Spis treści
ToggleFasolka z sezamem i siemieniem lnianym
Fasolka obfituje w cenne składniki, m.in. białko, żelazo, witaminy z grupy B, błonnik pokarmowy. Warto jednak wiedzieć jak przygotowywać rośliny strączkowe by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości wynikających z niewłaściwej obróbki.
Co do sosu z sezamem i siemieniem lnianym to myślę, że warto eksperymentować z przygotowywaniem domowych sosów, ponieważ te sklepowe są często niskiej jakości. Przede wszystkim większość z nich zawiera spore ilości sodu (przeczytaj więcej na temat ukrytej soli).
Składniki
Składniki na 2 porcje
- 1 mała puszka pomidorów bez skórki
- 1 opakowanie oliwek zielonych (70 g)
- 1/2 opakowania mrożonej fasolki zielonej (225 g)
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- 4 łyżki mieszanki sezamu z siemieniem lnianym
Wykonanie
- Fasolkę odmroź na patelni.
- Dodaj do niej cebulkę i poczekaj aż się zeszkli.
- Następnie dodaj posiekany drobno czosnek oraz pomidory.
- Całość trzymaj przez chwilę pod przykryciem, a pod koniec dodaj oliwki, ulubione przyprawy i nasiona.
Wartość odżywcza
- Energia: 398 kcal
- Białko: 15,9 g
- Tłuszcz: 23,8 g
- Węglowodany: 24 g
- Błonnik pokarmowy: 14,5 g
- WYMIENNIKI WĘGLOWODANOWE: 2,4
Co mogę zyskać?
Fasolka to źródło białka roślinnego. Przy staraniach zaleca się kobietom ograniczenie białka zwierzęcego na koszt roślinnego. W związku z tym zamiast dania mięsnego warto raz na jakiś czas pokusić się o obiad na bazie strączków. Oprócz tego dodatek sezamu i siemienia lnianego wzbogaca danie w składniki ważne dla płodności, takie jak wapń, żelazo, witaminy z grupy B oraz kwasy omega-3.
Fasolka to dla przyszłej mamy cenne źródło białka, a także witamin z grupy B i błonnika pokarmowego. Z kolei sos pomidorowy wzbogaca danie w potas, który jest szczególnie zalecany przy nadciśnieniu tętniczym i obrzękach. Wartościowym składnikiem jest również sezam i siemię lniane obfitujące w kwasy omega-3, wapń, a także żelazo.
Uwagi dietetyka
- Obecność fasolki, a także siemienia lnianego sprawia, że danie jest bogate w żelazo przez co świetnie sprawdza się w profilaktyce i leczeniu anemii ciążowej (przeczytaj więcej na temat diety w anemii ciążowej).
- Dodatek domowego sosu pomidorowego wzbogaca potrawę w potas. Jest to pierwiastek zalecany szczególnie przy nadciśnieniu tętniczym i obrzękach (przeczytaj więcej na temat zaleceń żywieniowych przy nadciśnieniu i diety przy obrzękach).
- Sezam jest dobrym roślinnym źródłem wapnia. Warto żeby zwróciły na niego uwagę osoby, które stosują dietę bez laktozy.