fbpx

Nawodnienie organizmu w ciąży

kobieta pijąca wodę

Udostępnij ten post

Nawodnienie organizmu w ciąży

Drogie Przyszłe Mamy, powiedzcie mi, co wiecie na temat tego dlaczego nawodnienie organizmu w ciąży jest tak ważne? Na wstępie zróbmy sobie mały quiz,. Jeśli nie znacie odpowiedzi na któreś z poniższych pytań to koniecznie przeczytajcie ten wpis do końca.

 

Czy wiesz jakie jest zapotrzebowanie na płyny w trakcie ciąży?

 

Czy znasz jakie są objawy odwodnienia?

 

Co powinno być podstawowym płynem w diecie kobiety ciężarnej?

[su_spacer size=”30″]

Jeśli nie znasz odpowiedzi na choć jedno pytanie to dla dobra swojego i maleństwa przeczytaj ten wpis do końca. Nie dlatego, że chcę sobie podbić statystyki ale dlatego, że wiedza na temat nawodnienia organizmu w ciąży jest niezwykle istotna. Jeśli chcesz być zdrowa i pragniesz by Twoje dziecko rozwijało się prawidłowo to nie możesz tej wiedzy lekceważyć. To jak, zaczynamy?

[su_spacer size=”30″]

 

Dlaczego prawidłowe nawodnienie organizmu w ciąży jest tak ważne?

[su_spacer size=”30″]

Woda to podstawa życia – pewnie słyszałaś już kiedyś to zdanie. Wiemy, że bez wody nie istniałoby życie. Jest ona podstawowym składnikiem każdego organizmu. Jest niezbędna do prawidłowego przebiegu reakcji chemicznych, zaopatruje nasze komórki w ważne składniki (i w drugą stronę – usuwa z nich produkty zbędne), pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę organizmu.

[su_spacer size=”30″]

Dzięki wodzie mogło dojść do zapłodnienia, dzięki któremu teraz wyczekujesz swojego maleństwa. Woda jest niezbędna do zapłodnienia, bierze udział w transporcie zapłodnionej komórki jajowej do macicy i jest konieczna do powstania pęcherzyka płodowego.

Idąc dalej jest też niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju komórek ośrodkowego układu nerwowego Twojego dziecka. Nie można też zapomnieć o tym, że stanowi podstawowy składnik płynu owodniowego (98-99%!), dzięki czemu zapewnia prawidłowy rozwój układu moczowego, tkanki płucnej i mięśniowej, a także stałą temperaturę i ochronę przed infekcjami. Chyba nie muszę dalej przekonywać Was, że odpowiednie nawodnienie organizmu w ciąży jest niezwykle ważne?

[su_spacer size=”30″]

 

Jak zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu – część praktyczna

[su_spacer size=”30″]

Skoro wiemy już, że woda jest tak ważna to teraz zastanówmy się nad bardziej praktycznym aspektem – jakie jest zapotrzebowanie przyszłej mamy na wodę? Według najnowszych norm żywienia z 2017 roku jest to 2300 ml (brana jest tu pod uwagę zarówno ilość pochodząca z produktów spożywczych, jak i wypijanych płynów). Jest to wystarczające spożycie jednak musimy wziąć pod uwagę, że może być ono większe jeśli dopadnie nas gorączka/biegunka, czy temperatura otoczenia znacznie wzrośnie.

[su_spacer size=”30″]

A jak pokryć takie zapotrzebowanie na wodę? Jej głównym źródłem powinna być woda o niskim stopniu mineralizacji.

[su_spacer size=”30″]

Woda o niskim stopniu mineralizacji – czyli jaka?

Będzie to woda, która zawiera <500 mg składników mineralnych w 1 litrze.
Przykłady: Polaris Plus, Kropla Beskidu, Dobrowianka, Primavera, Oaza, Saquaro

[su_spacer size=”30″]

Gazowana, czy niegazowana?

Pewnie teraz zapytacie mnie, czy lepsza będzie woda z gazem, czy bez? To zależy od Waszej samodyscypliny i samopoczucia. Woda z gazem daje nam złudne uczucie ugaszenia pragnienia, przez co zazwyczaj wypijamy jej mniej. Dlatego jeśli macie problem, by pić zalecaną ilość płynów to polecałabym wodę niegazowaną. Druga kwestia to Wasze samopoczucie. Jeśli męczycie się ze wzdęciami i odbijaniem to również zalecam zrezygnowanie z wody gazowanej.

