fbpx

Koenzym Q10 na poprawę jakości komórek jajowych

kobieta

Udostępnij ten post

Koenzym Q10 na poprawę jakości komórek jajowych

Jak poprawić jakość komórek jajowych za pomocą diety? Czy to w ogóle możliwe? Badania pokazują, że niektóre ze składników żywności mogą faktycznie pomóc. Jednym z nich jest koenzym Q10.

Tajemniczy koenzym Q10

Większość z nas z pewnością słyszała, że istnieje związek o nazwie „koenzym Q10”. Znamy go chociażby ze względu na to, że pojawia się w kosmetykach. Nazywany jest „eliksirem młodości”, a producenci dodają go bardzo chętnie do kremów przeciwzmarszczkowych. Czy na tym kończą się jego właściwości? Co jeszcze warto wiedzieć o tym tajemniczym związku?

Koenzym Q10 możemy spotkać również pod innymi nazwami: witamina Q10 i ubichinon. Nasz organizm potrafi wyprodukować samodzielnie wystarczające ilości tego ważnego związku. Niestety, stres oksydacyjny, na który narażona jest coraz większa liczba osób (m.in. ze względu na niezdrową dietę, palenie papierosów). Powoduje on obniżenie poziomu koenzymu Q10 w organizmie.

Po czym poznać, że cierpimy na niedobór Q10? Pierwsze objawy można opisać jako przewlekłe zmęczenie. Kolejne symptomy, które powinny nas zaniepokoić zależą od narządów, w których występuje największy deficyt tego związku. W największych ilościach powstaje on w sercu, nerkach, wątrobie, mięśniach, trzustce i tarczycy.

Co potrafi Q10?

Q10 posiada wiele ważnych funkcji. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania łańcucha oddechowego, który generuje energię do funkcjonowania komórki. Ponadto stabilizuje błony komórkowe i zapobiega wypływowi z komórki jonów magnezu, potasu oraz wapnia. Konezym Q10 wykazuje również działanie antyoksydacyjne. Jest to bardzo ważna informacja dla osób, które starają się o dziecko, ponieważ stres oksydacyjny wpływa negatywnie zarówno na jakość komórek jajowych, jak i plemników.

Ze względu na wspomniane wyżej działanie, na ilość Q10 w diecie szczególną uwagę powinny zwrócić osoby otyłe (sprawdź jak schudnąć bez efektu jojo), a także wszyscy, którzy zmagają się z chorobami układu sercowo-naczyniowego, immunologicznego, neurodegradacyjnymi, a także osoby cierpiące na cukrzycę i migreny.

laboratorium

[su_button url=”https://kobiecastronadietetyki.pl/dieta-w-ciazy-podczas-starania-sie-dziecko/sklep/” target=”blank” background=”#c8689c” icon=”icon: heart”]Sprawdź moją ofertę dla osób starających się o dziecko[/su_button]

[su_spacer=”20″]

Jak się okazuje, Q10 może pomóc również osobom, które starają się o dziecko.

 • Ben-Meir i wsp. (2015) zaobserwowali, że wraz z wiekiem, w oocytach dochodzi do osłabienia ekspresji enzymów odpowiedzialnych za produkcję Q10. Prowadzi do obniżenia ich jakości czemu można zapobiec poprzez suplementację oraz wzbogacenie diety w Q10.
 • Zhang i wsp. (2019) dowiedli, że suplementacja Q10 może podnosić jakość oocytów poprzez zapobieganie uszkodzeniom DNA oraz apoptozie.

W podnoszeniu jakości komórek jajowych oprócz koenzymu Q10 mogą pomóc nam również kwasy tłuszczowe. Pisałam o tym w moim artykule na temat roli tłuszczów w poprawie jakości komórek jajowych.

[su_spacer=”20″]

W jakich produktach szukać koenzymu Q10?

Na koniec zostawiam odpowiedź na bardzo ważne pytanie o to, gdzie szukać koenzymu Q10. Poniżej przedstawiam Wam produkty, które zawierają największe ilości tego cennego związku.

Najlepsze źródła pokarmowe Q10

 • olej rzepakowy (który dodatkowo jest źródłem kwasów omega-3 o korzystnym wpływie na jakość komórki tłuszczowej)
 • śledź
 • pstrąg
 • owoce: czarna porzeczka, truskawki, pomarańcze, jabłka
 • warzywa: kalafior, marchew, pomidory
 • nasiona roślin strączkowych (szczególnie groch i fasola) – przeczytaj moje wskazówki dotyczące gotowania strączków

Na wzrost produkcji Q10 w naszym organizmie wpływają również składniki żywności, takie jak witaminy z grupy B. Warto wspomnieć, że Q10 jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach. Dlatego najlepiej łączyć go z produktami bogatymi w tłuszcz. Polecam przede wszystkim te, które obfitują w kwasy omega-3, który mają pozytywny wpływ na jakość komórek jajowych.

[su_button url=”https://kobiecastronadietetyki.pl/dieta-w-ciazy-podczas-starania-sie-dziecko/sklep/” target=”blank” background=”#c8689c” icon=”icon: heart”]Sprawdź moją ofertę dla osób starających się o dziecko[/su_button]


Wybrane źródła naukowe, z których pochodzą informacje znajdujące się w artykule:

 • Ben-Meir A., Burstein E., Borrego-Alvarez A. et al., Coenzyme Q10 Restores Oocyte Mitochondrial Function and Fertility During Reproductive Aging. Aging Cell, 2015; 14 (5), 887-95.
 • Niklowitz P., Menke T., Andler W., Okun J.G.: Simultaneous analysis of coenzyme Q10 in plasma, erythrocytes and platelets: comparison of the antioxidant level in blood cells and their environment in healthy children and after oral supplementation in adults. Clin. Chim. Acta, 2004; 342: 219–226
 • Zhang M., ShiYang Y., Miao Y. et al., Coenzyme Q10 Ameliorates the Quality of Postovulatory Aged Oocytes by Suppressing DNA Damage and Apoptosis. Free Radical Biol Med; 2019; 143, 84-94.
 • Walter L., Miyoshi H., Leverve X., Bernard P., Fontaine E.: Regulation of the mitochondrial permeability transition pore by ubiquinone analogs. A progress report. Free Rad. Res., 2002; 36: 405–412

Zobacz jeszcze

gulasz wegetariański
Przepisy

Lekkostrawny gulasz wegetariański

Z czym kojarzy Ci się gulasz? Jeśli z mięsem czerwonym, którego należy unikać na diecie przeciwzapalnej, to masz rację, ale…Dziś pokażę Ci, że da się

Zapisz się do newslettera