fbpx

Zioła w ciąży – tak czy nie?!

biała miska zioła

Udostępnij ten post

Zioła w ciąży – tak czy nie?!

Jeśli ktoś poprosiłby mnie o zrobienie rankingu (a może sama z siebie się kiedyś tego podejmę) z zestawieniem pytań, które najczęściej zadają kobiety w ciąży to jednym z nich byłoby pytanie, pt. ZIOŁA W CIĄŻY – TAK CZY NIE?!

Wiele dobrego mówi się o ziołach, ziołolecznictwie a medycyna ludowa korzysta z ich uroku od setek lat. Natomiast problem pojawia się gdy mówimy o stosowaniu ziół przez kobiety w ciąży. Jest wiele niejasnych informacji na ten temat. Tak naprawdę w większości przypadków krążymy w obszarze domysłów, potencjalnych przeciwwskazań i wskazań oraz znanego powiedzenia „a moja babcia stosowała i urodziła dziesięć zdrowych córek”.

Sprawdźmy jak to jest. Podjęłam się tego nie ukrywam trudnego tematu aby wskazać Wam, które zioła uważane są za bezpieczne, które nie zostały do końca sprawdzone i lepiej z nimi uważać oraz które z nich są przeciwwskazane w czasie ciąży. Na wstępie chciałabym zaznaczyć, że nie jestem w stanie opisać tu każdego zioła dlatego wybrałam te najpopularniejsze. Jeśli macie pytania co do konkretnego zioła, które nie pojawiło się w tym zestawieniu to dajcie znać.

W opisie bezpieczeństwa stosowania ziół wykorzystałam dostępne w tym obszarze badania naukowe. Nie są to dane ze źródeł popularnonaukowych, ale zaznaczam, że mimo naukowych źródeł warto skonsultować przyjmowanie każdego zioła z lekarzem prowadzącym. Musicie mieć na uwadze kwestię interakcji ziół z lekami oraz choroby współistniejące. Dlatego nawet jeśli któreś z nich jest polecane kobietom w ciąży to może okazać się, że w Waszym przypadku lepiej go unikać ze względu na leki jakie przyjmujecie, czy współistniejące choroby przewlekłe.
[su_spacer=”20″][su_spacer=”20″]

Zioła bezpieczne w ciąży

 

1. Rumianek

Zastosowanie: związki znajdujące się w rumianku wykazują właściwości przeciwwrzodowe, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe (w związku z tym, że kobiety w ciąży są bardziej narażone na infekcje jest to dobra wiadomość). Oprócz tego herbata z rumianku może pomóc nam w łagodzeniu dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, których w ciąży niestety nie brakuje. Co ciekawe warto wypić herbatę z rumianku przed snem, ponieważ ułatwia zasypianie.
Uwaga: istnieje możliwość wystąpienia interakcji między rumiankiem a warfaryną (lek przeciwzakrzepowy) co może prowadzić do krwotoku.

 

2. Mięta pieprzowa

Zastosowanie: herbata z mięty stosowana jest w łagodzeniu nudności oraz problem z trawieniem (wzmaga wydzielanie kwasu żołądkowego).
Uwaga: mięta ze względu na fakt, że pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego może nasilać zgagę. Dlatego uważajcie na herbaty z mięty jeśli dopadła Was ta popularna dolegliwość ciążowa.

 

3. Owoc borówki czernicy

Zastosowanie: łagodzenie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (m.in. biegunek, nieżytu żołądka i jelit).

 

4. Żurawina

Zastosowanie: wspomaganie leczenia i profilaktyka infekcji układu moczowego
Uwaga: długotrwałe stosowanie żurawiny może prowadzić do powstania nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
[su_spacer=”20″]

 

Zioła w ciąży, co do których istnieją pewne wątpliwości

 

1. Imbir

Zastosowanie: łagodzenie mdłości. W przeciwieństwie do leków przeciwwymiotnych nie ma działania uspokajającego.
Uwaga: imbir może nasilać objawy zgagi, czy biegunki dlatego lepiej odstawić go jeśli dręczą nas tego typu dolegliwości.
Wątpliwości: European Scientific Cooperative on Phytotherapy umieściła kłącze imbiru w kategorii „B”, czyli „Brak danych należy skonsultować z lekarzem”. Wieloletnie doświadczenia medycyny ludowej i stosowanie imbiru przez kobiety ciężarne do dziś wskazują, że prawdopodobnie nie ma on negatywnego wpływu na rozwój dziecka. Niestety brakuje wystarczającej liczby badań naukowych, które potwierdziłyby jego bezpieczeństwo.

