fbpx

Dieta w Hashimoto a ciąża

dłonie białe paznokcie

Udostępnij ten post

DIETA W HASHIMOTO A CIĄŻA

Widzę po moich pacjentkach, a także po wypowiedziach w różnych miejscach w sieci, że temat Hashimoto a ciąża jest nieco zaniedbany. W konsekwencji prowadzi to do tego, że wiele przyszłych mam czuje się zagubiona. Jako dietetyk kliniczny chciałabym rozwiać Wasze wątpliwości dotyczące żywienia w chorobie Hashimoto podczas ciąży.

Pewnie nie będę w stanie w jednym miejscu odpowiedzieć na wszystkie pytania. Dlatego jeśli będziecie zainteresowane kontynuowaniem tego tematu pojawią się kolejne wpisy. Dajcie znać w komentarzach co jeszcze chciałybyście wiedzieć w temacie Hashimoto a ciąża. Pozostałe kwestie, które nie dotyczą żywienia oddaję lekarzom zachęcając Was jednocześnie do pozostawania pod stałą kontrolą dobrego endokrynologa i ginekologa.
[su_spacer=”20″]

Dieta w Hashimoto a ciąża, czyli co z tym JODEM?!

W temacie Hashimoto a ciąża pojawia się wiele wątpliwości dotyczących jodu. Pierwiastek ten wzbudza dużo pytań i kontrowersji. Zamiast szukać odpowiedzi w otchłaniach internetu zachęcam Was do sięgania po sprawdzone źródła. Według najnowszych rekomendacji, kobiety w ciąży powinny spożywać 250 μg jodu dziennie. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego podaną ilość należy uzupełnić suplementacją preparatów KI lub preparatów witaminowych w ilości odpowiadających 200 μg jodu. Są to zalecenia, które odnoszą się do wszystkich kobiet w ciąży, a więc także do tych, które chorującą na Hashimoto.
[su_spacer=”20″]

Groźny jest nie tylko niedobór, ale i nadmiar!

Musimy pamiętać, że z ilością jodu nie należy przesadzać, ponieważ groźny jest zarówno niedobór, jak i nadmiar. Zbyt mała ilość jodu może prowadzić do poronienia, wzrostu umieralności okołoporodowej noworodków, a także niedorozwoju umysłowego dziecka.

Z kolei nadmierna ilość może prowadzić do pojawienia się wola oraz rozwoju niedoczynności tarczycy u płodu. Dlatego według zaleceń europejskich ilość jodu w diecie kobiet w ciąży powyżej 19. roku życia nie powinna przekraczać 600 μg na dobę. Nieco mniej restrykcyjne są amerykańskie zalecenia, które zwiększają tę wartość do 1100 μg dziennie.

[su_spacer=”20″]

W jakich produktach znajdę jod?

Od 1997 roku istnieje obowiązek jodowania soli kuchennej w ilości 30 mg jodku potasowego na kg soli. W związku z tym, że nie zaleca się spożywania więcej niż 1 łyżeczki soli dziennie, za pomocą soli możecie dostarczyć ilość jodu wynoszącą około 180 μg. Nie polecam Wam przekraczania tej wartości, szczególnie jeśli cierpicie na nadciśnienie tętnicze indukowane ciążą lub obrzęki.

Jeśli za pomocą soli dostarczymy naszemu organizmowi około 180 μg jodu to wciąż pozostaje jeszcze 70 μg do uzupełnienia. Sprawdźmy w jakich produktach znajdziemy jod.

Wybrane źródła pokarmowe jodu (ilość pierwiastka została podana na 100 g produktu)

 • dorsz (70 μg)
 • halibut biały (52 μg)
 • makrela świeża (45 μg)
 • łosoś (44 μg)
 • sardynki (32 μg)
 • sola (25 μg)
 • flądra (20 μg)
 • orzechy laskowe (17 μg)
 • pstrąg tęczowy (13 μg)
 • szpinak (12 μg)

Jak widzicie, na szczycie listy pojawiły się ryby morskie. W związku z tym mam dla Was kilka uwag dotyczących zakupu i przygotowania ryb w ciąży.

[su_spacer=”20″]

Uwagi dotyczące zakupu i przygotowywania ryb w ciąży

Unikaj ryb wędzonych, szczególnie jeśli zmagasz się z nadciśnieniem tętniczym indukowanym ciążą i/lub obrzękami. W ciąży w ograniczonych ilościach można jeść wyłącznie ryby wędzone na gorąco.
Unikaj najbardziej zanieczyszczonych gatunków ryb, takich jak łosoś hodowlany, makrela królewska, tuńczyk, tilapia, panga.
Nie przyrządzaj ryb w formie panierowanych filetów smażonych na oleju czy paluszków rybnych. Wybieraj ryby pieczone, duszone bez wcześniejszego obsmażania, gotowane na parze. Ryby smażone z dużym dodatkiem tłuszczu nie tylko mają niższą wartość odżywczą, ale mogą nasilać zgagę w ciąży.
[su_spacer=”20″]

Nie zapomnij o SELENIE!

W temacie Hashimoto a ciąża nie mamy wątpliwości, że trzeba dbać o odpowiednią ilość selenu! Pierwiastek ten występuje w dużych stężeniach w tarczycy co świadczy o jego ogromnej roli w prawidłowym funkcjonowaniu tego narządu. Selen jest nam niezbędny do utrzymania równowagi hormonów tarczycy. Ponadto jako silny antyoksydant pomaga walczyć z przewlekłym stanem zapalnym z którym mamy do czynienia w Hashimoto.

