fbpx

Płodność mężczyzny – czy on też musi się odchudzać?!

mężczyzna z telefonem

Udostępnij ten post

Płodność mężczyzny – czy on też musi się odchudzać?!

Część z Pań bierze na siebie całą odpowiedzialność za starania o dziecko. Wykonuje pełną diagnostykę, dba o zdrowe nawyki żywieniowe, regularnie ćwiczy…A co z Panami? Tyle mówi się o tym, że nadmierna masa ciała ma negatywny wpływ na płodność…czyją? Możemy zadawać sobie pytanie czy jest to problem, który dotyczy wyłącznie kobiet. O negatywnym wpływie nadmiernej masy ciała na płodność mówi się zazwyczaj w kontekście zaburzeń miesiączkowania, problemów z owulacją czy insulinooporności towarzyszącej PCOS. Dlatego, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, chciałabym poświęcić cały artykuł wpływie nadmiernej masy ciała na…płodność mężczyzny! Od razu odpowiem – TAK, ON TEŻ MUSI SIĘ ODCHUDZAĆ JEŚLI MA NADWAGĘ LUB OTYŁOŚĆ!

 

Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus…czy obie planety są tak samo dotknięte problemem nadwagi i otyłości?

Nie jestem psychologiem, nie robiłam nigdy badań na ten temat, ale z obserwacji własnych mogę pokusić się o stwierdzenie, że kobiety zwracają większą uwagę na swój wygląd zewnętrzny. Nie mam tu wcale na myśli wizyt u kosmetyczki czy fryzjera, ale kwestię dotyczącą masy ciała. Zastanówmy się, ile razy słyszałyśmy (albo same mówiłyśmy), że trzeba schudnąć do lata, że jestem na diecie itp. Przy okazji muszę wspomnieć, że nie należę do zwolenniczek diet, pt. „byle do lata”, ponieważ mogę one prowadzić do efektu jo-jo, niedoborów żywieniowych i spowolnienia metabolizmu. Jednak dążenie do prawidłowej masy ciała z zachowaniem odpowiednich zasad i indywidualnego podejścia jak najbardziej popieram 🙂

Wracając do odpowiedzi na postawione pytanie – problem nadmiernej masy ciała wśród mężczyzn jest większy. Dane GUS pokazują, że pod koniec 2014 roku problem nadmiernej masy ciała dotyczył aż 62% dorosłych mężczyzn (z czego 44% miało nadwagę, a 18% otyłość). Dla porównania, wśród kobiet jest to 46% ogółu z czego 30% to kobiety z nadwagą, a 16% z otyłością. Jednocześnie z danych wynika, że porównując grupy rówieśnicze skala problemu jest większa w grupie mężczyzn…

[su_button url=”https://kobiecastronadietetyki.pl/dieta-w-ciazy-podczas-starania-sie-dziecko/sklep/” target=”blank” background=”#c8689c” icon=”icon: heart”]Chcę skorzystać z pomocy dietetyka[/su_button]

 

para

 

Jak nadmierna masa ciała wpływa na płodność mężczyzny?

Płodność mężczyzny nie jest odporna na czynniki zewnętrze, takie jak chociażby niezdrowe nawyki żywieniowe. Sprawdzając najczęściej wyszukiwane hasła zauważyłam, że jednym z nich jest „płodność mężczyzny a wiek”. Nie zaobserwowałam natomiast, żeby na równie wysokiej pozycji znajdowało się zapytanie o wpływ masy ciała na płodność mężczyzny. Tymczasem tak jak wspomniałam już na wstępie, może mieć ona duży wpływ na starania o dziecko.

Co ciekawe, nie jest to wcale nowe zagadnienie. Pierwszym uczonym, który podjął się opisu związku między męską otyłością a niepłodnością był Awicenna. Jego opis został opublikowany w encyklopedii medycznej „Canon of Medicine„, która powstała w….XI wieku! Od tej daty minęło sporo czasu, ale problem wciąż jest aktualny. Choć przez pewien czas został odsunięty na bok, to współczesne badania pokazują, że temat powraca, a naukowcy są zainteresowani jego zgłębieniem.

 

Płodność mężczyzny z nadmierną masą ciała może być zaburzona poprzez…

 • Zaburzenia hormonalne – wskaźnik masy ciała jest dodatnio skorelowany z poziomem 17β-estradiolu (co może być przyczyną wtórnego hipogonadyzmu) i odwrotnie proporcjonalny do stężenia globuliny wiążącej hormony płciowe (SHBG)
 • Nieprawidłowe parametry nasienia – nadmierna masa ciała może mieć negatywny wpływ na objętość ejakulatu, koncentrację plemników w nasieniu oraz ich ruchliwość.
 • Zaburzenia erekcji, które mogą być skutkiem obniżenia stężenia testosteronu oraz zwiększonej produkcji cytokin prozapalnych.
 • Problemy natury psychologicznej (np. obniżenie nastroju, depresja, obniżenie samooceny), które mogą prowadzić do rzadszych stosunków seksualnych.
 • Przegrzanie jąder – w wyniku nagromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicach pachwin, a także siedzącego trybu życia. Wzrost temperatury jąder do poziomu temperatury ciała może odbić się negatywnie na procesie spermatogenezy. Ma na to wpływ nie tylko obtłuszczenie moszny i pachwin, ale także obcisła bielizna, trzymanie laptopa/komórki w tych okolicach, a także wspomniany już siedzący tryb życia.
 • Przewlekły stan zapalny – nadmierna masa ciała prowadzi do zwiększonej produkcji cytokin prozapalnych, które mogą leżeć u podłoża, m.in. zaburzeń erekcji. Dlatego warto rozważyć wprowadzenie zasad żywienia opartych na diecie przeciwzapalnej.

