Spis treści
ToggleSzybka owsianka śliwkowo-migdałowa
Kto z nas nie lubi szybkich, a jednocześnie zdrowych i pysznych potraw? Myślę, że słowo „szybko” nabiera szczególnego znaczenia przy posiłkach, które spożywamy do południa. Często jemy je tuż po otworzeniu oczu, gdy brakuje nam jeszcze energii lub podczas krótkiej przerwy w pracy. Świetnym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest owsianka, do której możemy dodać ulubione owoce, orzechy, migdały czy nasiona chia.
Składniki
Składniki na 1 porcję:
- płatki owsiane (5 łyżek)
- mleko migdałowe bez cukru (0.5 szklanki)
- orzechy włoskie (1 łyżka)
- śliwki (3 sztuki)
Wykonanie
- Płatki zalej mlekiem i poczekaj aż lekko zmiękną. Jeśli bardziej smakuje Ci owsianka na ciepło możesz ugotować płatki na mleku. Pamiętaj jednak, aby nie były rozgotowane.
- Do płatków dodaj orzechy i owoce.
Wartość odżywcza
- Energia: 364 kcal
- Białko: 10 g
- Tłuszcz: 15 g
- Węglowodany: 42 g
- Błonnik pokarmowy: 6.8 g
- Wymienniki węglowodanowe: 4
Co mogę zyskać?
- Śliwki są owocami bogatymi w polifenole, które posiadają właściwości antyoksydacyjne i są ważnym elementem diety przeciwzapalnej.
- Owsianka obfituje w błonnik pokarmowy, który usprawnia pracę jelit, chroni nas przed zaparciami, a także pomaga osiągnąć prawidłową masę ciała bez efektu jo-jo.
- Orzechy włoskie są bardzo dobrym źródłem kwasów omega-3 o właściwościach przeciwzapalnych (przeczytaj mój artykuł o orzechach w diecie przeciwzapalnej).
Uwagi dietetyka
- Jeśli stosujesz dietę bez glutenu pamiętaj, aby owsianka była przygotowana na bazie bezglutenowych płatków owsianych. Rozpoznasz je po symbolu przekreślonego kłosa na opakowaniu.
- Owsianka powinna być przygotowana na mleku migdałowym bez dodatku cukru.
- Do przygotowania owsianki wybieraj mniej dojrzałe owoce.
- Owsiankę możesz przygotować na bazie innych płatków bezglutenowych (np. gryczanych), ulubionych owoców, orzechów i nasion chia. Jeśli stosujesz dietę bez glutenu, dobrym rozwiązaniem będzie również wybór orzechów laskowych i migdałów.