Spis treści
ToggleLECZENIE ENDOMETRIOZY – WITAMINA C
Pewnie już słyszałyście o tym, że leczenie endometriozy to także odpowiednio skomponowana dieta. W świecie naukowych trwa burzliwa dyskusja na temat tego, co może pomóc kobietom zmagającym się z tą bolesną chorobą. Niektóre kwestie dotyczące żywienia są lepiej przebadane i dysponujemy większą ilością dowodów na ich temat. Należy do nich temat witamin, m.in. witaminy C. W związku z tym zastanowimy się jak i dlaczego powinnyśmy włączyć ją w leczenie endometriozy.
WITAMINA C – SILNY ANTYOKSYDANT NIEZBĘDNY W LECZENIU ENDOMETRIOZY
[su_spacer=”20″]
Nikogo nie zdziwi jeśli napiszę, że witamina C zaliczana jest do silnych antyoksydantów. Jest to prawdopodobnie najsilniejszy i jednocześnie najmniej toksyczny antyoksydant w organizmie ssaków. Jej nadmiar zostaje wydalony wraz z moczem.
Witamina C ma duży wpływ na proces wzrostu i różnicowania się komórek, a także prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego (dlatego znajduje tak szerokie zastosowanie jako naturalna metoda do walki z przeziębieniem).
Mówiąc o roli witaminy C w leczeniu endometriozy powinnyśmy skupić się przede wszystkim na jej właściwościach antyoksydacyjnych. W przebiegu endometriozy obserwuje się zwiększony stres oksydacyjny w jamie otrzewnowej. Jest on wynikiem aktywacji makrofagów i neutrofili w odpowiedzi na obecność ektopowej tkanki endometrium oraz pojawiającego się w jamie otrzewnowej „wstecznego” płynu menstruacyjnego. Taka sytuacja prowadzi do powstawania reaktywnych form tlenu i rozwoju stresu oksydacyjnego. Dlatego w leczeniu endometriozy tak ważne jest włączenie do diety antyoksydantów (takich jak, m.in. wit.C), które „zmiatają” reaktywne formy tlenu.
Witamina C ma duże znaczenie jako antyoksydant, a także jako składnik diety, który pomaga w walce z przewlekłym bólem jaki towarzyszy endometriozie. W badaniu przeprowadzonym przez Santanam i wsp. (2002) zaobserwowano, że witamina C miała wpływ na zmniejszenie bólu odczuwanego na co dzień (u 52% badanych) oraz osłabienie bólu menstruacyjnego i przewlekłego bólu w obrębie miednicy mniejszej u 37% kobiet (przeczytaj więcej na temat wpływu diety na ból w endometriozie).
To nie wszystko. Leczenie endometriozy powinno obejmować dietę bogatą w wit. C również ze względu na to, że jej odpowiednia podaż może zmniejszać ryzyko wystąpienia torbieli endometrialnych.
W JAKICH PRODUKTACH JEST NAJWIĘCEJ WITAMINY C?
[su_spacer=”20″]
Myślę, że to dość mocne argumenty jeśli chodzi o rolę jaką odgrywa witamina C w leczeniu endometriozy. Poniżej przedstawiam również aspekt praktyczny i podaję listę produktów o największej zawartości tej witaminy. Są to przede wszystkim owoce i warzywa. Warto również zwrócić uwagę na przyprawy, które mogą wzbogacić naszą dietę w ten cenny składnik.
10 owoców o największej zawartości witaminy C
- acerola
- gujawa
- czarne porzeczki
- truskawki
- papaja
- poziomki
- kiwi
- cytryna
- jagody goji
- pomarańcze
10 warzyw o największej zawartości witaminy C
- papryka żółta
- pietruszka (nać)
- papryka czerwona
- jarmuż
- brukselka
- papryka zielona
- brokuły
- kalafior
- szpinak
- kalarepa
10 przypraw o największej zawartości witaminy C
- kolendra
- tymianek
- chili
- koper
- szafran
- rozmaryn
- majeranek
- cząber
- czubryca czerwona
- czubryca zielona
Jak same widzicie skomponowanie diety bogatej w witaminę C nie jest wcale takie trudne. Na powyższej liście pojawiło się przecież wiele produktów, które są ogólnodostępne i używamy ich na co dzień. Jeśli szukacie inspiracji kulinarnych na dania bogate w witaminę C to poniżej podaję Wam kilka moich pomysłów:
– mocno truskawkowy przekładaniec owsiany
– przeciwzapalna pasta z ciecierzycy z dodatkiem natki pietruszki i olejem lnianym
– sałatka z botwinką i olejem lnianym
– egzotyczny koktajl ze szpinakiem
[su_spacer=”20″]
W JAKI SPOSÓB UNIKNĄĆ STRAT WITAMINY C?
Witamina C występuje powszechnie w żywności to fakt. Łatwo jest ją znaleźć jednak równie łatwo stracić. Jest to jeden ze składników żywności, który charakteryzuje się dużą wrażliwością na działanie wysokiej temperatury, światła oraz tlenu.
W celu uniknięcia strat witaminy C pamiętaj o tym, aby:
- kupować warzywa i owoce przechowywane w odpowiedni sposób, bez widocznych uszkodzeń
- przechowywać produkty w miejscu chłodnym i ciemnym
- obierać/kroić warzywa tuż przed ich spożyciem
- unikać kupowania już obranych czy pokrojonych warzyw i owoców (coraz bardziej popularne stają się tacki z owocami/warzywami na wynos)
- zjadać sałatki/surówki/koktajle/smoothie i inne posiłki na bazie produktów bogatych w witaminę C jak najszybciej po ich przygotowaniu (a jeśli to niemożliwe przechowywać je jak najkrócej w lodówce w zamkniętym pojemniku ewentualnie zamrozić)
Jeśli będziecie o tym pamiętać unikniecie znacznych strat witaminy C, która odgrywa tak ważną rolę w leczeniu endometriozy. W przeciwnym razie jej ilość może zmaleć nawet o 40%!
Wybrane źródła naukowe, z których pochodzą informacje znajdujące się w artykule:
- Altintas, D, Kokcu, A, Kandemir, B, Cetinkaya, MB, Tosun, M. Efficacy of Imiquimod, an immunomodulatory agent, on experimental endometriosis. Fertil Steril 2008; 90: 401– 405.
- A. Augoulea, G. Mastorakos, I. Lambrinoudaki, G. Christodoulakos, G. CreatsasThe role of the oxidative-stress in the endometriosis-related infertilitY, Gynecol Endocrinol, 25 (2009), pp. 75-81.
- De la Fuente, M, Hernanz, A, Vallejo, MC. The immune system in the oxidative stress conditions of aging and hypertension: Favorable effects of antioxidants and physical exercise. Antioxid Redox Signal 2005; 7: 1356– 1366.
- Long, CL, Maull, KI, Krishnan, RS et al. Ascorbic acid dynamics in the seriously ill and injured. J Surg Res 2003; 109: 144– 148.
- N. Santanam, A.A. Murphy, S. Parthasarathy Macrophages, oxidation, and endometriosis Ann N Y Acad Sci, 955 (2002), pp. 183-198 discussion 19–200, 396–406.