fbpx

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

woda

Udostępnij ten post

JAK POZBYĆ SIĘ NADMIARU WODY Z ORGANIZMU?

Wiele osób zadaje sobie pytanie – jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu? Tak, tak dobrze czytacie – nie tłuszczu, a wody! To wcale nie mniej ważny problem, ponieważ nadmiar wody w organizmie może świadczyć o występowaniu chorób. Poza tym czujemy się przez niego opuchnięci i ociężali. Problem wywęszyli producenci suplementów diety i zasypują nas magicznymi pigułkami, które mają pomóc w pozbyciu się nadmiaru wody z organizmu. Pytanie – czy taka droga to dobra droga? Ja chciałabym pokazać Wam, jak można pozbyć się nadmiaru wody z organizmu nie za pomocą magicznej pigułki, a racjonalnego postępowania żywieniowego.

[su_spacer=”20″]

Skąd ten nadmiar wody w organizmie?

Zastanawiacie się skąd u Was nadmiar wody w organizmie? Przyczyny mogą być różne. Jedne są całkiem fizjologiczne (np. ciąża, menstruacja) i ustępują po jakimś czasie, a inne niestety nie.

Przyczyną zatrzymywania się wody w organizmie może być:

 • ciąża, a także okres na kilka dni przed menstruacją i związane z nim zmiany w poziomie estrogenów
 • choroba serca, nerek, wątroby, tarczycy
 • niektóre leki, np. niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki beta-adrenolityczne, leki zawierające estrogeny

Jak sami widzicie przyczyn może być wiele. Polecałabym jednak nie bawić się w domową diagnozę i szukanie jej po internecie. Jeśli problem z nadmiarem wody w organizmie powraca to myślę, że warto byłoby rozważyć odpowiednią diagnostykę w kierunku wyżej wymienionych chorób.

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Szukając odpowiedzi na pytanie o to, jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu warto wziąć pod uwagę znaczenie diety. Istnieją pewne produkty, które mogą przyczynić się do nasilenia dolegliwości. Z kolei inne, włączając w to rozmaite zioła mogą nam pomóc.

[su_spacer=”20″]

Uważaj na sód

Może nie będzie to wielkie odkrycie, ale pisząc o wpływie diety na zatrzymywanie wody w organizmie muszę wspomnieć o sodzie. Jest to pierwiastek, który niewątpliwie jest nam niezbędny do życia dlatego nie polecam go całkowicie usuwać z jadłospisu. Należy jednak zachować umiar w jego spożyciu, ponieważ nadmiar sodu prowadzi do zatrzymania wody w organizmie.

Z pewnością wiecie, że głównym źródłem sodu w naszej diecie jest sól kuchenna, której ilość nie powinna przekraczać 1 łyżeczki dziennie. Ciekawostka – smak słony to smak, od którego nasz organizm jest w stanie najszybciej się odzwyczaić. Podobno potrzebuje na to tylko dwóch dni! Niemniej jednak warto uważać na to, ile soli dodajemy do potraw. Pamiętajcie, że nie jest to jedyny czynnik wpływający na smak dania. Mamy jeszcze do wyboru wiele przypraw.

Jednak sód to nie tylko sól kuchenna. Pewnie bylibyście zaskoczeni w ilu produktach znajduje się tzw. ukryta sól (przeczytaj mój artykuł na temat źródeł ukrytej soli). Zawsze warto czytać skład produktów, które wkładacie do sklepowego koszyka. W składzie może występować wiele dodatków, które stanowią źródła sodu.

Przykłady dodatków do żywności będących źródłem sodu

 • glutaminian sodu (E 621), m.in. dania instant, konserwy rybne, mieszanki przypraw
 • wodorosiarczyn sodu (E 222), m.in. galaretki, dżemy, soki owocowe
 • benzoesan sodu (E 211), m.in. sosy, marynaty, mieszanki przypraw
 • azotyn sodu (E 250), m.in. kiełbasy, konserwy mięsne, mortadela
 • mleczan sodu (E 325), m.in. przetwory mięsne

Istnieje jeszcze kilka innych dodatków ze słowem „sód” w nazwie jednak nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Dlatego zachęcam Was do wybierania produktów świadomie. Najprostszą metodą jest jednak kupowanie żywności jak najmniej przetworzonej. Wybierajcie świeże, nieprzetworzone produkty, a następnie sami zajmijcie się ich obróbką. Nie musi być to wcale tak czasochłonne jak Wam się wydaje. Ostatnio publikując przepisy staram się pokazać, że zdrowo nie oznacza drogo i długo.

