fbpx

Dieta w endometriozie – wit. E

orzechy

Udostępnij ten post

Dieta w endometriozie – wit. E

Witamina E to jeden z tych składników, których nie powinno zabraknąć w diecie w endometriozie. Dobra informacja jest taka, że występuje ona w wielu produktach, które spożywamy na co dzień. Dlatego zaspokojenie potrzeb naszego organizmu na ten ważny składnik nie jest takie trudne. W tym artykule chciałabym wyjaśnić dlaczego to tak ważne, aby dieta w endometriozie zawierała odpowiednie ilości tej witaminy.

Witamina E – ważny składnik diety przeciwzapalnej i przeciwbólowej

Dolegliwości bólowe to problem z którym zmaga się większość kobiet z endometriozą. Szacuje się, że nawet 70 % cierpi z powodu bolesnych miesiączek. Do tego dochodzi często ból pleców, brzucha czy bolesne stosunki seksualne. Dlatego jednym z podstawowych zadań diety w endometriozie jest łagodzenie bólu.

Skąd biorą się dolegliwości bólowe, które są tak charakterystyczne dla tej choroby? Najprościej mówiąc u ich podłoża leży przewlekły stan zapalny towarzyszący endometriozie. Dlatego w walce z bólem, tak ważne jest poszukiwanie składników o silnych właściwościach przeciwzapalnych, które zmniejszając stan zapalny powodują jednocześnie złagodzenie bólu.

Jednym z ważniejszych elementów diety zapalnej jest witamina E (przeczytaj również na temat roli witaminy C w endometriozie). Jest to związek o silnych właściwościach przeciwzapalnych, który może pomóc w zmniejszeniu bólu. Santanam i wsp. (2013) wykazali w swoim badaniu, że wśród kobiet z endometriozą, które przez 2 miesiące przyjmowały witaminę E nastąpiło zmniejszenie bólu menstruacyjnego (u 37 % badanych), bólu odczuwanego podczas stosunku seksualnego (u 24 % badanych) oraz dolegliwości bólowych zgłaszanych na co dzień (u 43 % badanych).

Warto pamiętać, że w łagodzeniu bólu, który towarzyszy endometriozie ważna jest nie tylko witamina E. Więcej informacji na temat pozostałych składników znajdziecie w moim artykule dotyczącym roli diety w zmniejszaniu dolegliwości bólowych.

[su_spacer=”20″]

Dlaczego dieta w endometriozie powinna zawierać odpowiednią ilość wit. E jeśli staramy się o dziecko?

Pewnie część z Was myśli o tym, aby zostać mamą. Dlatego kolejną odpowiedzią na pytanie z jakiego powodu witamina E jest tak ważna to fakt, że wspiera płodność. Wynika to z tego, że:

  • łagodzi przewlekły stan zapalny, który wpływa niekorzystnie na płodność
  • jako silny antyoksydant chroni komórki rozrodcze przed szkodliwym działaniem wolnych rodników
  • pomaga w utrzymaniu lub przywróceniu prawidłowej owulacji (przeczytaj więcej na temat roli diety w zaburzeniach owulacji)
  • zmniejsza ból podczas stosunku seksualnego co również ma znaczenie podczas starania się o dziecko

 

Witamina E – występowanie

Skoro wiemy już, że witamina E to niezbędny składnik diety w endometriozie to czas przejść do praktyki. Sprawdźmy gdzie szukać tego cennego składnika.

Najlepsze źródła pokarmowe witaminy E

(ilość podana na 100 g produktu)

  • orzechy laskowe (38,7 mg)
  • olej krokoszowy (34 mg), rzepakowy tłoczony na zimno (29,1 mg), z pestek winogron (28,8 mg)
  • nasiona słonecznika (27,8 mg)
  • pestki dyni (26 mg)
  • migdały (24 mg)
  • olej z orzechów arachidowych (15,7 mg)
  • oliwa z oliwek (11,9 mg)
  • orzechy arachidowe (9,1 mg)

Witaminę E znajdziemy również w innych orzechach i olejach roślinnych, pestkach i nasionach, a także produktach zbożowych i warzywach (jej źródłem jest, m.in. kapusta biała, papryka, natka pietruszki, pomidor, szpinak, czarne jagody).

Ile witaminy E powinnyśmy spożywać na co dzień? Najnowsze normy żywienia opracowane przez Instytut Żywności i Żywienia podają, że wystarczające dzienne spożycie dla kobiet powyżej 19. roku życia to 8 mg dziennie. Patrząc na powyższe źródła pokarmowe łatwo przeliczyć, że dostarczenie takiej ilości nie jest trudne.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę E zaspokoisz jedząc…

  • 1 garść migdałów
  • 2 łyżki oleju krokoszowego
  • 3 łyżki oleju rzepakowego
  • 3 garści orzechów arachidowych

Migdały (które są również świetnym źródłem wapnia w diecie bez laktozy) czy orzechy polecam dodać do owsianki, koktajlu czy sałatki owocowej. Z kolei oleje możemy dodawać do sałatek warzywnych czy domowych past.

[su_spacer=”20″]

Czy grozi mi niedobór witaminy E?

Witamina E jak same widzicie występuje w żywności dość powszechnie. Dlatego bardzo rzadko spotyka się jej niedobory. Jednak warto zaznaczyć, że niedobór witaminy E może występować częściej u osób palących papierosy, chorujących na celiakię oraz mukowiscydozę, a także u kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne.


Wybrane źródła naukowe, z których pochodzą informacje znajdujące się we wpisie:

  • Al-Azemi M.K., Omu A.E., Fatinikun T. i wsp.: Factors contributing to gender differences in serum retinol and
    alpha-tocopherol in infertile couples. Reprod. Biomed. Online 2009; 19: 583–590.
  • Andrade A.Z., Rodrigues J.K., Dib L.A. i wsp.: Serum markers of oxidative stress in infertile women with endometriosis.
    Rev. Bras. Ginecol. Obstet. 2010; 32: 279–285.
  • Augoulea A, Mastorakos G, Lambrinoudaki I, Christodoulakos G, Creatsas G. The role of the oxidative-stress in the endometriosisrelated infertility. Gynecol Endocrinol 2009;25:75–81.
  • Gupta S, Agarwal A, Krajcir N, Alvarez JG. Role of oxidative stress in endometriosis. Reprod Biomed Online 2006;13:126–34.
  • Santanam N, Murphy AA, Parthasarathy S. Macrophages, oxidation, and endometriosis. Ann N YAcad Sci 2002;955:183–98. discussion 19–200, 396–406.
  • Van Langendonckt A, Casanas-Roux F, Donnez J. Oxidative stress and peritoneal endometriosis. Fertil Steril 2002;77:861–70.

Zobacz jeszcze

picie kawy przy endometriozie
Dieta przeciwzapalna

Czy picie kawy jest zdrowe przy endometriozie?

Kawa to drugi towar handlowy na świecie (zaraz po ropie naftowej). Nazywa się ją „płynnym złotem” i nie chodzi tu wyłącznie o finanse. Mała czarna

Zapisz się do newslettera