fbpx

Mutacja genu MTHFR – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

mutacja genu mthfr

Udostępnij ten post

Przyczyny problemów z zajściem w ciążę oraz jej utrzymaniem są bardzo różne. Jednym z nich jest mutacja genu MTHFR. Sprawdź, co musisz o niej wiedzieć, jeśli jesteś na etapie starania się o dziecko.

Dlaczego mutacja genu MTHFR to coś, o czym powinnaś wiedzieć na etapie starań o dziecko?

Żebyś dobrze zrozumiała, jaki jest związek między mutacją genu MTHFR a ciążą wyjaśnię tytułem wstępu co kryje się pod skrótem „MTHFR”. Odnosi się on do reduktazy metylenotetrahydrofolianu – enzymu, który katalizuje reakcję redukcji 5,10-metylenotetrahydrofolianu do 5-metylotetrahydrofolianu (5-MTHF).

5-MTHF to aktywny folian, który ma zdolność do przenikania zarówno przez błony komórkowe, jak i barierę krew-mózg. Odgrywa niezwykle ważną rolę w organizmie, ponieważ odpowiada za:

  • prawidłowy przebieg metylacji, która jest kluczowa dla procesów takich jak synteza DNA i RNA oraz podziały komórek;
  • przekształcanie homocysteiny do metioniny;

Wiem, że zasypałam Cię trudnymi nazwami, ale jest to niezbędne, żeby dobrze zrozumieć istotę problemu z mutacją genu MTHFR. Skoro mamy to już za sobą, przejdę do wyjaśnienia związku między mutacją genu MTHFR a ciążą. Dlaczego powinnaś wiedzieć o mutacji, jeśli starasz się o dziecko?

MTHFR jest niezbędny do przekształcania kwasu foliowego w aktywną formę, czyli 5-MTHF. Tym samym mutacja genu MTHFR kodującego ten enzym prowadzi do zmniejszenia wytwarzania aktywnej formy folianów (5-MTHF) w wyniku słabszej i wolniejszej konwersji w cyklu metylacji. W praktyce oznacza to, że możesz suplementować syntetyczny kwas foliowy i spożywać produkty spożywcze w niego wzbogacone, a i tak nie zostanie on przekształcony do 5-MTHF, czyli aktywnego folianu odpowiedzialnego m.in. za zmniejszenie ryzyka wad cewy nerwowej. Jednym słowem wszystkie Twoje wysiłki pójdą na marne. Z drugiej strony, jeśli będziesz wiedziała o mutacji, wybierzesz suplementy diety, które zawierają metylowany kwas foliowy i po problemie.

To jednak nie wszystko. Mutacja genu MTHFR prowadzi do hiperhomocysteinemii, która utrudnia zajście w ciążę. Ma niekorzystny wpływ na implantację zarodka, a ponadto zwiększa ryzyko poronienia, upośledzenia funkcji łożyska, opóźnienia lub zahamowania wzrostu płodu i wad cewy nerwowej.

Kiedy wykonać badanie mutacji genu MTHFR?

Szacuje się, że ponad 50% osób pochodzenia europejskiego ma zmienność genetyczną, która zmniejsza aktywność MTHFR o około 35%. Skąd masz wiedzieć, że znajdujesz się w tej grupie?

Badanie mutacji genu MTHFR nie jest refundowane przez NFZ i nie należy do najtańszych (kosztuje około 300 zł). W związku z tym warto dobrze się zastanowić, a przede wszystkim skonsultować z lekarzem konieczność jego wykonania.

Wskazaniami do sprawdzenia zaburzeń w obrębie genu MTHFR są:

  • nawracające poronienia, a także inne komplikacje w czasie ciąży (m.in. stan przedrzucawkowy);
  • problemy z zajściem w ciążę;
  • anemia megaloblastyczna, która wynika z niedoboru witaminy B12 i/lub kwasu foliowego;
  • wysoki poziom homocysteiny we krwi;
  • przypadki wariantu C677T/A1298C genu MTHFR w rodzinie;
  • wady cewy nerwowej, rozszczep wargi u dziecka;

Badanie polega na pobraniu krwi lub wymazu z wewnętrznej strony policzka. Nie musisz się do niego szczególnie przygotowywać tj. być na czczo czy odstawiać leki (choć warto skonsultować to z lekarzem). Za to powinnaś pamiętać, żeby nie jeść i nie pić do 30 minut przed badaniem.

