielanie oraz działanie hormonów płciowych niezbędnych do produkcji komórek jajowych oraz plemników
  • Nadmierna masa ciała może wpływać niekorzystnie na owulację, prowadzić do zmniejszenia wydzielania FSH, LH oraz progesteronu przez ciałko żółte
  • Nadwaga i otyłość może prowadzić do nieregularnych miesiączek, a także obniżenia pH śluzu szyjki macicy (przeczytaj więcej na temat znaczenia diety przy nieregularnych miesiączkach).
  • Myślę, że udało mi się w pigułce pokazać Wam jaki wpływ na płodność ma masa ciała. Dlatego możemy przejść już do sedna artykułu, czyli odpowiedzi na pytanie – jak schudnąć bez efektu jojo starając się o dziecko?

 

Szybka radykalna dieta kontra systematyczne zmiany

Szybka radykalna dieta to problem, który dotyczy wielu osób. Chcemy aby odchudzanie było szybkie i spektakularne. Taki jest dzisiejszy świat – żyjemy szybko i chcemy mieć wszystko od ręki. Niestety jeśli chcecie schudnąć bez efektu jojo należy wykreślić określenie „szybka radykalna dieta” ze słownika. Tego typu metody pomogą Wam na chwilę. Jednak na dłuższą metę mogą na spowolnić Wasz metabolizm, doprowadzić do groźnych dla płodności niedoborów żywieniowych i w krótkim czasie narazić Was na efekt jojo. Przejdźmy teraz do rzeczy i spójrzmy jak systematyczne zmiany mogą pomóc nam w schudnięciu bez efektu jojo i podniesieniu płodności.

[su_spacer=”20″]

Zsynchronizuj posiłki ze swoim rytmem dobowym

Przygotowując plany żywieniowe dla osób starających się o dziecko (sprawdź TUTAJ) nie podaję sztywnych godzin posiłków (chyba, że ktoś tego oczekuje). Wiem, że każdy dzień może wyglądać inaczej dlatego nie ma co się stresować i stosować do sztywnych ram typu „śniadanie zjedz o 8 a kolację o 18”. Zamiast sztywnych godzin warto kierować się trzema zasadami:

  • śniadanie zjedz najpóźniej godzinę od wstania z łóżka
  • kolację zjedz najpóźniej dwie godziny przed snem
  • zadbaj o to by odległość pomiędzy posiłkami nie była dłuższa niż 3-4 godziny

Być może zapytacie – co ma regularność posiłków do odchudzania bez efektu jojo? Otóż jeśli odstępy między posiłkami są zbyt długie nasza przemiana materii może spowolnić. Nie będzie to sprzyjać utracie masy ciała i płodności. Dlatego warto zadbać o to by zsynchronizować posiłki z Waszym rytmem dobowym.

[su_spacer=”20″]

Ogranicz ilość cukrów prostych

Wiem, że spora część z Was ma problem z cukrami prostymi. Na szczęście większość z Was jest świadoma tego, że mają one bardzo negatywny wpływ na płodność. Jednak pomimo tej świadomości nadal ciężko jest zrezygnować z wielu produktów, np. cukru do kawy czy słodyczy. Radykalne zmiany w stylu „od jutra w ogóle nie jem słodyczy” często nie przynoszą spodziewanych efektów. Ciężko jest z dnia na dzień wprowadzić tak dużą zmianę żywieniową szczególnie, że cukier naprawdę uzależnia. Dlatego zamiast radykalnej zmiany, która prawdopodobnie zakończy się fiaskiem oraz frustracją proponuję metodę małych kroków. Postaw sobie małe cele, które będziesz stopniowo realizował/-a, np. „w tym tygodniu zamiast dwóch łyżeczek cukru wsypię do herbaty tylko jedną” lub „w tym miesiącu jem słodycze tylko w sobotę a od następnego miesiąca w ogóle”. Tym oto sposobem będzie stopniowo odzwyczajać swój organizm od cukru dzięki czemu efekt będzie dużo lepszy. Pamiętajcie o tym, że cukry proste czają się w wielu produktach dlatego zawsze czytajcie skład tych, które kupujecie (poznajcie 3 mało oczywiste źródła cukrów prostych).

[su_spacer=”20″]

Dodaj do posiłków więcej warzyw

Warzywa powinny być podstawą naszego jadłospisu. Najlepiej jeśli będą pojawiały się w nim w postaci surowej, ponieważ wtedy zachowują najwięcej wartości odżywczych. Warzywa to podstawa odchudzania bez efektu jojo. Zawierają małą ilość kcal, dużą ilość błonnika pokarmowego dającego uczucie sytości na dłużej a także związków o właściwościach antyoksydacyjnych. Dodam tylko, że mogą pomóc w staraniach o dziecko nie tylko poprzez udział w regulacji masy ciała. Ich obecność jest wskazana również ze względu na to, że wspomagają leczenie chorób zaburzających płodność.