[su_spacer size=”30″]

Woda mineralna powinna pokrywać 60-80% naszego zapotrzebowania dlatego nie musicie się obawiać, że będziecie musiały wypić prawie dwie butelki wody. Resztę zapotrzebowania na wodę możecie pokryć wypijając soki, mleko, herbatę, czy jedząc produkty o dużej zawartości wody (np. owoce, warzywa, zupy).

[su_spacer size=”30″]

 

Jak wykryć objawy odwodnienia i jak do nich w ogóle nie dopuścić?

[su_spacer size=”30″]

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu żadna z Was nie zauważy u siebie objawów odwodnienia. Jeśli jednak tak się stanie to pamiętajcie, że zarówno Wy jak i Wasze otoczenie musicie zachować czujność i odpowiednio interweniować. W przeciwnym razie możecie zaszkodzić sobie i swojemu maleństwu.

[su_spacer size=”30″]

Jakie objawy powinny Was zaniepokoić?

bóle i zawroty głowy;
⇒osłabienie, senność;
⇒wzmożone pragnienie;
⇒suchość w ustach;
⇒zmniejszone wydzielanie śliny i potu;
⇒nudności i zaparcia;
⇒przyspieszony oddech;

[su_spacer size=”30″]

Co robić, by objawy odwodnienia nie dotyczyły właśnie Ciebie? Kilka praktycznych wskazówek:

√noś przy sobie butelkę z wodą, którą będziesz popijać małymi łyczkami (nikt nie każe nosić Ci ciężkiej 1,5l butelki – wystarczy taka 0,5l);

√wypij szklankę wody zaraz po przebudzeniu;

√dodaj do zwykłej wody plasterek cytryny, limonki, listki mięty jeśli nie możesz przełamać się do picia wody bez smaku;

√nie pij zbyt łapczywie, ponieważ daje to fałszywe uczucie zaspokojenia pragnienia;

√zainstaluj na telefonie aplikację mobilną, która będzie monitorowała ilość wypijanej przez Ciebie wody (np. „Hydro”, „Water Tracker”, „Water Your Body”);

[su_spacer size=”30″]

To co, może szklaneczka wody bo pewnie zaschło Wam w ustach po przeczytaniu tylu informacji? 😉 Mam nadzieję, że temat wody został przyswojony. Oczywiście to jeszcze nie koniec „płynnych” tematów, bo zostało w tej kwestii jeszcze wiele do powiedzenia. Niedługo będziemy zastanawiać się nad spożyciem kofeiny, czy herbatek ziołowych w ciąży – bądźcie czujne! Lecę, a Wam przypominam, że w razie pytań jestem niezmiennie do Waszej dyspozycji! ZDRÓWKA!

[su_spacer size=”30″]


Wybrane źródła naukowe, z których pochodzą informacje znajdujące się we wpisie:

  • Carlin A, Alfirevic Z. Physiological changes of pregnancy and monito­ring. Best Pract Res Clin Obstet Gynaecol. 2008; 22: 801–823.
  • Guan J, Mao C, Feng X, Zhang H, Xu F, Geng C, Zhu L, Wang A, Xu Z. Fetal development of regulatory mechanisms for body fluid homeostasis. Braz J Med Biol Res. 2008; 41: 446–454.
  • Krzyszycha R. Dla zdrowia matki i dziecka. Mag Pielęg Położ. 2009; 5: 10–11.
  • Niemiec T, Dębski R, Kotarski J, Jackowska T, Jarosz A, Tomaszew­ski J, Weker H. Stanowisko ekspertów Polskiego Towarzystwa Gine­kologicznego dotyczące spożycia wody pitnej przez kobiety w okresie rozrodczym, ciężarne oraz karmiące. Ginekologia po Dyplomie 2009; 11(4): 103–104.
  • Pinto E, Severo M, Correia S, dos Santos Silva I, Lopes C, Barros H. Validity and reproducibility of a semi-quantitative food frequency questionnaire for use among Portuguese pregnant women. Matern Child Nutr. 2010; 6(2): 105–109.
  • Picciano MF, McGuire MK. Use of dietary supplements by pregnant and lactating women in North America. Am J Clin Nutr. 2009; 89(2): 663–667.

Zobacz jeszcze

gulasz wegetariański
Przepisy

Lekkostrawny gulasz wegetariański

Z czym kojarzy Ci się gulasz? Jeśli z mięsem czerwonym, którego należy unikać na diecie przeciwzapalnej, to masz rację, ale…Dziś pokażę Ci, że da się

Zapisz się do newslettera