fbpx

Anemia w ciąży – 5 faktów, które musisz znać

dłoń probówka z krwią

Udostępnij ten post

Anemia w ciąży – 5 faktów, które musisz znać

Anemia w ciąży – kto o niej nie słyszał? Z pewnością większość z Was ma choć podstawową wiedzę na ten temat bo jest on dość popularny. Szacuje się, że w okresie porodu problem dotyczy aż 30-50% kobiet z krajów uprzemysłowionych!!!
Często dzieje się tak, że jeśli coś dotyczy sporej liczby osób to przestaje nas dziwić, wzruszać i zaczynamy to lekceważyć. „Eeee to tylko anemia w ciąży…” – nie, nie nie…to AŻ anemia w ciąży! Nie należy jej bagatelizować, ponieważ może prowadzić do:

 • przedwczesnego oddzielenia łożyska
 • osłabienia czynności skurczowej mięśnia macicy podczas porodu (czyli w skrócie cięższy poród)
 • gorszego gojenia ran poporodowych (m.in. wzrost ryzyka zapalenia błony śluzowej macicy oraz ran poporodowych)
 • małej masy urodzeniowej
 • gorszego rozwoju psychomotorycznego dziecka

Jak same widzicie anemia w ciąży to poważny problem. Dlatego powinnyśmy zrobić wszystko by nas nie dopadła. Najczęściej występuje niedokrwistość z niedoboru żelaza w związku z tym dziś kilka słów właśnie o niej.
[su_spacer=”20″]

Anemia w ciąży – 5 faktów, które musisz znać

[su_spacer=”20″]

Fakt numer 1. – Objawy anemii są mało charakterystyczne

Z jakimi dolegliwościami, drogie przyszłe mamy zmagacie się najczęściej? Osłabienie, brak apetytu, większa męczliwość, bóle głowy? To znane dolegliwości ciążowe. Dlatego tak łatwo przegapić niedokrwistość z niedoboru żelaza, ponieważ objawy anemii są bardzo podobne. Oprócz tego pojawia się obniżona koncentracja, zawroty głowy, bladość skóry. Jeśli towarzyszą Wam takie objawy, nie lekceważcie tego – dajcie znać swojemu lekarzowi, który zleci odpowiednie badania.

[su_spacer=”20″]

Fakt numer 2. – Zapotrzebowanie na żelazo gwałtownie wzrasta w od drugiego trymestru ciąży

Nie oznacza to jednak, że w pierwszym trymestrze można zlekceważyć kwestię jaką jest odpowiednia ilość żelaza w diecie. Co powoduje, że zapotrzebowanie na ten pierwiastek gwałtownie wzrasta dopiero od drugiego trymestru? Wynika to z tego, że jest to okres intensywnego wzrostu płodu oraz łożyska.

[su_spacer=”20″]

Fakt numer 3. – W ciąży lepiej przyswajamy żelazo

Na szczęście nasz organizm to bardzo misternie i mądrze skonstruowana maszyna. Wie, że w ciąży wchłanianie żelaza jest szczególnie ważne dlatego cały proces zachodzi w tym okresie z większą intensywnością. Fizjologiczna absorpcja tego pierwiastka może wzrosnąć nawet 4-5 razy pod koniec trzeciego trymestru w porównaniu do absorpcji z 12 tygodnia ciąży. Dzięki temu organizm chroni się przed groźnym niedoborem żelaza.

[su_spacer=”20″]

Fakt numer 4. – Związkiem najkorzystniej wpływającym na przyswajanie żelaza niehemowego jest witamina C

Żelazo, które pobieramy z pożywieniem dzieli się na hemowe oraz niehemowe. Pierwsze z nich pochodzi z produktów pochodzenia zwierzęcego (m.in. czerwone mięso, jajka) a drugie z produktów roślinnych. Oprócz źródła pochodzenia różni je także stopień przyswajalności. Żelazo hemowe jest lepiej przyswajalne przez nasz organizm (w około 20-25%). Natomiast te, które pochodzi ze źródeł roślinnych tylko w około 5%. Na jego przyswajalność duży wpływ ma skład naszej diety dlatego warto mieć to na uwadze. Związkiem, który najkorzystniej wpływa na przyswajanie żelaza niehemowego jest witamina C. Aby ułatwić Wam przygotowanie posiłków roślinnych, z których przyswajalność żelaza będzie lepsza poniżej podaję zestawienie produktów bogatych w żelazo niehemowe i witaminę C.

