fbpx

Komu może pomóc olej z wiesiołka?

butelka oleju

Udostępnij ten post

KOMU MOŻE POMÓC OLEJ Z WIESIOŁKA?

Wiesiołek to roślina o żółtych kwiatach, których nie sposób przegapić. Jest uprawiany ozdobnie, ale biorąc pod uwagę jego cenne właściwości, szkoda jeśli jego zastosowanie kończyłoby się na tym polu. Na szczęście już od wielu lat dostrzegamy również jego właściwości lecznicze pozyskując olej z wiesiołka. Komu może pomóc i czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jego stosowania? Sprawdźmy!

Co kryje w sobie olej z wiesiołka?

Ojczyzną wiesiołka z którego pozyskujemy olej jest Ameryka Północna. Jednak rośnie on dziko również w Polsce. Dlatego prawdopodobnie zdarzyło nam się przejść kilka razy obok tej rośliny nawet nie zdając sobie sprawy jakie skarby skrywa w sobie.

Nasiona wiesiołka składają się w 15-20% z olejów, a ich głównym reprezentantem jest kwas gamma-linolenowy. Stanowi on około 7-10% wszystkich kwasów tłuszczowych jakie znajdują się w oleju z wiesiołka. Co ciekawe jest to kwas tłuszczowy, który dość rzadko występuje w roślinach. Obok wiesiołka znajdziemy go również w ogóreczniku lekarskim.

Innym składnikiem, który występuje w oleju z wiesiołka jest kwas linolowy, który podobnie jak wspomniany wcześniej kwas gamma-linolenowy należy go wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6. Oprócz tego w oleju znajdziemy również, m.in. fitosterole, kwas oleinowy czy witaminę E.

[su_spacer=”20″]

Komu może pomóc olej z wiesiołka?

Choć olej z wiesiołka stosuje się od dawna w celach leczniczych to badania naukowe dostarczają sprzecznych dowodów. Medycyna ludowa chwali sobie wykorzystanie tego produktu w leczeniu zmian skórnych (występujących, m.in. w przebiegu AZS – atopowego zapalenia skóry, świądu, suchości skóry), dolegliwości związanych z menopauzą czy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Natomiast jeśli chodzi o informacje jakie pochodzą z badań naukowych to podkreśla się dwa aspekty:

 • korzystny wpływ na gospodarkę lipidową poprzez zwiększanie poziomu cholesterolu frakcji HDL (nazywanego potocznie „dobrym cholesterolem”)
 • działanie przeciwzapalne wynikające z pośredniego wpływu na syntezę prostaglandyn i cytokin

 

Pojawiają się też doniesienia mówiące o tym, że olej z wiesiołka posiada wiele innych właściwości:

 • zmniejsza ryzyko rozwoju depresji (przeczytaj więcej na temat stanów depresyjnych w Hashimoto i depresji w ciąży)
 • wykazuje pozytywne działanie u osób, które zmagają się z przewlekłym uczuciem zmęczenia (przeczytaj więcej na temat diety do walki z obniżonym poziomem energii)
 • pomaga w walce ze stresem
 • chroni przed rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego dzięki działaniu przeciwzakrzepowemu i korzystnemu wpływowi na profil lipidowy

Całkiem długa lista. Myślę jednak, że warto doprecyzować kilka kwestii jeśli chodzi o dobroczynne działanie oleju z wiesiołka.

Jak zachować działanie przeciwzapalne i uchronić się przed działaniem prozapalnym?

[su_spacer=”20″]

Olej z wiesiołka posiada właściwości przeciwzapalne, ale część z Was może stwierdzić – „jak to możliwe skoro składa się przede wszystkim z kwasów omega-6, o których mówi się, że działają prozapalnie”?!

Macie rację – wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 MOGĄ działać prozapalnie, ale NIE MUSZĄ. Wszystko zależy od tego jak będzie wyglądała proporcja między nimi, a wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega-3. Generalnie wygląda to tak, że nasza dieta jest z reguły przeładowana kwasami omega-6, a brakuje w niej źródeł kwasów omega-3. Dlatego jeśli zamierzacie przyjmować olej z wiesiołka musicie również wzbogacić Wasz jadłospis w produkty bogate w kwasy omega-3.

