Endometrioza to jedna z najczęstszych przyczyn niepłodności u kobiet. Co nie oznacza, że Twoje szanse na zajście w ciążę są zerowe. Nie są, ale pamiętaj, że przy takiej chorobie powinnaś włożyć trochę pracy we wsparcie płodności. W tym artykule podpowiem Ci, w jaki sposób zrobić to za pomocą diety? Wyjaśnię, jak w praktyce wygląda dieta płodności przy endometriozie?
Spis treści
ToggleEndometrioza – jedna z głównych przyczyn niepłodności u kobiet
Endometrioza nie przekreśla Twoich szans na zajście w ciążę (i nie są to puste słowa, bo najlepszym dowodem na to są moje Pacjentki). Jednak chciałabym, żebyś była świadoma, że endometrioza utrudnia zajście w ciążę. Nie piszę tego, żeby Cię przestraszyć i zniechęcić. Uważam, że należy to wiedzieć, aby zwrócić szczególną uwagę na różne (w tym niefarmakologiczne) metody wsparcia płodności – w tym na dietę dla płodności.
Zanim opowiem Ci, jak wygląda taka dieta, wyjaśnię pokrótce wpływ endometriozy na płodność. Uważa się ją za jedną z głównych przyczyn niepłodności u kobiet, ponieważ:
- wiąże się ze zmianami w składzie płynu otrzewnowego, które powodują zaburzenia w interakcji komórka jajowa-plemnik;
- utrudnia implantację zarodka;
- prowadzi do zaburzeń owulacji;
- ma niekorzystny wpływ na funkcję endokrynną jajnika;
Ponadto powoduje dyspareunię, czyli ból podczas współżycia. Nie jest to co prawda bezpośrednia przyczyna niepłodności. Jednak tego typu dolegliwości bólowe mogą mieć pośredni wpływ na starania o dziecko.
Dieta płodności jako jedna z niefarmakologicznych metod leczenia niepłodności
Co to znaczy „dieta płodności”? Nie ma oficjalnej definicji, dlatego podam Ci swoją – stworzoną na podstawie analizy badań naukowych oraz doświadczenia w pracy z kobietami, które zmagają się z endometriozą i niepłodnością. Dieta wspierająca płodność w endometriozie zawiera składniki, które:
- wykazują działanie przeciwzapalne, dzięki czemu łagodzą uogólniony, przewlekły stan zapalny, który utrudnia zapłodnienie;
- mają właściwości antyoksydacyjne, dzięki którym chronią komórki jajowe przed szkodliwym działaniem wolnych rodników (pomagają zachować ich wysoką jakość i tym samym nie martwić się nadmiernie niską rezerwą jajnikową);
- nie przyczyniają się do powstawania insulinooporności, która m.in. utrudnia implantację zarodka;
- zapobiegają hiperchomocysteinemii, która zaburza interakcję komórka jajowa-plemnik i tym samym zmniejsza szansę na ciążę;
Ponadto jest to dieta, która uwzględnia indywidualne zapotrzebowanie na energię, białko, tłuszcze i węglowodany. Dzięki temu nie tylko dostarcza składników potrzebnych m.in. do syntezy hormonów, łagodzenia stanu zapalnego, unormowania stężenia glukozy we krwi, ale i pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.
Co ma masa ciała do płodności? Bardzo dużo. Nadwaga czy otyłość „podsyca” stan zapalny i zaburzenia hormonalne, ponieważ tkanka tłuszczowa to miejsce produkcji hormonów i cytokin prozapalnych. Z kolei niedowaga może prowadzić do wtórnego zaniku miesiączki.
Jakie produkty powinna zawierać dieta dla płodności?
Jakie produkty powinna zawierać dieta dla płodności? Oto 8 produktów, na które powinnaś zwrócić szczególną uwagę, jeśli chorujesz na endometriozę i starasz się o dziecko.
- Zielone warzywa liściaste (np. rukola, jarmuż, szpinak, sałata masłowa, sałata rzymska): źródło witaminy B9, która zajmuje szczególne miejsce w diecie kobiet planujących dziecko. Dlaczego? Ze względu na profilaktykę wad cewy nerwowej, a także zapobieganie hiperhomocysteinemii utrudniającej zapłodnienie.