Zdaję sobie sprawę, że pomimo wielu zalet nie każdy z Was zalicza się do fanów warzyw. Dlatego podaję Wam kilka wskazówek jak można zwiększyć ich spożycie:

  • do klasycznej kanapki złożonej z chleba i (przykładowo) sera dodaj zawsze jakieś warzywo – chociażby trochę sałaty
  • przemycaj warzywa do koktajli (świetnie sprawdzą się tu świeże liście szpinaku, jarmuż)
  • baw się smakami i przygotuj, np. pastę z marchewki, placuszki z cukinii (zobaczysz jak szybko pokochasz warzywa)

Złota zasada brzmi – znajdź swoje ulubione warzywa i formę ich podania! Nie każę Ci jeść warzyw wyłącznie w postaci surówki czy plasterków pomidora na kanapce. Pamiętaj też o tym, że jeśli nie jadłeś/-aś dużej ilości warzyw przed rozpoczęciem odchudzania to należy zwiększać ich ilość stopniowo. Jeśli zrobisz to zbyt gwałtownie możesz nabawić się wzdęć, uczucia pełności, które będzie spowodowane tym, że Twój organizm nie jest przyzwyczajony do takich ilości błonnika pokarmowego.

[su_spacer=”20″]

Wprowadź produkty o działaniu przeciwzapalnym

Ze stanem zapalnym jest ten problem, że jeśli jest ostry to daje objawy, których nikt raczej nie lekceważy. Natomiast w swojej przewlekłej formie rozwija się po cichu i powoli niszczy nasze zdrowie. Przewlekły stan zapalny to oznacza również trudności z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Dlatego lepsza niż szybka radykalna dieta jest dieta przeciwzapalna.

Nie jest to żadna „dieta cud” lecz jadłospis bogaty w produkty o silnych właściwościach przeciwzapalnych. Nie mówię żeby Wasze posiłki składały się wyłącznie z nich, ale koniecznie zwróćcie uwagę by choć w jednym posiłku dziennie pojawił się taki produkt. Poniżej mała ściąga żebyście wiedzieli z czego wybierać.

Dieta przeciwzapalna powinna zawierać:

  • olej lniany
  • olej rzepakowy tłoczony na zimno
  • orzechy włoskie
  • nasiona chia
  • siemię lniane
  • migdały
  • tłuste ryby morskie (łosoś dziki, sardynki, śledź)
  • aronia
  • żurawina
  • jeżyna
  • jabłko
  • śliwka
  • zielona herbata
  • cynamon

To by było na tyle choć pisać można by więcej, ale zostawię sobie coś na później 😉 Pamiętajcie, że aby schudnąć bez efektu jojo należy porzucić wszystkie radykalne metody. W końcu nie chodzi o to by zrzucić zbędne kilogramy na chwilę a po kilku miesiącach obudzić się z większą masą ciała, problemami zdrowotnymi i zaburzoną płodnością…


Wybrane źródła naukowe, z których pochodzą informacje znajdujące się we wpisie:

  • Chavarro J.E., Rich-Edwards J.W., Rosner B.A. et al. (2007): Diet and lifestyle in the prevention of ovulatory disorder infertility. Obstet. Gynecol. 110: 1050–1058.
  • De Pergola G., Tartagni M., d’Angelo F.: Abdominal fat accumulation, and not insulin resistance, is associated to oligomenorrhea in non-hyperandrogenic overweight/obese women. J. Endocrinol. Invest. 2009; 32: 98–101.
  • Makar R.S., Toth T.L (2002).: The evaluation of infertility. Am. J. Clin. Pathol., 117 (supl.): 95–103.
  • Parihar M. (2003): Obesity and infertility. Rev. Gynaecol. Practice; 3: 120–126.
  • Rich-Edwards J.W., Spiegelman D.,Garland M. (2002): Physical activity, body mass index, and ovulatory disorder infertility. Epidemiology, 13: 184–190.
  • Wickiewicz D., Zimmer M.: Otyłość a problem niepłodności u kobiet. Perinatol. Neonatol. Ginekol. 2008; 1: 138–140.

 

Zobacz jeszcze

dieta płodności kobieca strona dietetyki
Przepisy

Dieta płodności dla kobiety z endometriozą

Endometrioza to jedna z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet. Co nie oznacza, że Twoje szanse na zajście w ciążę są zerowe. Nie są, ale pamiętaj,

Zapisz się do newslettera