Produkty bogate w kwasy omega-3 niezbędne do zachowania równowagi:

 • orzechy włoskie
 • olej z orzechów włoskich
 • olej lniany
 • oliwa z oliwek extra virgin
 • olej rzepakowy
 • siemię lniane
 • nasiona chia
 • tłuste ryby morskie (łosoś dziki, makrela, sardynki, śledź)
 • migdały
 • sezam
 • olej sezamowy

Podsumowując – przyjmując olej z wiesiołka wprowadź do diety również źródła kwasów omega-3, aby zachować równowagę niezbędną dla przeciwzapalnego działania tego produktu.

[su_spacer=”20″]

Zastosowanie oleju z wiesiołka w konkretnych chorobach

Produkt ten stosowany jest przez osoby z różnymi chorobami. Niestety nie zawsze jego działanie znajduje potwierdzenie w badaniach naukowych. Jeśli jednak nie istnieją przeciwwskazania do jego stosowania, a także pamiętacie o wzbogaceniu diety w źródła kwasów omega-3 to myślę, że olej Wam nie zaszkodzi, a może pomóc (pomimo tego, że badania naukowe są w toku).

[su_spacer=”20″]

Zespół policystycznych jajników

W różnych źródłach można przeczytać, że olej z wiesiołka ma wpływ na produkcję żeńskich hormonów płciowych. Nie znajduje to jednak potwierdzenia w badaniach naukowych. Są jednak inne dane, które potwierdzają, że olej z wiesiołka może mieć zastosowanie w leczeniu PCOS.

Po pierwsze coraz częściej mówi się o tym, że PCOS wiąże się ze stanem zapalnym w organizmie. W związku z tym olej z wiesiołka może sprawdzić się tu pod kątem swoich przeciwzapalnych właściwości. Po drugie w parze z PCOS niejednokrotnie idą zaburzenia lipidowe. Biorąc pod uwagę fakt, że olej z wiesiołka ma pozytywny wpływ na poziom „dobrego cholesterolu” warto rozważyć jego włączenie do diety.

[su_spacer=”20″]

Endometrioza

Endometrioza to choroba w przebiegu której obserwuje się przewlekły stan zapalny. W związku z tym olej z wiesiołka odkrywa rolę w jej leczeniu jako produkt o właściwościach przeciwzapalnych.

[su_spacer=”20″]

Hashimoto a olej z wiesiołka

Podobnie jak wspomniana wyżej endometrioza, Hashimoto to choroba związana z przewlekłym stanem zapalnym w organizmie. Dlatego osoby chore mogą stosować olej z wiesiołka w celu walki z procesem zapalnym.

Przeciwwskazania do stosowania oleju z wiesiołka

[su_spacer=”20″]

Olej posiada dużo cennych właściwości, ale musimy pamiętać też o tym, że nie każdemu będzie służył. Przede wszystkim może on wchodzić w interakcje z lekami przeciwpsychotycznymi, przeciwpadaczkowymi, beta-blokerami czy kortykosteroidami.

Olej z wiesiołka jest raczej dobrze tolerowany, ale u niektórych osób mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból brzucha, nudności, niestrawność czy bóle głowy.


Wybrane źródła naukowe, z których pochodzą informacje znajdujące się w artykule:

 • Bayles B, Usatine R (2009) Evening primrose oil. Am Fam Physician 80:1405–1408.
 • Fukushima M, Shimada K, Ohashi E et al (2001) Investigation of gene expressions related to cholesterol metabolism in rats fed diets enriched in n-6 or n-3 fatty acid with a cholesterol after long-term feeding using quantitative-competitive RT-PCR analysis. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo) 47:228–235
 • Kui Young Park et al.; The Effect of Evening Primrose Oil for the Prevention of Xerotic Cheilitis in Acne Patients Being Treated with Isotretinoin: A Pilot Study; Ann Dermatol. 2014 Dec; 26(6): 706–712.
 • Marija Glavas Dodov1 and Svetlana Kulevanova; A review of phytotherapy of Acne vulgaris; Macedonian pharmaceutical bulletin, 55 (1, 2) 3 – 22 (2009)

Zobacz jeszcze

Zapisz się do newslettera