Badanie mutacji genu MTHFR jest drogie, czy jest inna opcja?

Często spotykam się z pytaniem, czy każda kobieta, która planuje zajście w ciążę musi poddać się dość drogiemu badaniu mutacji genu MTHFR? Zgodnie z najnowszym stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) nie zaleca się rutynowego wykonywania tego badania.

Jeśli w Twojej rodzinie nie było przypadków wariantu C677T/A1298C genu MTHFR, nie miałaś problemów z nawracającymi poronieniami czy nie urodziłaś dziecka z wadą cewy nerwowej/rozszczepem wargi możesz zacząć od tańszych badań. Chociażby od oznaczenia poziomu homocysteiny we krwi, które jest około 3 razy tańsze niż badanie mutacji genu MTHFR czy morfologii krwi obwodowej (koszt około 10 zł), która pomaga wykryć niedokrwistość megaloblastyczną.

Masz mutację genu MTHFR? Suplementuj metylowany kwas foliowy i zadbaj o odpowiednio zbilansowaną dietę

Dowiedziałaś się o mutacji genu MTHFR i co dalej? W takim razie powinnaś zrezygnować z suplementacji syntetycznego kwasu foliowego i zaopatrzyć się w suplement diety, który zawiera metylowany kwas foliowy.

Ponadto powinnaś zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę. Podstawą jest odpowiednia podaż folianów, witaminy B6, witaminy B12, choliny, aminokwasów siarkowych, witaminy C i selenu, a także unikanie produktów o wysokim stopniu przetworzenia. Opowiem Ci o tym więcej w innym artykule, ponieważ jest to obszerny temat :).

Masz zdiagnozowaną mutację genu MTHFR i nie wiesz, jak powinna wyglądać Twoja dieta i suplementacja? Zgłoś się na indywidualną współpracę, podczas której przeanalizuję Twoje nawyki żywieniowe oraz wyniki badań, a następnie przygotuję indywidualne zalecenia żywieniowe i jadłospis. Tak, żebyś mogła jeść smacznie i zdrowo, a przy tym dobrze przygotować się do ciąży.



  • Knowles L, Morris AA, Walter JH. Treatment with Mefolinate (5-Methyltetrahydrofolate), but Not Folic Acid or Folinic Acid, Leads to Measurable 5-Methyltetrahydrofolate in Cerebrospinal Fluid in Methylenetetrahydrofolate Reductase Deficiency. JIMD Rep. 2016;29:103-107
  • Magnucki, Jacek, et al. „Czy hiperhomocysteinemia może stanowić przyczynę nawracających poronień?.” Annales Academiae Medicae Silesiensis. Vol. 63. No. 1. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, 2009.
  • Martone G. Enhancement of recovery from mental illness with l-methylfolate supplementation. Perspect Psychiatr Care. 2018 Apr;54(2):331-334. 
  • McEligot AJ, Ziogas A, Pfeiffer CM, Fazili Z, Anton-Culver H. The association between circulating total folate and folate vitamers with overall survival after postmenopausal breast cancer diagnosis. Nutr Cancer. 2015;67(3):442-8.
  • Peedicayil J. Role of epigenetics in pharmacotherapy, psychotherapy and nutritional management of mental disorders. J Clin Pharm Ther. 2012 Oct;37(5):499-501.
  • Stahl SM. L-methylfolate: a vitamin for your monoamines. J Clin Psychiatry. 2008 Sep;69(9):1352-3.

Zobacz jeszcze

picie kawy przy endometriozie
Dieta przeciwzapalna

Czy picie kawy jest zdrowe przy endometriozie?

Kawa to drugi towar handlowy na świecie (zaraz po ropie naftowej). Nazywa się ją „płynnym złotem” i nie chodzi tu wyłącznie o finanse. Mała czarna

Zapisz się do newslettera