Spis treści
ToggleZielone smoothie owocowe
Zielone smoothie robi się dosłownie w 5 minut. Za to potrafi zaspokoić głód na znacznie dłuższy okres czasu! Poza tym jest źródłem cennych składników, takich jak polifenole, witamina C, karotenoidy, potas czy błonnik pokarmowy.
Składniki
Składniki na 2 szklanki:
- gruszka (1 sztuka)
- kiwi (1 sztuka)
- winogrona zielone (garść)
- woda niegazowana (1 szklanka lub więcej jeśli chcecie żeby smoothie było rzadsze)
Wykonanie
- Umyj i obierz owoce.
- Wrzuć owoce do blendera kielichowego, zalej wodą i zmiksuj.
Wartość odżywcza
- Energia: 170 kcal
- Białko: 1.8 g
- Tłuszcz: 0.8 g
- Węglowodany: 36 g
- Błonnik pokarmowy: 5 g
Co mogę zyskać?
- Zielone smoothie to dobre źródło błonnika pokarmowego, który pomaga osiągnąć prawidłową masę ciała bez efektu jo-jo, pomaga w walce z zaparciami, a także stanowi ważny składnik diety przeciwzapalnej.
- Gruszka wzbogaca zielone smoothie w potas, który pomaga nam w walce z obrzękami, a także jest wskazany w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego.
- Owocowe smoothie może wzbogacić nasz jadłospis w witaminę C, która wzmacnia odporność, a także jest ważnym składnikiem diety przeciwzapalnej.
Uwagi dietetyka
- Jeśli chcecie, aby smoothie było bardziej kaloryczne i dostarczało jeszcze większej ilości cennych składników to warto dodać, np. nasiona chia, mielone orzechy czy siemię lniane.
- W celu zwiększenia ilości wapnia w smoothie można przygotować je na bazie mleka migdałowego. Takie rozwiązanie polecam szczególnie osobom, które stosują dietę bez laktozy. W przypadku jej stosowania, warto wzbogacać posiłki o dodatkowe źródło wapnia.
- Pamiętajcie, aby do przygotowania smoothie wykorzystać mniej dojrzałe owoce. Mają one niższy indeks glikemiczny.