fbpx

4 postanowienia noworoczne – żywienie w ciąży

sztuczne ognie

Udostępnij ten post

4 postanowienia noworoczne dotyczące żywienia w ciąży

Wraz z początkiem Nowego Roku wiele osób chwyta za kartkę i sporządza słynną listę postanowień noworocznych. Można się spierać o to czy jest to potrzebne, czy też nie. Osobiście uważam, że może być to całkiem skuteczny sposób na wzbudzenie w sobie motywacji do wprowadzenia zmian. Jeśli zrobiłyście lub z lekkim opóźnieniem zabieracie się do sporządzenia takiej listy to podpowiem Wam, jakich 5 postanowień noworocznych dotyczących żywienia powinna wpisać na swoją listę każda przyszła mama 🙂

 

Postanowienie nr 1. – Przestać wierzyć w mity żywieniowe

Pracując z kobietami w ciąży bywam przerażona jakie informacje dotyczące żywienia w ciąży można znaleźć w otchłaniach internetu, programach telewizyjnych lub czasopismach popularnonaukowych. Fakt, że przyszła mama szuka informacji dotyczących zdrowego żywienia w ciąży jest jak najbardziej pozytywny. Jednak nie zawsze źródła, z których korzysta są właściwe.

Wierząc we wszystkie mity żywieniowe jakie pojawiają się w internecie itp. można sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Przy okazji przypominam, że stres w ciąży jest nie mniej szkodliwy niż niezdrowe nawyki żywieniowe.

Dlatego zachęcam do tego żeby Wasze postanowienia noworoczne obejmowały również punkt dotyczący korzystania ze sprawdzonych źródeł informacji. Jeśli szukacie odpowiedzi na nurtujące Was pytania spróbujcie zajrzeć do moich artykułów, które powstają na bazie informacji z czasopism naukowych. Poniżej podsyłam Wam linki do trzech artykułów, które dotyczą jednych z najbardziej kontrowersyjnych i owianych wieloma mitami tematów. Jeśli macie pomysły na inne tematy, nurtują Was jakieś pytania to koniecznie napiszcie je w komentarzu.

[su_spacer=”20″]

Postanowienie nr 2. – Wsłuchać się w swój organizm

Ważną rzeczą jest wsłuchiwanie się w swój organizm, obserwowanie jakie sygnały nam wysyła. Pamiętajcie, że jeśli w konkretnych dolegliwościach podaje się listę produktów zalecanych/niezalecanych nie zawsze będzie tak, że każdy produkt będzie działał w Waszym przypadku. Dlatego Wasze postanowienia noworoczne powinny obejmować także punkt, pt. „będę wsłuchiwała się co mówi do mnie mój organizm”.

Oczywiście, warto sugerować się taką listą, bo w większości przypadków okazuje się, że podane produkty są skuteczne i pomogły już wielu osobom. Jednak pewnie same widzicie podczas wymiany doświadczeń, że nie u każdej z Was zgagę będzie łagodzić mleko czy migdały itp.

Jeśli szukacie zaleceń żywieniowych dla konkretnych dolegliwości ciążowych to poniżej wysyłam Wam moje artykuły ze wskazówkami. Jednak tak jak wspomniałam, weźcie poprawkę, że u niektórych z Was pewne punkty będą wymagały modyfikacji. Dlatego warto wsłuchiwać się w swój organizm!

Zgaga ciążowa

Mdłości w ciąży

Zaparcia w ciąży

Ból głowy w ciąży

 

waga[su_button url=”https://kobiecastronadietetyki.pl/dieta-w-ciazy-podczas-starania-sie-dziecko/sklep/” target=”blank” background=”#c8689c” icon=”icon: heart”]Sprawdź moją ofertę dla kobiet w ciąży[/su_button]

 

Postanowienie nr 3. – Dbać o prawidłową masę ciała w ciąży bez wpadania w panikę

Temat masy ciała w ciąży spędza wielu przyszłym mamom sen z powiek. Niejednokrotnie byłam świadkiem jak na różnych forach i grupach kobiety w ciąży wymieniały się doświadczeniami ile przytyły w ciąży. Jaki był tego efekt? Część z uczestniczek dyskusji wpadła w panikę na myśl, że koleżanka przytyła dużo mniej lub dodatkowe kilogramy pojawiały się u niej w wolniejszym tempie.

Po pierwsze, to ile kobieta powinna przytyć w ciąży zależy jaką miała masę ciała przed ciążą. Dlatego przyszłe mamy z niedowagą czy prawidłową masą ciała nie powinny porównywać się z tymi, które weszły w okres ciąży z nadwagą i otyłością (i odwrotnie).