[su_spacer=”20″]

Potas a nadmiar wody w organizmie

Jeśli Waszym problemem jest nadmiar wody w organizmie to niewątpliwie musicie zwrócić uwagę na obecność potasu w diecie. Jest to pierwiastek, który stanowi przeciwieństwo sodu i ułatwia usuwanie wody.

Gdzie znajdę potas?

 • morele
 • fasola (przede wszystkim biała, mung, pinto, adzuki)
 • orzechy pistacjowe
 • mak niebieski
 • figi suszone
 • soczewica czerwona (przeczytaj o tym jak przygotowywać strączki)
 • pestki dyni
 • śliwki suszone
 • nasiona słonecznika
 • siemię lniane
 • natka pietruszki
 • komosa ryżowa
 • orzechy brazylijskie (które mogą być również źródłem selenu w diecie przy Hashimoto)

Nie jest trudno dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość potasu. Dlatego polecam naturalne, a nie syntetyczne źródła tego pierwiastka.

[su_spacer=”20″]

W zatrzymaniu wody może pomóc…WODA!

Brzmi dziwnie? A jednak to prawda, że paradoksalnie to odpowiednie nawadnianie organizmu może pomóc nam w usunięciu wody. Podstawowym płynem powinna być woda mineralna. Uwaga dla kobiet w ciąży – przyszłym mamom poleca się wodę mineralną o niskim stopniu mineralizacji (przeczytaj więcej na temat nawadniania organizmu w ciąży).

To ile tej wody pić? Zalecana ilość płynów dla mężczyzn to 2,5 l dziennie natomiast dla kobiet to 2 l. Nie jest jednak powiedziane, że w związku z tym musimy wypić dwie butelki wody dziennie. Do całodziennej puli płynów dochodzą również te, których źródłem są pokarmy stałe. Najwięcej wody zawierają owoce i warzywa dlatego nie możemy o nich zapominać!

[su_spacer=”20″]

Pokrzywa i inne zioła a nadmiar wody w organizmie

Pokrzywa znana jest z tego, że pomaga usunąć nadmiar wody z organizmu. Jeśli jednak jesteście w ciąży to zalecam Wam ostrożność. Bezpieczeństwo jej stosowania w ciąży nie zostało jednoznacznie potwierdzone. Wiadomo natomiast, że pokrzywa może zwiększać ukrwienie macicy i wyzwalać reakcje immunologiczne niekorzystne dla dziecka (przeczytaj więcej na temat stosowania ziół w ciąży).

Natomiast jeśli nie jesteście w ciąży pamiętajcie o tym, aby kuracja pokrzywą nie trwała dłużej niż tydzień. Pomiędzy jedną, a drugą kuracją należy sobie zrobić przerwę na minimum dwa tygodnie. W przeciwnym razie może pojawić się reakcja alergiczna pod postacią rumienia, świądu, łzawienia.

Pokrzywa to nie jedyne zioło, które możemy zastosować przy nadmiarze wody w organizmie. Pamiętajcie jednak, że przed zastosowaniem ziół należy sprawdzić czy w Waszym przypadku nie istnieją przeciwwskazania do ich stosowania.

Inne zioła, które pomogą pozbyć się nadmiaru wody z organizmu to fiołek trójbarwny, łopian, a także rdest ptasi.

[su_spacer=”20″]

Podsumowanie

Podsumowując, aby pozbyć się nadmiaru wody w organizmie należy pamiętać o czterech zasadach. Pierwsza – dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Druga – uważaj na nadmiar sodu w diecie. Trzecia – wzbogać jadłospis w produkty obfitujące w potas i czwarta – jeśli nie ma przeciwwskazań możesz wspomóc się odpowiednio dobranymi ziołami.

[su_spacer=”20″]


Wybrane źródła naukowe, z których pochodzą informacje znajdujące się w artykule:

 • Negoianu D, Goldfarb S. Just add water. J Am Soc Nephrol. 2008 Jun;19(6):1041-3.
 • Uriu-Adams J.Y., Keen C.L.: Zinc and reproduction: effects of zinc deficiency on prenatal and early postnatal development. Birth Defects Res. B. Dev. Reprod. Toxicol. 2010; 89: 313–325.
 • Różański H., Meissner R., Charakterystyka najważniejszych urotropica i ich zastosowanie w fitoterapii chorób układu moczowego

Zobacz jeszcze

Zapisz się do newslettera