fbpx

Ile przytyć w ciąży…? Odpowiedź dietetyka

Udostępnij ten post

Ile przytyć w ciąży…? Odpowiedź dietetyka

Jeśli miałabym przygotować listę pytań, które najczęściej otrzymuję od pacjentek w ciąży to na pewno na podium znalazłoby się pytanie o to, ile przytyć w ciąży. Z jednej strony bardzo cieszy mnie to, że coraz więcej kobiet jest świadomych tego, że niedowaga, nadwaga i otyłość to nie tylko kwestia wyglądu, ale i zdrowia mamy, a także dziecka. Z drugiej strony niejednokrotnie widzę, że niektóre kobiety w ciąży popadają w taką panikę, że robi się to już niebezpieczne.
Dlatego bardzo zależało mi na tym, aby napisać artykuł, którym (mam nadzieję) rozwieję Wasze wątpliwości dotyczące tego, ile przytyć w ciąży. Moim celem nie jest straszenie Was konsekwencjami wynikającymi z niedowagi czy nadmiernej masy ciała w ciąży, bo o tym pewnie słyszałyście już zbyt wiele. Celem jaki mi przyświeca jest uspokojenie Was i pokazanie w jaki sposób utrzymać prawidłową masę ciała nie popadając w panikę i głodówkę. To co mamuśki, zaczynamy?! 😉

Ile przytyć w ciąży…co na to eksperci?

 

Na półkach w księgarni można znaleźć wiele poradników dla przyszłych mam. W internecie również nie brakuje miejsc poświęconych ciąży. Niestety nie zawsze poradniki, strony internetowe, fora i gruby na fejsie to dla nas wiarygodne źródło wiedzy. Dlatego poniżej chciałabym pokazać Wam co mówią o przybieraniu na masie ciała w ciąży eksperci. Być może w otchłaniach księgarni czy internetu znajdziecie inne informacje, ale ja chciałabym powołać się na źródła naukowe.

Zanim jednak przejdziemy do liczb muszę wspomnieć o dwóch bardzo ważnych rzeczach. Po pierwsze eksperci również nie prezentują jednoznacznego stanowiska co do wartości przyrostu masy ciała w ciąży. Pocieszające jest jednak to, że zazwyczaj są to zbliżone liczby, więc nie ma w tym temacie zbyt wielu rozbieżności. Po drugie pamiętajcie, że każdy organizm, a tym samym ciąża jest inna. W związku z tym najważniejsze nie są liczby lecz to, jak czuje się przyszła mama.

Jeśli za chwilę spojrzycie na podane przeze mnie liczby i ze strachem w oczach stwierdzicie, że Wasza masa ciała różni się, np. o 2-3 kg od zalecanej to nie wpadajcie od razu w panikę. Może okazać się, że w Waszym przypadku przybieranie na masie ciała nabierze większego tempa w późniejszym okresie ciąży lub po prostu – taki Wasz urok. Ważne jest, aby obserwować uważnie swój organizm i wszystkie wątpliwości jak najszybciej konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Wstęp mamy za sobą, więc teraz przejdźmy do konkretnych liczb. Jaka powinna być masa ciała w ciąży? Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) optymalny przyrost masy ciała podczas ciąży waha się w granicach od 10 do 14 kg. Nieco innego zdania jest Amerykański Instytut Medycyny (The US Institute of Medicine). W wielu podręcznikach i na stronach internetowych znajdziecie wartości proponowane przez Amerykanów. Przedstawiam je poniżej.

Zalecany przyrost masy ciała w ciąży w zależności od masy ciała przed ciążą – stanowisko The US Institute of Medicine

  • Niedowaga: 12,5 – 18 kg
  • Prawidłowa masa ciała: 11,5 – 16 kg
  • Nadwaga: 7-11,5 kg
  • Otyłość: 5 – 9 kg

Jest to zalecany przyrost masy ciała przez CAŁĄ ciążę. Musicie wziąć pod uwagę również to, że tempo zwiększania się masy ciała w ciąży zależy od trymestru. Najszybsze jest (z reguły) w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

[su_spacer=”20″]

Czy waga w ciąży to tylko moja tkanka tłuszczowa…?!

