Spis treści
ToggleHiperprolaktynemia a dieta – 4 ważne składniki
Hiperprolaktynemia, czyli zwiększony ponad normę poziom prolaktyny może mieć zarówno podłoże fizjologiczne (np. ciąża, laktacja), jak i występować w przebiegu określonych chorób. Za wysoki poziom prolaktyny może być również wynikiem przyjmowanych leków. Za wysoki poziom prolaktyny może utrudniać starania o dziecko, ponieważ hamuje produkcję progesteronu i estrogenu. Rozregulowana gospodarka hormonalna daje objawy pod postacią zaburzeń miesiączkowania (w tym braku miesiączki), a także problemów z implantacją zarodka i poronień nawykowych. Jeśli wysoki poziom prolaktyny utrzymuje się przez dłuższy czas i utrudnia starania o dziecko wdrażane jest odpowiednie leczenie. Oprócz metod farmakologicznych, warto rozważyć wprowadzenie do diety produktów, które zawierają składniki wpływające pozytywnie na poziom tego ważnego hormonu.
Hiperprolaktynemia – jakie mogą być jej przyczyny i czym się objawia?
Tak jak już wspomniałam na początku, za wysoki poziom prolaktyny mogą odpowiadać zarówno choroby, przyjmowane leki jak i przyczyny fizjologiczne. Dlatego nie zawsze wysoki poziom tego hormonu wymaga leczenia. Poziom prolaktyny nieznacznie waha w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego jednak nie są to duże różnice. Nieznacznie wyższe poziomy obserwuje się w okresie okołoowulacyjnym.
Czynniki fizjologiczne:
- współżycie płciowe;
- obfity posiłek (szczególnie wysokobiałkowy);
- trening;
- drżenie brodawek sutkowych;
- ciąża;
- laktacja;
- sen;
- stres (w tym nawet tak krótkotrwały jak ten, który pojawia się przy pobieraniu krwi);
Choroby:
- niewydolność nerek i/lub wątroby;
- gruczolaki przysadki mózgowej;
- niewyrównana niedoczynność tarczycy;
- zespół policystycznych jajników (PCOS);
Leki:
- opioidy (m.in. morfina);
- leki stosowane w leczeniu depresji;
- doustne leki antykoncepcyjne;
- leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego;
- leki stosowane w chorobie wrzodowej;
W związku z tym, że spora część moich pacjentek zmaga się z PCOS, chciałabym wspomnieć o częstości występowania hiperprolaktynemii w przebiegu tej choroby. Szacuje się, że za wysoki poziom prolaktyny występuje u około 9-17% kobiet chorujących na zespół policystycznych jajników.
Hiperprolaktynemia może objawiać się w różny sposób w zależności od poziomu prolaktyny. Do jej objawów zalicza się, m.in. zaburzenia miesiączkowania: nieregularne miesiączki, brak miesiączki. Innymi objawami jest obniżone libido, ból piersi, a także mlekotok. Szacuje się, że u około 20% kobiet przyczyną wtórnego braku miesiączki może być właśnie za wysoki poziom prolaktyny.
[su_spacer=”20″]
Podwyższona prolaktyna – 4 składniki, na które warto zwrócić uwagę
Do składników, na które warto zwrócić szczególną uwagę w przypadku hiperprolaktynemii należy witamina B6, witamina E, cynk oraz magnez. Odpowiednio zbilansowaną dietę można uzupełnić ziołami. Pamiętajcie jednak, że ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem. Przy niektórych z nich pojawiają się przeciwwskazania do stosowania oraz możliwość interakcji z lekami. Podwyższony poziom prolaktyny może być regulowany, m.in. przez związki zawarte w niepokalanku pospolitym, palmie sabałowej, świerzbcu właściwym, a także dzięgielu chińskim.
Witamina B6
Witamina B6, czyli pirydoksyna jest niezbędna do budowy wielu enzymów, które uczestniczą w procesach metabolicznych. Jej obecność jest również konieczna w przypadku produkcji neurotransmiterów, które są istotne z punktu widzenia prolaktyny: dopaminy, serotoniny, tauryny oraz norepinefryny. Witamina B6 stanowi także składnik enzymów, które biorą udział w wiązaniu cząsteczek estrogenu w wątrobie, w celu wydalania ich nadmiernych ilości z organizmu. Nie możemy również zapominać o tym, że pirydoksyna zwiększa wchłanianie magnezu, który jest również jednym z ważnym składników w leczeniu hiperprolaktynemii.
Cynk
Już pod koniec lat 80. XIX wieku zaobserwowano, że cynk może mieć pozytywny wpływ na poziom prolaktyny. Warto jednak pamiętać, że tak jak w przypadku innych składników, należy wystrzegać się również jego nadmiaru (dotyczy to przede wszystkim suplementacji). Zbyt duża ilość przyjmowanego cynku może dawać nieprzyjemne dolegliwości, np. bóle głowy, mdłości czy biegunkę.
Witamina E
Kolejną witaminą, która może mieć pozytywny wpływ na poziom prolaktyny jest witamina E. Dlatego w przypadku podwyższonej prolaktyny, należy zwrócić szczególną uwagę na obecność w diecie produktów bogatych zarówno w pirydoksynę, jak i witaminę E.
Magnez
Magnez bierze udział w syntezie jednego z neuroprzekaźników, które mają ważne znaczenie w kontekście prolaktyny – dopaminy. Oprócz tego jest niezbędny do aktywacji witaminy B, a szczególnie pirydoksyny. Jak już wspominałam może mieć pozytywny wpływ na poziom prolaktyny.
Wybrane źródła naukowe, z których pochodzą informacje znajdujące się we wpisie:
- Auriemma RS, De Alcubierre D, Pirchio R, et al.The effects of hyperprolactinemia and its control on metabolic diseases.Expert Rev Endocrinol Metab. 2018;13(2):99-106.
- Krysiak R, Marek B, Okopień B. Cardiometabolic risk factors in young women with macroprolactinaemia. Endokrynol Pol. 2019; 70(4):336-341.
- Petruzzelli MG, Margari M, Peschechera A, et al.Hyperprolactinemia and insulin resistance in drug naive patients with early onset first episode psychosis. BMC Psychiatry. 2018;18(1):246.