fbpx

4 zaskakujące właściwości chlorelli i przepis na koktajl

Udostępnij ten post

4 zaskakujące właściwości chlorelli i przepis na koktajl

Chlorella w proszku nadaje koktajlom nie tylko ciekawego wyglądu, ale i wielu cennych składników. Są wśród nich i takie, które odgrywają istotną rolę w diecie przeciwzapalnej i wspierającej płodność. Poznaj 4 zaskakujące właściwości chlorelli i sprawdź mój pomysł na zielony koktajl zawierający tę słodkowodną algę.

 

Profil aminokwasowy porównywalny z białkiem jaja kurzego i soi

Zawartość białka w chlorelli kształtuje się na poziomie około 58%. Ważna jest nie tylko jego ilość, ale i jakość. A ta jest równie wysoka – profil aminokwasowy tej cennej algi jest porównywalny z wysokiej jakości źródłami białka (albuminą jaja kurzego i soją). Białko roślinne, którego źródłem jest chlorella w proszku odgrywa ważną rolę w diecie propłodnościowej.

 

W badaniach naukowych zaobserwowano, że zamiana 5% białka zwierzęcego na roślinne wiąże się z obniżeniem o 50% ryzyka niepłodności z powodu zaburzeń owulacji. Jest to spowodowane tym, że białko roślinne:

 • zwiększa wrażliwość komórek na działanie insuliny;
 • obniża stężenie IGF-1 – czynnika, który odgrywa istotną rolę w patogenecie PCOS;
 • zawiera względnie duże ilości argininy – aminokwasu niezbędnego do produkcji tlenku azotu, który poprawia przepływ krwi przez narząd rodny i sprzyja rozwojowi oocytów oraz implantacji;

 

Źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych o działaniu przeciwzapalnym

Cenne właściwości chlorelli wynikają również z obecności wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które działają przeciwzapalnie. Chlorella w proszku jest źródłem kwasu gamma-linolenowego (GLA) – jest on obecny również w oleju z nasion wiesiołka. Oprócz tego zawiera kwasy omega-3: DHA oraz EPA. Ich ilość zależy od miejsca pochodzenia algi i warunków środowiskowych.

 

Zdolność do obniżenia stężenia metali ciężkich w organizmie

Naukowcy zaobserwowali, że u osób, które przez 3 miesiące przyjmowały suplementy diety z chlorellą, zmniejszyło się stężenie rtęci, cyny oraz ołowiu w organizmie. Co więcej, odnotowano, że u badanych zwiększyła się aktywność jednego z najważniejszych antyoksydantów enzymatycznych – dysmutazy ponadtlenkowej. Jest to bardzo ważna właściwość chlorelli. Pozytywny wpływ na płodność ma zarówno zmniejszenie stężenia metali ciężkich, jak i ochrona komórek rozrodczych przed wolnymi rodnikami.

 

Chlorella – właściwości antyoksydacyjne na wysokim poziomie

Ta słodkowodna alga odgrywa ważną rolę w diecie przeciwzapalnej i propłodnościowej również ze względu na silne właściwości antyoksydacyjne. Nie tylko stymuluje działanie antyoksydantów enzymatycznych, ale jest także źródłem wielu antyoksydantów nieenzymatycznych. Zawiera związki fenolowe, takie jak m.in. kwas chlorogenowy, cynamonowy i p-kumarowy oraz galusan epigallokatechiny, apigeninę i kemferol.

 

pojemnik z owocami

 

Przepis na zielony koktajl z chlorellą w proszku

Skoro znasz już cenne właściwości chlorelli i wiesz, dlaczego warto włączyć ją do diety przeciwzapalnej i propłodnościowej to czas poznać przepis na koktajl z jej dodatkiem! Jest on bardzo prosty w przygotowaniu. W zakładce DO POBRANIA znajdziesz również mini e-book z innymi przepisami na pyszne koktajle i smoothie.

Składniki

Do przygotowania dwóch porcji koktajlu potrzebujesz:

 • banana (1 sztukę)
 • świeże liście szpinaku (1 garść)
 • borówki (1 garść)
 • chlorellę w proszku (1 łyżeczkę)
 • wodę niegazowaną (1 szklankę – możesz zwiększyć ilość wody w zależności od tego, jak gęsty koktajl lubisz)

Wykonanie

 1. Obierz banana i pokrój na kawałki.
 2. Umyte owoce oraz liście szpinaku wrzuć do pojemnika blendera kielichowego.
 3. Dodaj wodę i chlorellę, a następnie zmiksuj wszystkie składniki.

 

[su_button url=”https://kobiecastronadietetyki.pl/dieta-w-ciazy-podczas-starania-sie-dziecko/o-mnie/” target=”blank” background=”#cf3086″ size=”5″]Zobacz jak mogę Ci pomóc[/su_button]

 


Wybrane źródła:

 • Chavarro J.E., Rich-Edwards J.W., Rosner B.A., Willett W.C.: Diet and Lifestyle in the Prevention of Ovulatory Disorder Infertility. Obstet. Gynecol., 2007, 110, 1050-1058.
 • Chavarro J.E., Rich-Edwards J.W., Rosner B.A., Willett W.C.: Protein intake and ovulatory infertility. Am. J. Obstet. Gynecol., 2008, 198, 210, e1-210.e7.
 • Merino J.J., Parmigiani-Izquierdo J.M., Toledano Gasca A., Cabana-Munoz M.E.: The Long-Term Algae Extract (Chlorella and Fucus sp) and Aminosulphurate Supplementation Modulate SOD-1 Activity and Decrease Heavy Metals (Hg++, Sn) Levels in Patients with Long-Term Dental Titanium Implants and Amalgam Fillings Restorations. Antioxidants (Basel). 2019 16; 8 (4). pii: E101. 
 • Otsuki T., Shimizu K., Maeda S.: Changes in arterial stiffness and nitric oxide production with Chlorella-derived multicomponent supplementation in middle-aged and older individuals. J. Clin. Biochem. Nutr. 2015; 57 (3): 228–232. 

Zobacz jeszcze

gulasz wegetariański
Przepisy

Lekkostrawny gulasz wegetariański

Z czym kojarzy Ci się gulasz? Jeśli z mięsem czerwonym, którego należy unikać na diecie przeciwzapalnej, to masz rację, ale…Dziś pokażę Ci, że da się

Zapisz się do newslettera