fbpx

Ile przytyć w ciąży…? Odpowiedź dietetyka

Udostępnij ten post

Ile przytyć w ciąży…? Odpowiedź dietetyka

Jeśli miałabym przygotować listę pytań, które najczęściej otrzymuję od pacjentek w ciąży to na pewno na podium znalazłoby się pytanie o to, ile przytyć w ciąży. Z jednej strony bardzo cieszy mnie to, że coraz więcej kobiet jest świadomych tego, że niedowaga, nadwaga i otyłość to nie tylko kwestia wyglądu, ale i zdrowia mamy, a także dziecka. Z drugiej strony niejednokrotnie widzę, że niektóre kobiety w ciąży popadają w taką panikę, że robi się to już niebezpieczne.
Dlatego bardzo zależało mi na tym, aby napisać artykuł, którym (mam nadzieję) rozwieję Wasze wątpliwości dotyczące tego, ile przytyć w ciąży. Moim celem nie jest straszenie Was konsekwencjami wynikającymi z niedowagi czy nadmiernej masy ciała w ciąży, bo o tym pewnie słyszałyście już zbyt wiele. Celem jaki mi przyświeca jest uspokojenie Was i pokazanie w jaki sposób utrzymać prawidłową masę ciała nie popadając w panikę i głodówkę. To co mamuśki, zaczynamy?! 😉

Ile przytyć w ciąży…co na to eksperci?

 

Na półkach w księgarni można znaleźć wiele poradników dla przyszłych mam. W internecie również nie brakuje miejsc poświęconych ciąży. Niestety nie zawsze poradniki, strony internetowe, fora i gruby na fejsie to dla nas wiarygodne źródło wiedzy. Dlatego poniżej chciałabym pokazać Wam co mówią o przybieraniu na masie ciała w ciąży eksperci. Być może w otchłaniach księgarni czy internetu znajdziecie inne informacje, ale ja chciałabym powołać się na źródła naukowe.

Zanim jednak przejdziemy do liczb muszę wspomnieć o dwóch bardzo ważnych rzeczach. Po pierwsze eksperci również nie prezentują jednoznacznego stanowiska co do wartości przyrostu masy ciała w ciąży. Pocieszające jest jednak to, że zazwyczaj są to zbliżone liczby, więc nie ma w tym temacie zbyt wielu rozbieżności. Po drugie pamiętajcie, że każdy organizm, a tym samym ciąża jest inna. W związku z tym najważniejsze nie są liczby lecz to, jak czuje się przyszła mama.

Jeśli za chwilę spojrzycie na podane przeze mnie liczby i ze strachem w oczach stwierdzicie, że Wasza masa ciała różni się, np. o 2-3 kg od zalecanej to nie wpadajcie od razu w panikę. Może okazać się, że w Waszym przypadku przybieranie na masie ciała nabierze większego tempa w późniejszym okresie ciąży lub po prostu – taki Wasz urok. Ważne jest, aby obserwować uważnie swój organizm i wszystkie wątpliwości jak najszybciej konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Wstęp mamy za sobą, więc teraz przejdźmy do konkretnych liczb. Jaka powinna być masa ciała w ciąży? Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) optymalny przyrost masy ciała podczas ciąży waha się w granicach od 10 do 14 kg. Nieco innego zdania jest Amerykański Instytut Medycyny (The US Institute of Medicine). W wielu podręcznikach i na stronach internetowych znajdziecie wartości proponowane przez Amerykanów. Przedstawiam je poniżej.

Zalecany przyrost masy ciała w ciąży w zależności od masy ciała przed ciążą – stanowisko The US Institute of Medicine

 • Niedowaga: 12,5 – 18 kg
 • Prawidłowa masa ciała: 11,5 – 16 kg
 • Nadwaga: 7-11,5 kg
 • Otyłość: 5 – 9 kg

Jest to zalecany przyrost masy ciała przez CAŁĄ ciążę. Musicie wziąć pod uwagę również to, że tempo zwiększania się masy ciała w ciąży zależy od trymestru. Najszybsze jest (z reguły) w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

[su_spacer=”20″]

Czy waga w ciąży to tylko moja tkanka tłuszczowa…?!