 

2. Mniszek lekarski

Zastosowanie: wpływa pozytywnie na funkcjonowanie wątroby, wykazuje właściwości przeciwzapalne i dostarcza witaminy C (dzięki czemu wzmacnia odporność i wspomaga wchłanianie żelaza z produktów roślinnych).
Wątpliwości: podobnie jak w przypadku imbiru, European Scientific Cooperative on Phytotherapy klasyfikuje korzeń oraz liście mniszka lekarskiego do kategorii „B” co oznacza, że na ten moment nie mamy wystarczająco dużo dowodów naukowych na jego bezpieczeństwo. Z drugiej strony jest to zioło powszechnie stosowane przez kobiety w ciąży.

 

3. Pokrzywa

Zastosowanie: zwiększenie poziomu żelaza w przypadku niedokrwistości, zwiększenie apetytu, łagodzenie dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Wątpliwości: European Scientific Cooperative on Phytotherapy zalicza pokrzywę do kategorii „B” co tak jak zostało to wyżej wspomniane oznacza, że brakuje badań naukowych na temat bezpieczeństwa jej stosowania.

 

4. Melisa

Zastosowanie: dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, a także problemy z zasypianiem. Melisa znana jest także ze swoich właściwości uspokajających dlatego przyszłe mamy mogą sięgać po nią w stresujących sytuacjach.
Wątpliwości: do tej pory nie stwierdzono aby wykazywała właściwości poronne czy powodowała uszkodzenie płodu. Jednak spora ilość olejków lotnych sprawia, że może działać drażniąco na macicę.
[su_spacer=”20″]

Zioła, których nie powinno się stosować w ciąży

 

1. Szałwia

Nie powinno się jej stosować, ponieważ…
Olejki eteryczne znajdujące się w szałwii mają właściwości poronne. Dlatego nie zaleca się jej stosowanie podczas ciąży (a także podczas laktacji, ponieważ może ją hamować).

 

2. Męczennica lekarska

Nie powinno się jej stosować, ponieważ…
Zawiera hydrochinon, który może wywołać przedwczesny poród.

 

3. Senes

Nie powinno się go stosować, ponieważ…
Ma właściwości przeczyszczające, może zaburzać pracę układu pokarmowego.
Przykłady innych ziół zaliczane przez European Scientific Cooperative on Phytotherapy do kategorii „D” (co oznacza, że nie można stosować ich podczas ciąży):

 • kora kruszyny
 • liść miłorzębu
 • korzeń/kłącze lukrecji
 • owoc jałowca
 • aloes
 • nasienie kozieradki

W kwestii stosowania ziół w ciąży następuje zderzenie wieloletniej praktyki z badaniami naukowymi. Jak pewnie zdążyłyście zauważyć część z ziół zaliczanych do kategorii „B” to te, które w powszechnej opinii uważane są za bezpieczne. Nie mniej jednak warto „dmuchać na zimne” i nawet jeśli jesteście zwolenniczkami ziołolecznictwa zachować większą ostrożność w ich doborze. W celu zwiększenia środków ostrożności zaleca się żeby ilość wypijanych herbatek ziołowych wynosiła maksymalnie 3 filiżanki dziennie.

Mam nadzieję, że choć trochę rozjaśniłam trudny temat jakim jest zastosowanie ziół w ciąży. Jeśli macie jeszcze jakieś wątpliwości to śmiało piszcie 😉


 • Wybrane źródła naukowe, z których pochodzą informacje zawarte w artykule:

  Bazylko A Substancje roślinne, wskazania i przeciwwskazania do stosowania w czasie ciąży i przygotowania do porodu. Farm Pol. 2010;
  66(7):478-83.
  Henry M. Hess and Richard K. Miller, Herbs during pregnancy, Treatment Options and Risk Assessment 2015, Pages 511–525.
  Kennedy D A, Lupattelli A, Koren G, Nordeng H. Herbal medicine use in pregnancy: results of a multinational study. BMC. 2013;13:355.
  Łuczak A., Nowak M., Szałek E., Bezpieczeństwo leków roślinnych w ciąży, Farmacja Współczesna 2017, 2017; 10: 140-146. 

Zobacz jeszcze

Zapisz się do newslettera