Wybrane produkty bogate w żelazo niehemowe:

 • płatki owsiane
 • natka pietruszki
 • nasiona soi
 • biała fasola
 • orzechy laskowe
 • boćwina

Wybrane produkty bogate w witaminę C:

 • papryka czerwona
 • brokuły
 • brukselka
 • natka pietruszki
 • czarne porzeczki
 • owoce dzikiej róży
 • owoce cytrusowe
 • pomarańcze
 • kiwi

Dobrym pomysłem będzie, np. przygotowanie owsianki na wodzie z dodatkiem truskawek, pomarańczy, kiwi czy porzeczek. Z kolei na obiad możemy przygotować, np. sałatkę z dodatkiem papryki i brokułów. Świetnym produktem, który powinniście sypać do wszystkiego co się da jest natka pietruszki. Jest ona zarówno bogatym źródłem żelaza jak i witaminy C. Na szybko możecie przygotować, np. koktajl – woda plus banan, natka pietruszki i odrobina miodu (potwierdzam – jest pyszny). Na koniec pozostaje kwestia nasion roślin strączkowych. Część z Was unika ich jak ognia mówiąc, że źle się po nich czuje. Jeśli tak jest to zachęcam Was do przeczytania artykułu, w którym podpowiadam jak przygotować strączki.
[su_spacer=”20″]

Fakt numer 5. – Wapń zmniejsza wchłanianie żelaza z produktów roślinnych

Dlaczego podając Wam dania, które są połączeniem produktów bogatych w żelazo niehemowe i witaminę C zaproponowałam Wam owsiankę na wodzie, a nie na mleku czy jogurcie? Przecież taką wersję zjadamy znacznie częściej. No właśnie. Tu kryje się pułapka. Niestety wapń wpływa niekorzystnie na przyswajanie żelaza z produktów roślinnych. Warto mieć to na uwadze gdy przygotowujemy owsianki, koktajle czy kanapki. W przypadku owsianek sprawę już wyjaśniłam. W przypadku koktajli jeśli chcecie dodać do nich płatków owsianych czy orzechów laskowych to lepiej jeśli zrezygnujecie z przygotowania ich na mleku, kefirze czy maślance. Natomiast co do kanapek – lepszym rozwiązaniem od kanapki z pieczywa pełnoziarnistego i sera żółtego/białego będzie taka, która ma dodatek pasty warzywnej (np. paprykowej bogatej w witaminę C) czy chudej wędliny.

 

Anemia w ciąży nam nie straszna!

 

Znamy już pięć bardzo ważnych faktów na temat niedokrwistości z niedoboru żelaza. Mam nadzieję, że po przeczytaniu mojego artykułu jesteście bogatsze o wiedzę, którą będziecie mogły zastosować w praktyce. Jednak pamiętajcie – jeśli zaobserwujecie jakiekolwiek objawy anemii to czym prędzej udajcie się do lekarza. Lepiej jednak jeśli będziecie dbać o swój jadłospis i nie będzie takiej potrzeby 🙂 Tego Wam życzę!


Wybrane źródła naukowe, z których pochodzą informacje znajdujące się w artykule:

 • Belfort MB et al.: Maternal iron intake and iron status during pregnancy and child blood pressure at age 3 years. Int J Epidemiol 2008; 37, 2: 301-308.
 • Matysiak M: Niedokrwistość z niedoboru żelaza – przyczyny, diagnostyka, leczenie. Ordynator Lek 2004; 4 7/8: 3-6.
 • Moreno Chulilla JA, Soledad Romero Colas M, Gutierrez MM: Classification of anamia for gastroenterologists. World J Gastroenterol 2009; 15, 37: 4627-4637.
 • Pankrac Z. Praca doktorska. Akademia Medyczna, Gdańsk 2005.
 • Raczyński P, Kubik P, Niemiec T: Zalecenia dotyczące suplementacji diety u kobiet podczas planowania ciąży, w ciąży i w czasie karmienia piersią. Gin Prakt 2007; 3: 2-7.

 

Zobacz jeszcze

gulasz wegetariański
Przepisy

Lekkostrawny gulasz wegetariański

Z czym kojarzy Ci się gulasz? Jeśli z mięsem czerwonym, którego należy unikać na diecie przeciwzapalnej, to masz rację, ale…Dziś pokażę Ci, że da się

Zapisz się do newslettera