fbpx

Jak sobie radzić z upałami w ciąży?

kobieta w kapeluszu

Udostępnij ten post

JAK SOBIE RADZIĆ Z UPAŁAMI W CIĄŻY?

Część z nas narzekała na lato w Polsce mówiąc, że pada, że zimno i w ogóle co to za wakacje. Teraz, gdy za oknem temperatura osiąga wartości powyżej 30-stu stopni stwierdzamy, że jednak nam za gorąco. Z jednej strony to dobrze, że nie musimy oglądać cały rok jesiennej pogody. Z drugiej strony temperatury są wręcz za wysokie, a upały w ciąży dają się mocno we znaki. Dlatego wychodząc naprzeciw Waszym pytaniom, podpowiem jak sobie radzić z upałami w ciąży.
Upały w ciąży są jeszcze trudniejsze do zniesienia. Obserwując dolegliwości jakie zgłaszacie w te gorące dni widzę, że najczęściej zmagacie się z obrzękami, bólem głowy oraz osłabieniem. Nurtują Was także pytania o nawadnianie organizmu oraz kwestię spożywania owoców (szczególnie jeśli cierpicie na cukrzycę ciążową). Dlatego to na tych zagadnieniach chciałabym się skupić najbardziej.

Upały w ciąży, a nasilone dolegliwości ciążowe

[su_spacer=”20″]
W upalnie dni bardzo często skarżycie się nasilenie różnych dolegliwości ciążowych. Najczęściej są to obrzęki, ból głowy czy osłabienie. Przyjrzyjmy się krok po kroku co można zrobić w takim przypadku.

Obrzęki

Paradoksalnie może się wydawać, że w przypadku wystąpienia obrzęków powinnyśmy pić mniej. Jednak tak naprawdę jest zupełnie odwrotnie. Walkę z nimi należy rozpocząć od odpowiedniego nawadniania organizmu (przeczytaj ile i co można pić w ciąży). W internecie możecie znaleźć również informację, że w przypadku obrzęków świetnie sprawdza się sok/herbata z pokrzywy. Nie polecam jednak tego rozwiązania, ponieważ bezpieczeństwo stosowania pokrzywy przez kobiety w ciąży nie zostało potwierdzone (przeczytaj więcej na temat stosowania ziół w ciąży). To co można zrobić oprócz odpowiedniego nawadniania organizmu to wzbogacenie jadłospisu w potas oraz unikanie produktów obfitujących w sód (nie należy go jednak ograniczać do minimum, ponieważ jest nam również potrzebny).

Produkty bogate w potas:

  • nasiona soi (przeczytaj moje wskazówki dotyczące przygotowywania strączków)
  • czarnuszka (jest bardzo wskazana również w cukrzycy ciążowej)
  • morele
  • otręby pszenne
  • orzechy pistacjowe
  • suszone figi (jednak nie polecam spożywania suszonych owoców tym z Was, które cierpią na cukrzycę ciążową)
  • soczewica
  • czerwona
  • siemię lniane
  • pestki dyni

Jeśli chodzi o sód to pamiętajcie, aby w przypadku obrzęków ograniczyć ilość soli używanej do dosalania potraw do maksymalnie 1 łyżeczki dziennie. Uważajcie również na produkty bogate w tzw. ukrytą sól (przeczytaj więcej na temat ukrytej soli). Więcej na temat walki z obrzękami napisałam w moim artykule dotyczącym zaleceń żywieniowych w obrzękach.

Ból głowy

Ból głowy może być jednym z pierwszych symptomów odwodnienia organizmu. Więcej na ten temat napisałam w moim artykule dotyczącym nawadniania organizmu w ciąży. Dlatego pamiętajcie o tym, aby podczas upałów zawsze mieć przy sobie wodę mineralną. Na pytanie jak sobie radzić z upałami w ciąży jedną z pierwszych odpowiedzi jest – nawadniać, nawadniać i jeszcze raz nawadniać organizm! Jeśli o to nie zadbacie to pojawi się lawina nieprzyjemnych dolegliwości związanych z odwodnieniem (ból głowy, senność, zmęczenie, suchość ustach itp.).

Przyczyną bólu głowy może być nie tylko odwodnienie, choć w czasie upałów jest to najbardziej prawdopodobne. Za ból głowy może odpowiadać również obecność pewnych produktów w Waszym jadłospisie. Nie powinnyście eliminować ich z góry, ale sprawdzić po spożyciu, których z nich dolegliwości ulegają nasileniu.Produktami, które mogą (ale jeszcze raz podkreślam NIE MUSZĄ) wywoływać ból głowy mogą być, np. te które obfitują w aminy biogenne. Najwyższą zawartością tych związków charakteryzuje się kapusta kiszona, sery żółte, drożdże, mięso i wędliny, pomidory, pieczarki, bakłażan czy papryka.

Za ból głowy mogą być odpowiedzialne również produkty z glutaminianem sodu. Te akurat polecałabym eliminować nawet jeśli nie są przyczyną bólu głowy. Są to produkty o wysokim stopniu przetworzenia i niskiej wartości odżywczej, np. dania w proszku, gotowe sosy.
Istnieje jeszcze kilka produktów, na które należałoby zwrócić uwagę jeśli Waszym problemem są nawracające bóle głowy. Więcej na ten temat przeczytacie w moim artykule na temat zaleceń żywieniowych przy bólach głowy w ciąży.
[su_spacer=”20″]

 

Zmęczenie

Zmęczenie to podobnie jak ból głowy jeden z pierwszych objawów odwodnienia organizmu. Jeśli nie to jest przyczyną to warto przyjrzeć się temu, jak wygląda nasz jadłospis.