[su_spacer=”20″]

W ostatnich latach bardzo mocno promuje się zdrowy styl życia, a ze wszystkich stron otaczają nas szczupli, wysportowani, „wyrzeźbieni” ludzie. Pewnie wiele z Was przed ciążą chodziła regularnie na fitness, biegała czy przygotowywała zielone smoothie na drugie śniadanie i regularnie kontrolowała swoją masę ciała.

Dlatego rozumiem, że dodatkowe kilogramy, które pojawiają się podczas ciąży mogą Was przerażać. Na forach internetowych i grupach na facebooku bardzo często jestem świadkiem dyskusji, w których przyszłe mamy przerzucają się liczbami i pytają inne kobiety „ile przytyłyście w ciąży?”. Nie jest to do końca dobre, bo tak jak już wspomniałam jest to często kwestia indywidualna. Poza tym kult szczupłego i wysportowanego ciała sprawia, że coraz bardziej popularne staje się zjawisko pregoreksji, czyli anoreksji u kobiet w ciąży.

W związku z tym chciałabym pokazać Wam, że waga w ciąży to NIE TYLKO TKANKA TŁUSZCZOWA PRZYSZŁEJ MAMY!!! 🙂 Żeby Was do tego przekonać poniżej pokazuję co/kto jest sprawcą dodatkowych kilogramów w ciąży. Wartości te są podane w przybliżeniu, ponieważ w związku z tym, iż każda ciąża jest inna mogą się one nieco różnić u każdej kobiety.

  • powiększająca się macica – 0,9-2,3 kg
  • zwiększona objętość krwi – 1,8 kg
  • gruczoły piersiowe – 0,9-1,5 kg
  • łożysko – 0,9-1,5 kg
  • dziecko – 3,5 kg
  • tkanka tłuszczowa mamy zgromadzona na potrzeby porodu i karmienia – 2,3 – 4 kg
  • wody płodowe – 2-3 kg

Do powyższych przykładów można dodać jeszcze nadmiar wody, który gromadzi się w organizmie. Część z Was ma problemy z obrzękami przez co pewna pula dodatkowych kg wynika nie tyle z obecności tkanki tłuszczowej itp., co z gromadzącej się wody. Jeśli zmagacie się z obrzękami zachęcam Was do przeczytania mojego artykułu na temat zaleceń żywieniowych przy obrzękach w ciąży.

[su_spacer=”20″]

Ciąg dalszy nastąpi….

Jest to pierwszy artykuł, w którym poruszyłam temat dotyczący tego, ile powinno się przytyć w ciąży. Jest on bardzo ważny i obszerny dlatego jak najbardziej będę go kontynuować. Nie chciałam opisywać wszystkiego w jednym artykule, ponieważ ciężko jest przyswoić tyle informacji naraz. W kolejnych tekstach pokażę Wam jak walczyć z niedowagą lub nadmierną masą ciała w ciąży, a także odpowiem na inne istotne pytania związane z masą ciała w ciąży.

Jeśli któraś z Was chciałaby otrzymać zalecenia żywieniowe, które pomogą utrzymać prawidłową masę ciała w ciąży lub indywidualnie opracowany jadłospis to zapraszam do kontaktu 🙂


Wybrane źródła naukowe, z których pochodzą informacje znajdujące się we wpisie:

  • Jarosz M., Bułhak-Jachymczyk B. Normy żywienia człowieka. Podstawy prewencji otyłości i chorób niezakaźnych. Wyd. Lek. PZWL, Warszawa 2012.
  • Rasmussen KM &Yaktine AL (eds.), US Institute of Medicine (2009). Weight gain during pregnancy: reexamining the guidelines. Washington, US: http://www.iom.edu/Reports/2009/Weight-Gain-During-Pregnancy-Reexamining-the-Guidelines.aspx
  • Świątkowska D. Poradnik żywienia kobiet w ciąży. Instytut Matki i Dziecka, Klinika Położnictwa i Ginekologii, Warszawa.
  • WHO (1995). Maternal anthropometry and pregnancy outcomes. A WHO Collaborative Study. WHO Bulletin 73(Suppl):1–98.

Zobacz jeszcze

picie kawy przy endometriozie
Dieta przeciwzapalna

Czy picie kawy jest zdrowe przy endometriozie?

Kawa to drugi towar handlowy na świecie (zaraz po ropie naftowej). Nazywa się ją „płynnym złotem” i nie chodzi tu wyłącznie o finanse. Mała czarna

Zapisz się do newslettera