- Inne warzywa – najlepiej w formie surowej, ewentualnie krótko gotowane. Ze szczególnym uwzględnieniem tych o wysokiej zawartości antyoksydantów. Zaliczają się do nich m.in. brokuł, kapusta czerwona, karczoch, burak, bakłażan, kalafior, pomidor.
- Owoce jagodowe (maliny, truskawki, jagody, borówki, aronia, porzeczki), które stanowią bardzo dobre źródło składników o działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym, a także błonnika pokarmowego. Poza sezonem możesz sięgać po mrożone owoce jagodowe.
- Nasiona roślin strączkowych, które są dobrym źródłem białka roślinnego (jeśli starasz się o dziecko, powinnaś zwiększyć jego ilość kosztem białka zwierzęcego), błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych.
- Orzechy, migdały, pestki i nasiona. Dostarczają antyoksydantów, białka roślinnego, błonnika pokarmowego, witamin z grupy B, witaminy E, nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także składników mineralnych (np. migdały i orzechy laskowe są bogate w wapń, co przydaje się w przypadku diety bez laktozy).
- Tłuste ryby morskie (np. łosoś, makrela), które wzbogacają jadłospis w kwasy omega-3 o silnym działaniu przeciwzapalnym.
- Oleje roślinne bogate w kwas alfa-linolenowy. Zalicza się do nich np. olej lniany, który warto dodawać do sałatek, domowych past z warzyw lub strączków czy zup (już po ugotowaniu).
- Przeciwzapalne przyprawy: oregano, tymianek, rozmaryn, cynamon, kurkuma, bazylia i majeranek.
Dieta płodności przy endometriozie – przykładowe posiłki
Poniżej znajdziesz przykłady przeciwzapalnych posiłków, które wspierają płodność przy endometriozie. Rozpisałam posiłki tu na 2 dni – jeśli interesuje Cię rozpiska na cały tydzień z uwzględnieniem Twoich preferencji, trybu życia i stanu zdrowia, sprawdź moją propozycję indywidualnej współpracy.
Dzień 1.
Śniadanie: pełnoziarniste tosty z hummusem, rukolą i pomidorkami koktajlowymi; smoothie z banana i natki pietruszki;
Drugie Śniadanie: jaglanka na mleku migdałowym (lub innym ulubionym mleku roślinnym) z mandarynkami, orzechami włoskimi i nasionami chia.
Obiad: łosoś pieczony z domowymi frytkami z batatów, sałatka z buraczków.
Kolacja: zupa krem z marchewki posypana pestkami dyni i nasionami słonecznika.
Dzień 2.
Śniadanie: omlet z siemieniem lnianym, natką pietruszki i papryką; pomarańcza;
Drugie śniadanie: egzotyczna owsianka na jogurcie kokosowym z dodatkiem owocu granatu i banana.
Obiad: pieczone kotleciki z ciecierzycy, ryż brązowy i surówka z marchewki.
Kolacja: cukinia faszerowana kaszą jaglaną z suszonymi pomidorami, oliwkami i nasionami słonecznika.
Chorujesz na endometriozę i starasz się o dziecko? Chciałabyś wspomóc leczenie choroby i swoją płodność poprzez dietę? Odpowiedź na pytanie o to, jak to zrobić znajdziesz w moich ebookach. Teraz możesz kupić je taniej w zestawie.
- Evans, M. Blake, and Alan H. Decherney. „Fertility and endometriosis.” Clinical obstetrics and gynecology 60.3 (2017): 497-502.
- Habib, Nassir, et al. „Impact of lifestyle and diet on endometriosis: a fresh look to a busy corner.” Menopause Review/Przegląd Menopauzalny 21.2 (2022): 124-132.
- Haydardedeoglu, Bulent, and Hulusi Bulent Zeyneloglu. „The impact of endometriosis on fertility.” Women’s health 11.5 (2015): 619-623.
- Lantsberg, Daniel, et al. „The role of fertility preservation in women with endometriosis: a systematic review.” Journal of minimally invasive gynecology 27.2 (2020): 362-372.