Spis treści
ToggleŚwiąteczne zalecenia żywieniowe w endometriozie
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, więc jest to dobra pora, aby przyjrzeć się jak wyglądają świąteczne zalecenia żywieniowe w endometriozie. Bez obaw, nie mam zamiaru zakazywać Wam jedzenia wszystkich świątecznych potraw 🙂 Moim celem jest pokazanie Wam, jak można skomponować pyszne i świąteczne dania zgodne z zaleceniami żywieniowymi w endometriozie. Podpowiem Wam, po jakie produkty warto sięgać, a których lepiej unikać podczas komponowania menu na świąteczny stół.
Co mówią świąteczne zalecenia żywieniowe na temat przypraw?
W zeszłym roku napisałam artykuł na temat świątecznej diety w endometriozie. Omówiłam tam zagadnienia dotyczące spożywania ryb, olejów i warzyw. Dlatego w tym roku chciałabym się skupić na pozostałych produktach. Zacznijmy od przypraw, ponieważ uważam, że są one często niesłusznie pomijane…
Według Dietary Inflmmatory Index wiele z przypraw posiada silne właściwości przeciwzapalne. Dlatego myślę, że świąteczne zalecenia żywieniowe w endometriozie powinny uwzględnić ten fakt.
Najsilniejsze właściwości przeciwzapalne wykazuje:
- tymianek
- oregano
- kurkuma
- imbir
- pieprz
Do czego dodawać poszczególne przyprawy? Poniżej kilka propozycji.
- Tymianek możesz dodać do: pieczonej ryby i mięsa drobiowego, nasion roślin strączkowych (sprawdź jak przygotować strączki)
- Oregano możesz dodać do: sałatki, pełnoziarnistej tarty z pomidorami, warzyw (przede wszystkim pomidorów, ale i bakłażana, cukinii, papryki, cebuli)
- Kurkumę możesz dodać do: samodzielnie przygotowanej musztardy, której nada ładnego żółtego koloru, ryżu, tzw. „złotego mleka” (które możesz przygotować również na bazie napoju roślinnego jeśli eliminujesz laktozę), past warzywnych
- Imbir możesz dodać do: herbaty, fit deserów
O pieprzu już nie piszę bo jest on powszechnie stosowany w naszej kuchni 🙂
KASZE na świątecznym stole
Kasze zajmują również bardzo ważne miejsce w diecie w endometriozie. Są dla nas źródłem węglowodanów złożonych, błonnika pokarmowego (na który warto zwrócić uwagę również po Świętach, ponieważ pomaga, m.in. utrzymać prawidłową masę ciała), witamin z grupy B, cynku i żelaza.
Wybór kasz jest bardzo duży, dlatego przygotowałam dla Was krótką listę z podziałem na składniki, które mogą Was najbardziej interesować. Wiem, że część z Was eliminuje gluten z diety. W związku z tym przygotowałam dla Was zestawienie kasz z podziałem na te zawierające gluten i bezglutenowe.
Kasze najbogatsze w białko (wartość podana na 100 g produktu) – warto zwrócić na nie uwagę jeśli stosujecie dietę wegetariańską lub wegańską
- Bez glutenu:
- gryczana niepalona, tzw. biała (13,2 g)
- gryczana palona (12,6 g)
- Pozostałe
- orkiszowa (14,6 g)
- bulgur (12,3 g)
Kasze najbogatsze w żelazo (wartość podana na 100 g produktu) – oprócz wegetarianek i weganek na kasze z dużą zawartością żelaza powinny zwrócić uwagę te z Was, które cierpią na anemię, planują ciążę czy zmagają się ze zmęczeniem i nadmiernie wypadającymi włosami
- Bez glutenu
- jaglana (4,8 mg)
- gryczana (2,8 mg)
- Pozostałe
- orkiszowa (4,4 mg)
- bulgur (2,5 mg)
Kasze najbogatsze w MAGNEZ (wartość podana na 100 g produktu) – jest to pierwiastek, który posiada właściwości przeciwzapalne, a oprócz tego pomaga w walce ze zmęczeniem, nerwowością i depresją
- Bez glutenu
- gryczana niepalona tzw. biała (231 mg)
- gryczana palona (218 mg)
- Pozostałe
- bulgur (164 mg)
- orkiszowa (136 mg)
Podsumowując powyższe zestawienie, najbardziej polecane będzie włączenie do menu świątecznego kaszy gryczanej niepalonej, palonej, orkiszowej lub kaszy bulgur.
Świąteczne dania na bazie RYB
Świąteczne dania w dużej mierze składają się z ryb. Dobra informacja jest taka, że spożywanie ryb jest jak najbardziej wskazane w endometriozie. Wynika to z tego, że są one głównym źródłem kwasów tłuszczowych EPA i DHA, które należą do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.
Zalecenia żywieniowe w endometriozie mówią o tym, że należy włączyć je do diety ze względu na ich silne właściwości przeciwzapalne (sprawdź jakie jeszcze składniki powinny znaleźć się w diecie przeciwzapalnej). Ze względu na takie właściwości, wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdziemy w rybach mogą pomóc nam w walce z dolegliwościami bólowymi w endometriozie.
Ryby zajmują bardzo ważne miejsce w diecie przeciwzapalnej, która jest zalecana w endometriozie. Należy jednak pamiętać o tym, że nie każda ryba będzie służyła naszemu zdrowiu. Wszystkie informacje dotyczące wyboru ryb na świąteczny stół znajdziecie w moim artykule dotyczącym świątecznej diety w endometriozie, który napisałam w zeszłym roku.
Świąteczne zalecenia żywieniowe w endometriozie – PODSUMOWANIE
W Święta pozwalamy sobie na pewne odstępstwa żywieniowe. Jeśli robimy to „z głową” i po Świętach wracamy do zdrowych nawyków żywieniowych to nie ma w tym nic złego. Jednak poszukiwanie zdrowszych zamienników na świątecznym stole wyjdzie nam tylko na dobre. Nie oznacza to, że nasze świąteczne dania będą mdłe i niesmaczne. Wręcz przeciwnie – odpowiednie skomponowanie potraw świątecznych pozwoli nam na zachowanie smaku, a jednocześnie zagwarantuje lepsze samopoczucie. Dlatego pamiętajmy, że cennymi produktami w świątecznym menu będą warzywa, kasze, przyprawy o właściwościach przeciwzapalnych czy ryby o dużej zawartości kwasów omega-3.
Wybrane źródła naukowe, z których pochodzą informacje znajdujące się we wpisie:
- Cavicchia PP, Steck SE, Hurley TG, et al. A new dietary inflammatory index predicts interval
changes in high-sensitivity c-reactive protein. J Nutr. 2009;
- Missmer SA, Chavarro JE, Malspeis S, et al. „A prospective study of dietary fat consumption and endometriosis risk.” Hum Reprod. 2010;25:1528-35.
- Parazzini F, Chiaffarino F, Surace M, et al. „Selected food intake and risk of endometriosis”. Hum Reprod 19, 1755–1759.