 

Kilka faktów z badań naukowych…

 • Jensen i wsp. (2004) zaobserwowali obniżoną jakość nasienia u młodych mężczyzn z nadmierną masą ciała. Dotyczyło to głównie zmniejszenia objętości ejakulatu. U mężczyzn z otyłością II stopnia zaobserwowano również obniżenie całkowitej liczby plemników. Badacze dowiedli również, że wartość BMI była proporcjonalnie związana ze stężeniem estradiolu oraz odwrotnie proporcjonalnie związana ze stężeniem testosteronu we krwi.

 

 • Reis & Dias (2012) odnotowali zmniejszenie ilości nasienia oraz zmianę morfologii i ruchliwości plemników u otyłych mężczyzn.

 

 • Braga i wsp. (2012)  wykazali, że nadmierna masa ciała ma negatywny wpływ na jakość nasienia. Zaobserwowali również, że innymi czynnikami, które przyczyniły się do jej obniżenia było spożycie czerwonego mięsa oraz alkoholu. Z kolei pozytywny wpływ odnotowano w przypadku owoców.

 

 • Jeśli chodzi o rodzaj spożywanych produktów to ciekawych wniosków dostarczyło również badanie Mendiola i wsp. (2009), w którym zaobserwowano, że mężczyźni z prawidłową jakością nasienia spożywają więcej ryb i warzyw w porównaniu do mężczyzn z oligoasthenoteratozoospermią.

 

Warto również podkreślić, że nadmierna masa ciała może prowadzić do szeregu chorób, które również mają negatywny wpływ na płodność mężczyzny. Zalicza się do nich, m.in. cukrzyca typu II, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy dyslipidemia.

 

[su_button url=”https://kobiecastronadietetyki.pl/dieta-w-ciazy-podczas-starania-sie-dziecko/sklep/” target=”blank” background=”#c8689c” icon=”icon: heart”]Chcę skorzystać z pomocy dietetyka[/su_button]

 

Starania o dziecko, a nadmierna masa ciała – PRAKTYKA

Mamy już podstawy teoretyczne. Wiemy, że problem z nadmierną masą ciała u mężczyzn istnieje. Co więcej, wygląda na to, że przybrał on większą skalę w porównaniu do kobiet. Wiemy też jak nadwaga lub otyłość mogą wpływać na płodność mężczyzny. Kolejnym krokiem jest przejście do PRAKTYKI, czyli odpowiedź na pytanie co stoi na przeszkodzie do osiągnięcia prawidłowej masy ciała u mężczyzn oraz…jak zaplanować skuteczne odchudzanie we dwoje!

W związku z tym, że wyszedł mi już całkiem spory artykuł o teorii postanowiłam, że do praktyki przejdziemy w kolejnych wpisach. Tymczasem zachęcam Was do lektury innych artykułów związanych z płodnością oraz do śledzenia moich inspiracji kulinarnych w zakładce PRZEPISY.

Inne artykuły, które mogą Cię zainspirować:


Wybrane źródła naukowe, z których pochodzą informacje znajdujące się we wpisie Mieszanki ziół do picia w endometriozie:

 • Abarca-Gómez, Leandra i wsp.:Worldwide trends in body-mass index, underweight, overweight, and obesity from 1975 to 2016: a pooled analysis of 2416 population-based measurement studies in 128·9 million children, adolescents, and adults. The Lancet, 2017; 390: 2627-42.
 • Braga D.P., Halpern G., Figueira R.C. i wsp.: Food intake and social habits in male patients and its relationship to intracytoplasmic sperm injection outcomes. Fertil. Steril. 2012; 1: 53–59.
 • Chavarro E. J, Toth T., Wright D. L., Meeker J. D., Hauser R., 2010. Body mass index in relation to semen quality, sperm DNA integrity and serum reproductive hormone levels among men attending an infertility clinic. Fertil. Steril. 93, 2222-2231.
 • Jensen T.K., Andersson A.M., Jørgen­sen N. i wsp.: Body mass index in rela­tion to semen quality and reproductive hormones among 1,558 Danish men. Fertil. Steril. 2004; 82: 863–870.
 • Jeznach-Steinhagen A., Czerwonogrodzka-Senczyna A.Postępowanie dietetyczne jako element leczenia zaburzeń płodności u mężczyzn z obniżoną jakością nasienia.Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii. 2013, 9, 1; 1419
 • Mendiola J., Torres-Cantero A.M., Moreno-Grau J.M. i wsp.: Food intake and its relationship with semen quality: a case-control study. Fertil. Steril. 2009; 91: 812–818.
 • Palmer N., BakosH., 2012. Impact of obesity on male fertility, sperm function and molecular composition. Spermatogenesis 2, 253-263.
 • Pauli E.M., Legro R.S., Demers L.M. et al.: Diminished paternity and gonadal function with increasing obesity in men. Fertil. Steril., 2008, 90, 2, 346-351.
 • Reis L.O., Dias F.G.: Male fertility, obe­sity, and bariatric surgery. Reprod. Sci. 2012;
 • Wallach E.E.: Impact of male obesity on infertility: a critical review of the current literature. Fertil. Steril., 2008, 90, 4, 897-904. 

 

 

 

 

 

Zobacz jeszcze

gulasz wegetariański
Przepisy

Lekkostrawny gulasz wegetariański

Z czym kojarzy Ci się gulasz? Jeśli z mięsem czerwonym, którego należy unikać na diecie przeciwzapalnej, to masz rację, ale…Dziś pokażę Ci, że da się

Zapisz się do newslettera