[su_spacer=”20″]

W ostatnich latach bardzo mocno promuje się zdrowy styl życia, a ze wszystkich stron otaczają nas szczupli, wysportowani, „wyrzeźbieni” ludzie. Pewnie wiele z Was przed ciążą chodziła regularnie na fitness, biegała czy przygotowywała zielone smoothie na drugie śniadanie i regularnie kontrolowała swoją masę ciała.

Dlatego rozumiem, że dodatkowe kilogramy, które pojawiają się podczas ciąży mogą Was przerażać. Na forach internetowych i grupach na facebooku bardzo często jestem świadkiem dyskusji, w których przyszłe mamy przerzucają się liczbami i pytają inne kobiety „ile przytyłyście w ciąży?”. Nie jest to do końca dobre, bo tak jak już wspomniałam jest to często kwestia indywidualna. Poza tym kult szczupłego i wysportowanego ciała sprawia, że coraz bardziej popularne staje się zjawisko pregoreksji, czyli anoreksji u kobiet w ciąży.

W związku z tym chciałabym pokazać Wam, że waga w ciąży to NIE TYLKO TKANKA TŁUSZCZOWA PRZYSZŁEJ MAMY!!! 🙂 Żeby Was do tego przekonać poniżej pokazuję co/kto jest sprawcą dodatkowych kilogramów w ciąży. Wartości te są podane w przybliżeniu, ponieważ w związku z tym, iż każda ciąża jest inna mogą się one nieco różnić u każdej kobiety.

 • powiększająca się macica – 0,9-2,3 kg
 • zwiększona objętość krwi – 1,8 kg
 • gruczoły piersiowe – 0,9-1,5 kg
 • łożysko – 0,9-1,5 kg
 • dziecko – 3,5 kg
 • tkanka tłuszczowa mamy zgromadzona na potrzeby porodu i karmienia – 2,3 – 4 kg
 • wody płodowe – 2-3 kg

Do powyższych przykładów można dodać jeszcze nadmiar wody, który gromadzi się w organizmie. Część z Was ma problemy z obrzękami przez co pewna pula dodatkowych kg wynika nie tyle z obecności tkanki tłuszczowej itp., co z gromadzącej się wody. Jeśli zmagacie się z obrzękami zachęcam Was do przeczytania mojego artykułu na temat zaleceń żywieniowych przy obrzękach w ciąży.

[su_spacer=”20″]

Ciąg dalszy nastąpi….

Jest to pierwszy artykuł, w którym poruszyłam temat dotyczący tego, ile powinno się przytyć w ciąży. Jest on bardzo ważny i obszerny dlatego jak najbardziej będę go kontynuować. Nie chciałam opisywać wszystkiego w jednym artykule, ponieważ ciężko jest przyswoić tyle informacji naraz. W kolejnych tekstach pokażę Wam jak walczyć z niedowagą lub nadmierną masą ciała w ciąży, a także odpowiem na inne istotne pytania związane z masą ciała w ciąży.

Jeśli któraś z Was chciałaby otrzymać zalecenia żywieniowe, które pomogą utrzymać prawidłową masę ciała w ciąży lub indywidualnie opracowany jadłospis to zapraszam do kontaktu 🙂


Wybrane źródła naukowe, z których pochodzą informacje znajdujące się we wpisie:

 • Jarosz M., Bułhak-Jachymczyk B. Normy żywienia człowieka. Podstawy prewencji otyłości i chorób niezakaźnych. Wyd. Lek. PZWL, Warszawa 2012.
 • Rasmussen KM &Yaktine AL (eds.), US Institute of Medicine (2009). Weight gain during pregnancy: reexamining the guidelines. Washington, US: http://www.iom.edu/Reports/2009/Weight-Gain-During-Pregnancy-Reexamining-the-Guidelines.aspx
 • Świątkowska D. Poradnik żywienia kobiet w ciąży. Instytut Matki i Dziecka, Klinika Położnictwa i Ginekologii, Warszawa.
 • WHO (1995). Maternal anthropometry and pregnancy outcomes. A WHO Collaborative Study. WHO Bulletin 73(Suppl):1–98.

Zobacz jeszcze

gulasz wegetariański
Przepisy

Lekkostrawny gulasz wegetariański

Z czym kojarzy Ci się gulasz? Jeśli z mięsem czerwonym, którego należy unikać na diecie przeciwzapalnej, to masz rację, ale…Dziś pokażę Ci, że da się

Zapisz się do newslettera