fbpx

4 zaskakujące właściwości chlorelli i przepis na koktajl

Udostępnij ten post

4 zaskakujące właściwości chlorelli i przepis na koktajl

Chlorella w proszku nadaje koktajlom nie tylko ciekawego wyglądu, ale i wielu cennych składników. Są wśród nich i takie, które odgrywają istotną rolę w diecie przeciwzapalnej i wspierającej płodność. Poznaj 4 zaskakujące właściwości chlorelli i sprawdź mój pomysł na zielony koktajl zawierający tę słodkowodną algę.

 

Profil aminokwasowy porównywalny z białkiem jaja kurzego i soi

Zawartość białka w chlorelli kształtuje się na poziomie około 58%. Ważna jest nie tylko jego ilość, ale i jakość. A ta jest równie wysoka – profil aminokwasowy tej cennej algi jest porównywalny z wysokiej jakości źródłami białka (albuminą jaja kurzego i soją). Białko roślinne, którego źródłem jest chlorella w proszku odgrywa ważną rolę w diecie propłodnościowej.

 

W badaniach naukowych zaobserwowano, że zamiana 5% białka zwierzęcego na roślinne wiąże się z obniżeniem o 50% ryzyka niepłodności z powodu zaburzeń owulacji. Jest to spowodowane tym, że białko roślinne:

  • zwiększa wrażliwość komórek na działanie insuliny;
  • obniża stężenie IGF-1 – czynnika, który odgrywa istotną rolę w patogenecie PCOS;
  • zawiera względnie duże ilości argininy – aminokwasu niezbędnego do produkcji tlenku azotu, który poprawia przepływ krwi przez narząd rodny i sprzyja rozwojowi oocytów oraz implantacji;

 

Źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych o działaniu przeciwzapalnym

Cenne właściwości chlorelli wynikają również z obecności wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które działają przeciwzapalnie. Chlorella w proszku jest źródłem kwasu gamma-linolenowego (GLA) – jest on obecny również w oleju z nasion wiesiołka. Oprócz tego zawiera kwasy omega-3: DHA oraz EPA. Ich ilość zależy od miejsca pochodzenia algi i warunków środowiskowych.

 

Zdolność do obniżenia stężenia metali ciężkich w organizmie

Naukowcy zaobserwowali, że u osób, które przez 3 miesiące przyjmowały suplementy diety z chlorellą, zmniejszyło się stężenie rtęci, cyny oraz ołowiu w organizmie. Co więcej, odnotowano, że u badanych zwiększyła się aktywność jednego z najważniejszych antyoksydantów enzymatycznych – dysmutazy ponadtlenkowej. Jest to bardzo ważna właściwość chlorelli. Pozytywny wpływ na płodność ma zarówno zmniejszenie stężenia metali ciężkich, jak i ochrona komórek rozrodczych przed wolnymi rodnikami.

 

Chlorella – właściwości antyoksydacyjne na wysokim poziomie

Ta słodkowodna alga odgrywa ważną rolę w diecie przeciwzapalnej i propłodnościowej również ze względu na silne właściwości antyoksydacyjne. Nie tylko stymuluje działanie antyoksydantów enzymatycznych, ale jest także źródłem wielu antyoksydantów nieenzymatycznych. Zawiera związki fenolowe, takie jak m.in. kwas chlorogenowy, cynamonowy i p-kumarowy oraz galusan epigallokatechiny, apigeninę i kemferol.

 

pojemnik z owocami

 

Przepis na zielony koktajl z chlorellą w proszku

Skoro znasz już cenne właściwości chlorelli i wiesz, dlaczego warto włączyć ją do diety przeciwzapalnej i propłodnościowej to czas poznać przepis na koktajl z jej dodatkiem! Jest on bardzo prosty w przygotowaniu. W zakładce DO POBRANIA znajdziesz również mini e-book z innymi przepisami na pyszne koktajle i smoothie.

Składniki

Do przygotowania dwóch porcji koktajlu potrzebujesz:

  • banana (1 sztukę)
  • świeże liście szpinaku (1 garść)
  • borówki (1 garść)
  • chlorellę w proszku (1 łyżeczkę)
  • wodę niegazowaną (1 szklankę – możesz zwiększyć ilość wody w zależności od tego, jak gęsty koktajl lubisz)

Wykonanie

  1. Obierz banana i pokrój na kawałki.
  2. Umyte owoce oraz liście szpinaku wrzuć do pojemnika blendera kielichowego.
  3. Dodaj wodę i chlorellę, a następnie zmiksuj wszystkie składniki.

 

[su_button url=”https://kobiecastronadietetyki.pl/dieta-w-ciazy-podczas-starania-sie-dziecko/o-mnie/” target=”blank” background=”#cf3086″ size=”5″]Zobacz jak mogę Ci pomóc[/su_button]

 


Wybrane źródła:

  • Chavarro J.E., Rich-Edwards J.W., Rosner B.A., Willett W.C.: Diet and Lifestyle in the Prevention of Ovulatory Disorder Infertility. Obstet. Gynecol., 2007, 110, 1050-1058.
  • Chavarro J.E., Rich-Edwards J.W., Rosner B.A., Willett W.C.: Protein intake and ovulatory infertility. Am. J. Obstet. Gynecol., 2008, 198, 210, e1-210.e7.
  • Merino J.J., Parmigiani-Izquierdo J.M., Toledano Gasca A., Cabana-Munoz M.E.: The Long-Term Algae Extract (Chlorella and Fucus sp) and Aminosulphurate Supplementation Modulate SOD-1 Activity and Decrease Heavy Metals (Hg++, Sn) Levels in Patients with Long-Term Dental Titanium Implants and Amalgam Fillings Restorations. Antioxidants (Basel). 2019 16; 8 (4). pii: E101. 
  • Otsuki T., Shimizu K., Maeda S.: Changes in arterial stiffness and nitric oxide production with Chlorella-derived multicomponent supplementation in middle-aged and older individuals. J. Clin. Biochem. Nutr. 2015; 57 (3): 228–232. 

Zobacz jeszcze

picie kawy przy endometriozie
Dieta przeciwzapalna

Czy picie kawy jest zdrowe przy endometriozie?

Kawa to drugi towar handlowy na świecie (zaraz po ropie naftowej). Nazywa się ją „płynnym złotem” i nie chodzi tu wyłącznie o finanse. Mała czarna

Zapisz się do newslettera