Pojawiają się dowody na to, że u przyszłym mam z podwyższonymi mianami przeciwciał przeciwtarczycowych (szczególnie u tych, które przebyły poronienie) selen ma zdolność do obniżania TPO! W związku z tym nie można zaprzeczyć, że jest to pierwiastek o bardzo dużym znaczeniu przy Hashimoto.

Zapotrzebowanie na selen w ciąży nieco wzrasta. Przyszłym mamom rekomenduje się ilość selenu równą 60 μg dziennie. Produktami bogatymi w selen jest, m.in. łosoś, kasza gryczana, jajka, kakao, orzechy włoskie, orzechy brazylijskie, czosnek (przeczytaj więcej na temat źródeł selenu). Przyswajalność tego pierwiastka możecie zwiększyć łącząc te produkty z tymi, które obfitują w witaminę C, witaminę E, witaminę A, cynk czy polifenole.

[su_spacer=”20″]

Uważaj na niedobory jeśli stosujesz dietę bez laktozy

W parze z Hashimoto bardzo często idzie nietolerancja laktozy. Głównym źródłem tego dwucukru jest mleko oraz produkty mleczne. Dlatego jeśli w zależności od stopnia nietolerancji, ograniczamy ich ilość lub całkowicie eliminujemy z diety musimy pamiętać, że tracimy część cennych składników.

Przyszłe mamy, które stosują dietę bez laktozy powinny zwrócić szczególną uwagę na uzupełnienie składników, takich jak pełnowartościowe białko, wapń, witamina B2, witamina B12, a także fosfor. Więcej na temat źródeł pokarmowych tych składników pisałam w moim artykule na temat diety bez laktozy.

[su_spacer=”20″]

Chroń się przed depresją poporodową

Niestety depresja poporodowa to w naszym kraju wciąż wstydliwy temat. Osobiście uważam, że należy mówić o niej więcej. Dlatego zdecydowałam się napisać o niej w moim artykule. Tym bardziej, że kobiety chorujące na Hashimoto są bardziej narażone na występowanie stanów depresyjnych.

Depresja poporodowa dotyka aż do 20% kobiet. Ryzyko jej wystąpienia jest największe w ciągu roku od porodu. Żeby uchronić się przed depresją możemy wprowadzić pewne zmiany w naszym jadłospisie. Kluczowe w profilaktyce, a dalej w leczeniu są składniki, takie jak wielonienasycone kwasy tłuszczowe, foliany, witamina B1, witamina B6, witamina B12. Więcej na ten temat przeczytacie w moim artykule dotyczącym diety w stanach depresyjnych i lękowych.

[su_spacer=”20″]

Hashimoto a ciąża – podsumowanie

Najważniejszymi aspektami, na które powinnyście zwrócić uwagę będąc w ciąży i chorując na Hashimoto jest odpowiednia podaż jodu, selenu, antyoksydantów, a także związków zmniejszających ryzyko depresji poporodowej. Jeśli stosujecie dietę bez laktozy i/lub glutenu to dodatkowo dochodzą kwestie poszukiwania produktów zamiennych, bogatych w składniki, które tracimy eliminując określone produkty. Jeśli po przeczytaniu mojego artykułu macie dodatkowe pytania, chcecie żebym poruszyła jeszcze jakiś wątek z zakresu Hashimoto a ciąża dajcie znać w komentarzu 🙂

[su_spacer=”20″]


Wybrane źródła naukowe, z których pochodzą informacje znajdujące się we wpisie:

 • Abalovich M, Gutierrez S, Alcaraz G et al. Overt and subclinical hypothyroidism complicating pregnancy. Thyroid 2002; 12: 63-68.
 • Allan WC, Haddow JE, Palomaki GE et al. Maternal thyroid deficiency and pregnancy complications: implications for population screening. J Med Screen 2000; 7: 127-130.
 • Calvo RM, Jauniaux E, Gulbis B et al. Fetal tissues are exposed to biologically relevant free thyroxine concentrations during early phases of development. J Clin Endocrinol Metab 2002; 87: 1768-1777.
 • Duntas LH, Mantzou E, Koutras DA. Effects of a six month treatment with selenomethionine in patients with autoimmune thyroiditis. Eur J Endocrinol 2003; 148: 389-393.
 • European Commission HaCPD-GSCoF. Opinion of the Scientific Committee on Food on the tolerable upper intake level of iodine. Brussels, European Commision, 2002 (SCF/CS/NUT/UPPLEV/26 Final)
 • Institute of Medicine. Dietary Reference Intakes for vitamin A, vitamin K,arsenic, boron, chromium, copper, iodine, iron, manganese, molybdenum, nickel, silicon, vanadium, and zinc. National Academy Press, Washington 2002.
 • Lazarus JH, Premawardhana LDKE. Screening for thyroid disease in pregnancy. J Clin Pathol 2005; 58: 449-452.
 • Orito Y, Oku S, Kubota S et al. Thyroid function in early pregnancy in Japanese healthy women: relation to urinary iodine excretion, emesis, and fetal and child development. J Clin Endocrinol Metab 2009; 94: 1683–1688.

Zobacz jeszcze

gulasz wegetariański
Przepisy

Lekkostrawny gulasz wegetariański

Z czym kojarzy Ci się gulasz? Jeśli z mięsem czerwonym, którego należy unikać na diecie przeciwzapalnej, to masz rację, ale…Dziś pokażę Ci, że da się

Zapisz się do newslettera