Jadłospis do walki ze zmęczeniem powinien…

  • Posiadać odpowiednią kaloryczność
  • Charakteryzować się niskim indeksem glikemicznym
  • Zawierać odpowiednią ilość płynów, magnezu, witaminy B6 (niedobór tego pierwiastka powoduje objawy, m.in. w postaci zmęczenia natomiast witamina B6 zwiększa jego wchłanianie), żelaza (niedobór żelaza może prowadzić do anemii ciążowej)
  • Posiadać odpowiednią ilość składników, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego – oprócz wspomnianych wyżej jest to witamina B1, witamina B12 oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3

Oczywiście poza odpowiednio zbilansowanym jadłospisem warto zwrócić uwagę na właściwy czas snu. Bez tego nawet najzdrowszy sposób żywienia może okazać się nieskuteczny w zwiększaniu poziomu energii. Skoro jesteśmy przy zmęczeniu to pewnie zapytacie mnie o to, co z kawą w ciąży? Czy kofeina może okazać się skuteczna w walce z brakiem energii i pomoże nam przetrwać upały w ciąży? Jak pewnie zauważyłyście jest to kontrowersyjny temat. Dlatego po odpowiedź zapraszam Was do mojego artykułu na temat picia kawy w ciąży.

Czy owoce mogą pomóc nam przetrwać upały w ciąży?

[su_spacer=”20″]

Jak przetrwać upały w ciąży?! Może pomogą nam w tym owoce, których mamy teraz pod dostatkiem…? A może nie powinnyśmy ich jeść, bo jak twierdzą niektórzy owoce to tylko cukry proste…?

Moim zdaniem należy korzystać z tego, że na targach i w sklepach jest do wyboru mnóstwo sezonowych owoców. Ich spożywanie może pomóc nam w nawadnianiu organizmu, ponieważ zalecana ilość płynów dotyczy także tej, która pochodzi z pokarmów stałych. W związku z tym, że owoce i warzywa zawierają największą ilość płynów wśród pokarmów stałych (a także ze względu na to, że posiadają wiele cennych składników) nie powinnyśmy usuwać ich z naszego jadłospisu.

Owoce o największej zawartości wody:

  • rabarbar
  • arbuz
  • melon
  • poziomki
  • grejpfrut
  • cytryna
  • limonka
  • jeżyny
  • papaja
  • wiśnie
  • truskawki

Jeśli cierpicie na zgagę to polecam Wam obserwowanie czy dolegliwości nie nasilają się po spożyciu owoców cytrusowych. Kolejne pytanie dotyczące owoców brzmi – czy możemy je jeść jeśli mamy cukrzycę ciążową? Jak najbardziej tak, ale należy pamiętać tu o kilku zasadach.

Zasady, którymi powinnaś kierować się jedząc owoce przy cukrzycy ciążowej

  • Wybieraj owoce mniej dojrzałe
  • Nie poddawaj owoców zbyt dużej obróbce, ponieważ każde gotowanie, miksowanie i rozdrabnianie podnosi indeks glikemiczny
  • Pamiętaj, aby łączyć owoce ze źródłem białka i/lub tłuszczu, np. orzechami, nasionami chia, siemieniem lnianym, maślanką, kefirem
  • Unikaj owoców w syropie, w polewie czekoladowej, kandyzowanych i suszonych
  • Wybieraj owoce o niskim indeksie glikemicznym (należą do nich, m.in. owoce cytrusowe, morele, czereśnie, wiśnie, truskawki, poziomki, maliny, brzoskwinie, śliwki)

Podsumowując, odpowiednio dobrane owoce mogą pomóc nam w walce z upałami w ciąży. Jeśli nie lubicie smaku „zwykłej” wody mineralnej to mogą okazać się przydatne w dbaniu o odpowiednie nawodnienie. Dodatek kawałków truskawek czy malin do wody może pomóc Wam w przekonaniu się do jej regularnego picia.

[su_spacer=”20″]

Jak sobie radzić z upałami w ciąży – podsumowanie

[su_spacer=”20″]

Na pytanie jak sobie radzić z upałami w ciąży można odpowiedzieć krótko: dbać o odpowiednie nawodnienie, wzbogacić jadłospis w potas, uważać na nadmierne ilości sodu, a także wzbogacić jadłospis w odpowiednio dobrane sezonowe owoce.

Jest to oczywiście wycinek z cyklu porad jak przetrwać upał w ciąży. Dotyczy on jedynie kwestii żywieniowych natomiast istnieje wiele innych patentów, które warto włączyć oprócz odpowiednio zbilansowanego jadłospisu. Dajcie znać w komentarzach jak radzicie sobie z upałami w ciąży 🙂

[su_spacer=”20″]


Wybrane źródła naukowe, z których pochodzą informacje znajdujące się w artykule:

  • Carlin A, Alfirevic Z. Physiological changes of pregnancy and monito­ring. Best Pract Res Clin Obstet Gynaecol. 2008; 22: 801–823.
  • Guan J, Mao C, Feng X, Zhang H, Xu F, Geng C, Zhu L, Wang A, Xu Z. Fetal development of regulatory mechanisms for body fluid homeostasis. Braz J Med Biol Res. 2008; 41: 446–454.

Zobacz jeszcze

picie kawy przy endometriozie
Dieta przeciwzapalna

Czy picie kawy jest zdrowe przy endometriozie?

Kawa to drugi towar handlowy na świecie (zaraz po ropie naftowej). Nazywa się ją „płynnym złotem” i nie chodzi tu wyłącznie o finanse. Mała czarna

Zapisz się do newslettera