fbpx

Wiosenna dieta przeciwzapalna w endometriozie

gałązki różowa wstążka

Udostępnij ten post

WIOSENNA DIETA PRZECIWZAPALNA W ENDOMETRIOZIE

W sklepach czy na bazarach zaczynają powoli pojawiać się coraz ciekawsze wiosenne produkty. Jest to doskonała okazja by nasza dieta przeciwzapalna w endometriozie nabrała więcej koloru i smaku!

[su_spacer=”20″]

Wiosenne dieta przeciwzapalna w endometriozie – czego nie może w niej zabraknąć?

Jednymi z ważniejszych produktów w diecie przeciwzapalnej są warzywa i owoce, które obfitują w związki redukujące stan zapalny. Dlatego opisując wiosenną dietę w endometriozie na początku skupię się na nich, a następnie pokażę Wam kilka innych wartych uwagi produktów.

[su_spacer=”20″]

Warzywa w wiosennej diecie w endometriozie

Jeśli chcecie sprawdzić jakie warzywa i owoce pojawiają się w okresie wiosennym, warto skorzystać z kalendarza sezonowości. Bez problemu znajdziecie go w internecie.

Boćwina

Boćwina, botwina, botwinka…jak zwał tak zwał, ale chodzi o jeden i ten sam produkt, czyli młode liście oraz korzenie buraka ćwikłowego. Dla nas ważne jest to, że obfitują w witaminę C. W pęczku boćwiny (około 280 g) znajduje się aż 95 mg witaminy C! W związku z tym zjadając taką ilość możemy pokryć (a nawet lekko przekroczyć, ale to nie problem bo nadmiar jest usuwany z moczem) dzienne zapotrzebowanie na tę cenną witaminę!

Przypomnę tylko, że witamina C świetnie radzi sobie ze stanem zapalnym. W związku z tym jest niezbędna w diecie przeciwzapalnej. Warto jednak pamiętać o tym, że aby jej nie stracić najlepiej jeść boćwinę na zimno. Dlatego zamiast tej gotowanej, polecam przygotować z niej chłodnik, a także stosować jako dodatek do sałatek czy tarty warzywnej.

Pewnie ucieszy Was również fakt, że boćwina zawiera naprawdę niewiele kcal. W 100 g dostarcza ich tylko 26! Jeśli na wiosnę planujecie starania o dziecko to jest to świetna wiadomość. Podczas starań utrzymanie prawidłowej masy ciała, bez stosowania radykalnych diet, które grożą efektem jojo i niedoborami jest bardzo ważne (przeczytaj więcej na temat odchudzania bez efektu jojo).

[su_spacer=”20″]

Kalarepa

Kalarepa to kolejne warzywo, które obfituje w witaminę C. Dlatego podobnie jak boćwiny nie powinno zabraknąć jej w wiosennej diecie przeciwzapalnej. Jedna sztuka (około 165 g) dostarcza aż 103 mg tej cennej witaminy! Jak sami widzicie dieta w endometriozie nie może się obyć bez kalarepy.

Oprócz tego jej zaletą jest fakt, że dostarcza niewielu kcal, bo tylko 33 na 100 g. Do tego wzbogaca nasze posiłki w błonnik, który dodatkowo pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Pamiętajcie, że dobra dieta przeciwzapalna to także taka, która zapobiega nadmiernej masie ciała. Dlaczego? Tkanka tłuszczowa to miejsce produkcji cytokin prozapalnych. Dlatego jej nadmiar nie sprzyja leczeniu endometriozy.

[su_spacer=”20″]

Szparagi zielone

Szparagi zielone to źródło dwóch witamin o właściwościach przeciwzapalnych, a konkretnie witaminy C i E. Są to składniki, które bardzo się lubią i współdziałają ze sobą dlatego warto szukać produktów, które łączą je w sobie.

Poza tym dobrze jest włączyć do diety szparagi zielone jeśli staracie się o dziecko. Są dla nas źródłem nie tylko witaminy C i E, ale także folianów. Ich odpowiednia ilość jeszcze przed zajściem w ciążę jest bardzo ważna (przeczytaj więcej na temat zalecanych witamin przed ciążą).

[su_spacer=”20″]

Owoce w wiosennej diecie w endometriozie

Teraz czas na owoce, które podobnie jak warzywa są źródłem witamin, a także polifenoli, które są skuteczne w walce ze stanem zapalnym.

