Spis treści
ToggleBulgur z warzywami i mięsem z indyka
Bardzo często pytacie o to jakie witaminy i składniki mineralne należy przyjmować podczas ciąży…? Szukacie ich w aptece natomiast ja uważam, że większość z nich znajdziecie na talerzu. Oczywiście suplementacja kwasem foliowym jest niezbędna o czym mówią rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Z kolei przyjmowanie żelaza jest również uzasadnione w określonych przypadkach (np. przy anemii ciążowej). Dlatego nie chcę żebyście rezygnowały z suplementacji kiedy jest ona niezbędna. Natomiast mimo wszystko warto szukać witamin i składników mineralnych w żywności! Tym razem chciałabym przedstawić Wam bulgur z warzywami i mięsem z indyka!
Składniki
Składniki na 1 porcję:
- kasza bulgur (50 g suchego produktu, czyli zazwyczaj 1/2 torebki jeśli kupujecie kaszę porcjowaną)
- pierś z indyka (1 średniej wielkości sztuka)
- świeże liście szpinaku (3 garście)
- brokuły (1/2 średniej wielkości sztuki)
- oliwki zielone (1 łyżka)
- olej rzepakowy (1 łyżka)
- ulubione przyprawy
Wykonanie
- Ugotuj kaszę.
- Pokrój pierś z indyka w kawałki i obsmaż je z obu stron na niewielkiej ilości oleju rzepakowego.
- Do mięsa dodaj liście szpinaku i pokrojone oliwki. Trzymaj całość na patelni do momentu aż liście szpinaku zmiękną.
- Ugotuj brokuła al dente.
- Wymieszaj kaszę z ulubionymi przyprawami i dodaj pozostałe składniki.
Wartość odżywcza
- Energia: 457 kcal
- Białko: 35 g
- Tłuszcz: 14,6 g
- Węglowodany: 36,5 g
- Błonnik pokarmowy: 14,4 g
- WYMIENNIKI WĘGLOWODANOWE: 3,8
Co mogę zyskać?
Bulgur z warzywami i mięsem z indyka to dobra propozycja dla Pań, które przygotowują się do ciąży. Jest bogatym źródłem folianów oraz żelaza – składników, o których warto pomyśleć jeszcze przed poczęciem.
Bulgur z warzywami i mięsem z indyka to świetna propozycja dla przyszłych mam, które chcą uchronić się lub zmagają się z anemią ciążową. Ponadto jest to danie bogate w foliany – składnik niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka.
Uwagi dietetyka
- Zamiast kaszy bulgur możecie wybrać inną kaszę, np. gryczaną białą, jęczmienną perłową lub ryż brązowy/dziki.
- Zrezygnuj z oliwek jeśli cierpisz na nadciśnienie tętnicze (przeczytaj mój artykuł na temat zaleceń żywieniowych przy nadciśnieniu tętniczym w ciąży).
- Zrezygnuj z oliwek jeśli zmagasz się z obrzękami (przeczytaj mój artykuł na temat zaleceń żywieniowych przy obrzękach).
- Nie rezygnuj ze szpinaku i brokułów, ponieważ są to produkty obfitujące w foliany, a także wzbogacające jadłospis przyszłej mamy w żelazo! Zarówno niedobór folianów jak i żelaza może być niebezpieczny dla mamy i dziecka. Przeczytaj mój artykuł na temat niedoboru żelaza.