Spis treści
ToggleSmoothie ze szpinakiem i owocami
Smoothie ze szpinakiem to dobry sposób na ciekawe wykorzystanie „zieleniny” w naszym jadłospisie. Niestety, nie każdy z nas należy do zwolenników szpinaku czy jarmużu. Warto jednak mimo wszystko spróbować wprowadzić tego typu produkty do naszych posiłków. Jeśli nie lubicie szpinaku to być może, do jego jedzenia przekona Was smoothie ze szpinakiem! W połączeniu z owocami, szpinak zyskuje naprawdę ciekawy, lekko słodki smak.
Składniki
- świeże liście szpinaku (garść)
- banan (1 sztuka)
- gruszka (1 sztuka)
- woda niegazowana (minimum 1 szklanka)
Wykonanie
- Wrzuć umyte i ubrane owoce do pojemnika blendera kielichowego.
- Dodaj szpinak.
- Dolej wodę.
- Zmiksuj wszystkie składniki. Jeśli smoothie wyjdzie zbyt rzadkie możesz dolać więcej wody.
Wartość odżywcza
- Energia: 197 kcal
- Białko: 2.6 g
- Tłuszcz: 0.7 g
- Węglowodany: 42.4 g
- Błonnik pokarmowy: 5.3 g
Co mogę zyskać?
- Smoothie ze szpinakiem to źródło żelaza oraz witaminy C. Przyswajalność żelaza niehemowego (tj. z produktów roślinnych) zwiększa się pod wpływem witaminy C. Dlatego smoothie ze szpinakiem będzie miało szczególne znaczenie dla osób, które zmagają się, np. z anemią w ciąży.
- Smoothie wzbogaca nasz jadłospis również w błonnik pokarmowy. Składnik ten pomaga, m.in. w walce z zaparciami, a także w osiągnięciu prawidłowej masy ciała bez efektu jo-jo.
- Szpinak obecny w smoothie jest zaliczany również do dobrych źródeł folianów. Odgrywają one bardzo dużą rolę w okresie planowania ciąży, a także w trakcie jej trwania (szczególnie w pierwszych tygodniach o czym przeczytasz w moim artykule na temat folianów w diecie).
- Zarówno gruszka, jak i banan są owocami bogatymi w potas. Oznacza to, że mogą pomóc nam złagodzić obrzęki i zapobiegać nadmiernemu gromadzeniu się wody w organizmie. Ponadto potas jest bardzo ważnym elementem diety w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego.
Uwagi dietetyka
- Do przygotowania smoothie użyj mniej dojrzałych owoców, ponieważ mają one niższy indeks glikemiczny.
- Jeśli chcesz, aby koktajl dostarczał jeszcze większej ilości cennych składników, możesz dodać do niego odpowiednie dodatki. Nasiona chia czy orzechy włoskie wzbogacą smoothie w kwasy omega-3, a orzechy laskowe lub migdały będą źródłem wapnia.