[su_spacer=”20″]

Truskawki

Na przełomie maja i czerwca nastąpi prawdziwy wysyp truskawek! Na pewno warto się w nie zaopatrzyć szczególnie, że tymi świeżymi nie możemy cieszyć się przez cały rok…Są one bardzo cenne pod kątem zawartości witaminy C. W garści truskawek (około 70 g) znajdziemy aż 94 mg tego ważnego w diecie przeciwzapalnej składnika.

Truskawki mogą być nawet bardziej skuteczne w walce ze stanem zapalnym niż gruszki, jabłka, świeże morele, mango czy awokado!

[su_spacer=”20″]

Agrest

W maju w kalendarzu sezonowości warzyw i owoców pojawia się również agrest! Wiem, że ze względu na dość kwaśny smak nie wszystkie jesteście jego zwolenniczkami. Mimo wszystko zachęcam Was, aby włączyć go do wiosennej diety przeciwzapalnej. Można połączyć go ze słodszymi owocami.

Agrest jest dla nas źródłem witaminy C – garść (około 50 g) dostarcza 26 mg witaminy C. Poza tym agrest zawiera pewne ilości witaminy E, która podobnie jak wspomniana witamina C skutecznie walczy ze stanem zapalnym.

Jest to owoc, którego nie powinno zabraknąć w diecie w endometriozie również ze względu na wysoką zawartość błonnika pokarmowego.

[su_spacer=”20″]

Inne produkty w wiosennej diecie w endometriozie

Wiosenna dieta przeciwzapalna powinna obfitować w warzywa i owoce. Warto dodać do nich również inne produkty, które pomogą nam w walce ze stanem zapalnym. Polecam Wam, m.in.:

  • kiełki (najlepiej wyhodowane w domu – wcale nie wymaga to dużo czasu!)
  • czarnuszkę
  • nasiona chia
  • siemię lniane

Z dodatkiem siemienia lnianego i nasion chia możecie przygotowywać pyszne koktajle na bazie wiosennych owoców. Natomiast kiełki i czarnuszka świetnie sprawdzą się jako dodatek do sałatek czy kanapek.

[su_spacer=”20″]

Wiosenna dieta przeciwzapalna w endometriozie – podsumowanie

Podsumowując, wiosenna dieta przeciwzapalna powinna zawierać jak najwięcej sezonowych owoców i warzyw, które dostarczają polifenoli, witaminy C i E, beta-karotenu, a także błonnika pokarmowego. Oprócz tego warto wzbogacić wiosenne dania w małe-wielkie dodatki o właściwościach przeciwzapalnych, czyli kiełki, czarnuszkę, nasiona chia czy siemię lniane.


Wybrane źródła naukowe, z których pochodzą informacje znajdujące się we wpisie:

  • Adbel-Zaher AO, Abdel-Rahman MS, Elwasei FM: Protective effect of Nigella sativa oil against tramadol-induced tolerance and dependence in mice; role of nitric oxide and oxidative stress. Neurotoxicology 2011; 32(6): 725-733.
  • Borusiewicz M, Jaczeko Z: Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych. Post Fitoter 2015; 4(16): 223-236.
  • Boskabady MH, Mohsenpoor N, Takaloo L: Antiasthmatic effect of Nigella sativa in airways of asthmatic patients. Phytomed 2010; 17(10):707-713.
  • Poudyal H, Panchal SK, Waanders J et al. Lipid redistri-7. bution by α-linolenic acid-rich chia seed inhibits stearoyl-CoA desaturase-1 and induces cardiac and hepatic protec-tion in diet-induced obese rats. J Nutr Biochem. 2012; 23 (2): 153–162.
  • Simopoulos AP. The omega-6/omega-3 fatty acid ratio, ge-8. netic variation and cardiovascular disease. Asia Pac J Clin Nutr. 2008; 17 (1): 131–134.

Zobacz jeszcze

gulasz wegetariański
Przepisy

Lekkostrawny gulasz wegetariański

Z czym kojarzy Ci się gulasz? Jeśli z mięsem czerwonym, którego należy unikać na diecie przeciwzapalnej, to masz rację, ale…Dziś pokażę Ci, że da się

Zapisz się do newslettera