fbpx

Zioła na endometriozę nie działają?

zioła na endometriozę

Udostępnij ten post

Dieta przeciwzapalna, świadomy oddech, trening uważności, low pressure fitness – wspomagają farmakologiczne i operacyjne leczenie endometriozy. Z reguły nikt nie zaprzecza, że są pomocne i przynoszą korzystne efekty. Inaczej jest z ziołami. Część osób podważa zasadność ich stosowania i uważa, że cenne właściwości ziół to jakieś zabobony z czasów medycyny ludowej. Czy mają rację? Czy faktycznie zioła na endometriozę nie działają?

Babcia, która od lat leczy się ziołami kontra badacze

Można powiedzieć, że historia ziołolecznictwa jest tak samo stara, jak ludzkość. I nie będzie w tym przesady, bo już człowiek pierwotny szukał roślin, które pomogą mu przy różnych dolegliwościach. Robił to całkowicie intuicyjnie, na zasadzie prób i błędów. Nie miał przecież innych możliwości. Za to my mamy ich dzisiaj tysiące.

Dzięki możliwościom, jakie daje współczesna nauka, wiemy, że cenne właściwości niektórych roślin to nie „babcina wiedza” poparta wyłącznie badaniem na małej grupie osób. Na przestrzeni lat udowodniono naukowo, że faktycznie istnieją rośliny, które są źródłem związków o właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych. Tym samym pomagają złagodzić przewlekły stan zapalny towarzyszący endometriozie i zapobiegać stresowi oksydacyjnemu (które leżą u podłoża dolegliwości bólowych i problemów z zajściem w ciążę).

Niektóre zioła na endometriozę zawierają też związki, które pomagają przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych występujących w przebiegu choroby. Co więcej, część z nich ma korzystny wpływ nie tylko na ciało i umysł, dlatego jest polecana przy stanach lękowych i depresyjnych.

Co to za zioła? Krwawnik pospolity, bylica pospolita, skrzyp polny, nagietek lekarski, mniszek lekarski, kalina koralowa to tylko niektóre z nich. Dokładniejszy opis ziół na endometriozę znajdziesz w moim artykule blogowym o mieszankach ziół do picia oraz ebooku Kobiecy Zielnik.

zestaw ebooków wsparcie płodności

5 błędów, przez które stosowanie ziół przy endometriozie traci sens

Zioła na endometriozę to kit, jeśli nie wiesz jakie zioła wybrać i jak je stosować. Poznaj 5 najczęściej popełnianych błędów, które sprawiają, że kuracja ziołowa nie przynosi spodziewanych efektów.

Kupowanie byle jakich ziołowych suplementów diety

Prawda jest okrutna – rynek suplementów diety to żyła złota. Nie wszyscy producenci są uczciwi, więc warto patrzeć im na ręce. Praktycznie nikt inny tego nie robi, bo suplement diety to w świetle prawa artykuł spożywczy, któremu stawia się niewielkie wymagania.

To w Twoim interesie jest sprawdzenie, czy producent suplementu: podaje jakieś uzasadnienie dla tak dobranego składu, przedstawia informacje o standardach stosowanych podczas produkcji i może pochwalić się pozytywnymi wynikami badań przeprowadzonymi przez laboratorium zewnętrzne.

Nie zwracasz uwagi na to, gdzie kupujesz zioła

Pierwszym wyborem powinna być apteka (najlepiej stacjonarna, jeśli kupujesz zioła po raz pierwszy), gdzie możesz skonsultować się z farmaceutą. Jednak zdaję sobie sprawę, że nie zawsze jest to takie proste.

Część mieszanek ziołowych można zamówić tylko przez internet. Nie chcę pisać, że jest to złe rozwiązanie, bo to nieprawda. Jednak uważam, że w tym przypadku powinnaś dokładnie sprawdzić informacje na temat suplementu diety/produktu leczniczego z ziołem (w tym przejrzeć stronę internetową producenta) i skonsultować swoje wątpliwości ze specjalistą.

Wybierasz szybsze, ale mniej skuteczne rozwiązania, bo nie masz czasu

Herbata ziołowa w postaci tzw. ekspresowych torebek, które wystarczy zalać wodą, wygląda kusząco. Jednak, jeśli zależy Ci na tym, aby picie herbat ziołowych przyniosło dobre efekty, lepszym rozwiązaniem będzie kupowanie ziół w całości (wyjątkiem są twarde części rośliny: kłącze, korzenie, nasiona).

Dlaczego? Jednym z argumentów jest fakt, że niskiej jakości torebka ekspresowa to taka „bariera”, która uniemożliwia przedostawanie się wszystkich cennych składników do naparu. Tak dzieje się np. w przypadku popularnych herbatek rumiankowych.

Nie wiesz, czym różni się napar od odwaru i maceratu

Żeby kuracja ziołowa przyniosła dobre efekty, nie wystarczy kupić dobry suplement diety/produkt leczniczy z ziołami. Drugą ważną kwestią jest odpowiedni sposób przygotowywania ziół.

Najpopularniejszym sposobem jest zrobienie naparu, czyli zalanie ziół wrzącą wodą i zaparzanie ich pod przykryciem przez kilka minut. Jednak taka metoda nie zawsze działa. Czasami konieczne jest zrobienie odwaru (czyli zalanie surowca roślinnego letnią wodą, a następnie gotowanie go przez określony czas) lub maceratu (inaczej zalanie ziół letnią wodą i pozostawienie ich pod przykryciem przez dłuższy czas).

Stosujesz zioła „na oko”

Nie przestrzegasz zaleceń dotyczących dawkowania ziół, czasu ich przygotowania i stosowania (pamiętaj, że ważne jest robienie przerw w kuracjach ziołowych).

To, że zioła przy endometriozie nie działają, nie oznacza, że kuracje ziołowe to staromodne metody, które można włożyć między bajki. Zanim z nich zrezygnujesz sprawdź, czy nie popełniasz powyższych błędów.

W moim ebooku Kobiecy Zielnik wyjaśniam, jak ich nie robić. Po lekturze ebooka będziesz wiedziała, jak kupować i przygotowywać zioła, aby kuracja ziołowa była skuteczna. Ponadto nie będziesz wyrzucać pieniędzy w błoto, bo dowiesz się, które zioła są faktycznie pomocne przy Twoich problemach (np. dominacji estrogenowej, niskim AMH).

kobiecy zielnik ebook

Zobacz jeszcze

gulasz wegetariański
Przepisy

Lekkostrawny gulasz wegetariański

Z czym kojarzy Ci się gulasz? Jeśli z mięsem czerwonym, którego należy unikać na diecie przeciwzapalnej, to masz rację, ale…Dziś pokażę Ci, że da się

Zapisz się do newslettera