Po drugie, istnieją normy mówiące o zalecanych przyrostach masy ciała w ciąży. Jak najbardziej należy brać je pod uwagę, ponieważ zarówno niedowaga jak i nadmierna masa ciała przyszłej mamy może być niebezpieczna zarówno dla niej, jak i dla jej dziecka. Nie należy jednak wpadać w panikę jeśli wielkość czy tempo przyrostu masy ciała odbiega nieznacznie od normy. Jeśli nie są to duże odchylenia plus nie towarzyszą im inne niepokojące objawy oraz złe wyniki badań, nie ma sensu wpadać w panikę.

Po trzecie, warto pamiętać, że dodatkowe kilogramy w ciąży to nie tylko nasza tkanka tłuszczowa. Powiększająca się macica, piersi, łożysko czy zwiększona ilość krążącej krwi to już około cztery dodatkowe kilogramy. Do tego należy doliczyć rosnące dziecko, a także zwiększone uwodnienie tkanek i płyn owodniowy.

Jeśli chcecie poczytać więcej na ten temat to odsyłam Was do mojego artykułu o masie ciała w ciąży, który mam nadzieję trochę Was uspokoi 🙂

szklanka wody

[su_spacer=”20″]

Postanowienie nr 4. – Nawadniać organizm

Dużo mówi się na temat pokarmów stałych w ciąży. O tym, że należy jeść dużo warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych, ryb itp. Nieco mniej uwagi poświęca się płynom. Tymczasem jest to nie mniej ważne zagadnienie.

Niedostateczne nawodnienie organizm może prowadzić chociażby do powstania zaparć, bólów głowy, nadmiernej senności i uczucia zmęczenia. Dlatego warto dbać o odpowiednią ilość płynów w jadłospisie nie tylko podczas upałów, ale i przez cały rok!

Podstawowym płynem w jadłospisie przyszłej mamy powinna być woda mineralna o niskim stopniu mineralizacji (chyba, że ze względu na stan zdrowia pojawią się inne zalecenia). Jeśli cierpicie na zgagę ciążową lub męczą Was wzdęcia to prawdopodobnie nie będzie Wam służyć woda gazowana.

Nie polecam uzupełniać płynów słodkimi napojami gazowanymi, napojami owocowymi, „wodami” smakowymi, napojami energetyzującymi czy słodzonymi napojami ciepłymi typu kawa/herbata. Jeśli nie lubicie „zwykłej wody” to zachęcam Was do wzbogacenia jej smaku przez dodatek ulubionych owoców (w sezonie zimowym mogą być to, np. kawałki jabłka, gruszki, pomarańczy, mandarynki).

Jak wyrobić w sobie nawyk picia wody?

  • Jeśli wychodzisz z domu zawsze zabierz ze sobą butelkę z wodą
  • Rozstaw szklanki z wodą w pomieszczeniach gdzie najczęściej przebywasz, tak aby były w zasięgu Twojego wzroku (np. biurko, stolik przy telewizorze)
  • Zainstaluj aplikację mobilną, która ułatwi Ci kontrolowanie ilości wypijanych w ciągu dnia płynów

Pamiętajcie, że jeśli cierpicie na obrzęki to picie wody jest również jak najbardziej wskazane! Podkreślam to, ponieważ część osób żyje w przekonaniu, że jeśli pojawi się obrzęk to ilość płynów należy ograniczyć. Jest to duży błąd!

Jeśli chcecie poczytać więcej na ten temat to odsyłam Was do mojego artykułu dotyczącego nawodnienia organizmu w ciąży.

[su_spacer=”20″]

Postanowienia noworoczne – podsumowanie

Myślę, że Nowy Rok to dobry czas, aby przyjrzeć się temu czy nasz jadłospis ciążowy jest faktycznie dobrze zbilansowany. W Nowym Roku życzę Wam spełnienia wszystkich postanowień. Zarówno tych żywieniowych, jak i dotyczących innych sfer życia 🙂


[su_button url=”https://kobiecastronadietetyki.pl/dieta-w-ciazy-podczas-starania-sie-dziecko/sklep/” target=”blank” background=”#c8689c” icon=”icon: heart”]Sprawdź moją ofertę dla kobiet w ciąży[/su_button]

Zobacz jeszcze

gulasz wegetariański
Przepisy

Lekkostrawny gulasz wegetariański

Z czym kojarzy Ci się gulasz? Jeśli z mięsem czerwonym, którego należy unikać na diecie przeciwzapalnej, to masz rację, ale…Dziś pokażę Ci, że da się

Zapisz się do newslettera