fbpx

Zioła w endometriozie

zielone liście

Udostępnij ten post

ZIOŁA W ENDOMETRIOZIE

Bardzo często pytacie o to, jakie jakie zioła w endometriozie można zastosować jako uzupełnienie odpowiednio zbilansowanej diety. Zioła stosowane są od zarania dziejów do leczenia różnych chorób i dolegliwości, także tych kobiecych. W tym artykule podpowiem Wam jakie zioła w endometriozie zostały przebadane naukowo.

Zioła w endometriozie – w jaki sposób mogą nam pomóc?

Podstawowe pytanie, na które warto odpowiedzieć już na początku brzmi – w jaki sposób zioła mogą pomóc w leczeniu endometriozy? Każde z nich wykazuje nieco inne właściwości jednak generalnie ich pozytywne działanie oparte jest na:

 • zmniejszaniu dolegliwości bólowych (przeczytaj więcej na temat zmniejszania bólu w endometriozie)
 • poprawy krążenia w obrębie miednicy mniejszej
 • utrzymaniu równowagi hormonalnej
 • zmniejszeniu stanu zapalnego

To pokazuje, że zioła w endometriozie są bardzo ważne. Moim zdaniem warto, aby stanowiły uzupełnienie odpowiednio zbilansowanej diety. Należy jednak przyjmować je z głową i zapoznać się z ewentualnymi przeciwwskazaniami i możliwością wystąpienia skutków ubocznych. Pamiętajcie, aby ziołoterapię skonsultować z lekarzem, ponieważ jeśli przyjmujecie leki może okazać się, że wchodzą one w interakcje z nimi.

[su_spacer=”20″]

Jakie zioła mogą pomóc w walce z endometriozą?

Co na endometriozę? Jakie zioła stosować przy endometriozie? Poniżej przedstawiam Wam zioła, które mogą Wam pomóc. Być może znacie ich więcej jednak ja podaję te, które zostały opisane w literaturze naukowej.

Wiesiołek dwuletni

Jest to roślina, która rośnie dziko na terenie Ameryki Południowej. Jestem pewna, że większość z Was kojarzy olej z wiesiołka, który powstaje z drobnych, ciemnych nasion tej rośliny. Jest on bogaty w kwas linolenowy (65%) oraz gamma-linolenowy (10%). Oba te składniki są bardzo ważne w leczeniu endometriozy. Stanowią niezbędny element diety przeciwzapalnej, ponieważ są potrzebne do produkcji PGE1 (prorostaglandyny o charakterze przeciwzapalnym).

Przeciwwskazania: padaczka – wiesiołek może powodować obniżenie progu padaczkowego, nadwrażliwość na roślinę

[su_spacer=”20″]

Niepokalanek pospolity

Nazywany jest normalizatorem stężenia hormonów, co sugeruje jego podstawowe działanie. Surowcem leczniczym są owoce, które zbiera się pod koniec jesieni, a następnie poddaje suszeniu. Owoce te zawierają diterpeny, które zmniejszają wydzielanie prolaktyny, a tym samym łagodzą dolegliwości o charakterze PMS. Ponadto nadmiar prolaktyny może zaburzać owulację.

Przeciwwskazania: ciąża, nadwrażliwość na roślinę

Zazwyczaj zaleca się stosowanie niepokalanka w ilości 20-30 mg dziennie. Jeśli znacznie przesadzimy z jego ilością to przy ponad 250 mg mogą pojawić się działania niepożądane. Zalicza się do nich nudności, zgagę, osłabienie, zmęczenie, świąd skóry, a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

[su_spacer=”20″]

Mniszek lekarski

W naturalnym leczeniu endometriozy wykorzystuje się jego właściwości moczopędne. Dzięki nim mniszek pomaga w walce ze zjawiskiem przekrwienia występującym w miednicy mniejszej. Herbata z mniszka lekarskiego jest również powszechnie wykorzystywana w zmniejszaniu obrzęków.

Przeciwwskazania: nadwrażliwość na roślinę, choroby nerek, kamica żółciowa, niedrożność dróg żółciowych i jelitowych

[su_spacer=”20″]

Kalina śliwolistna i koralowa

Zarówno kalina śliwolistna, jak i koralowa mogą być bardzo pomocne w leczeniu dolegliwości bólowych, które towarzyszą endometriozie (przeczytaj więcej na temat walki z bólem w endometriozie). Wynika to z obecności kwasu salicylowego. Ponadto ich ekstrakty wykazują działanie przeciwkrwotoczne, przeciwskurczowe i uspokajające. Ze względu na to, kalina nazywana jest „lekiem kobiecym”. Oprócz wspomnianych wcześniej właściwości, zioła te są bardzo dobrym źródłem antyoksydantów dlatego polecane są w diecie przeciwzapalnej.

Przeciwwskazania: nadwrażliwość na roślinę

Zbyt duże dawki kaliny mogą przyczynić się do wystąpienia działań niepożądanych, takich jak nudności, wymioty oraz zawroty głowy.

[su_spacer=”20″]

Tarczyca bajkalska

Od setek lat jej cenne właściwości wykorzystywane są w medycynie chińskiej. Związki występujące w tarczycy bajkalskiej mają silne działanie przeciwzapalne (porównywalne do ibuprofenu). Dlatego jeśli nie występują przeciwwskazania, tarczyca bajkalska jest ważnym elementem diety przeciwzapalnej. Ponadto usprawnia przepływ krwi co może przyczynić się do poprawy krążenia w obrębie miednicy mniejszej.

Przeciwwskazania: nadwrażliwość na roślinę, ciąża, okres karmienia piersią

[su_spacer=”20″]

Kadzidłowiec

W medycynie hinduskiej wykorzystuje się kadzidłowiec jako środek przeciwzapalny. Za jego cenne właściwości odpowiadają kwasy bosweliowe, które m.in. hamują produkcję prozapalnych leukotrienów.

Przeciwwskazania: nadwrażliwość na roślinę, ciąża, okres karmienia piersią

[su_spacer=”20″]

Dzięgiel chiński

Jest polecany przede wszystkim w zwalczaniu dolegliwości, które często towarzyszą endometriozie. Może okazać się skuteczny przy bólach brzucha, zaparciach, a także anemii. Dzięki obecności kwasu ferulowego wykazuje działanie przeciwzapalne.

Przeciwwskazania: nadwrażliwość na roślinę, ciąża, okres karmienia piersią, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych i hamujących agregację płytek krwi (istnieje ryzyko wystąpienia krwawienia)

Warto zaznaczyć, że dzięgiel chiński zawiera związki uczulające na promienie słoneczne. Dlatego nie zaleca się stosowania go przy jednoczesnej ekspozycji na słońce.

[su_spacer=”20″]

Zioła w endometriozie – podsumowanie

Przedstawione powyżej zioła mogą wspomóc leczenie endometriozy. Wiele z nich ze względu na swoje silne właściwości przeciwzapalne stanowi cenne uzupełnienie diety przeciwzapalnej. Jednak tak jak wspomniałam na początku, pamiętajcie aby stosowanie ziół skonsultować z lekarzem.

[su_spacer=”20″]


Wybrane źródła naukowe, z których pochodzą informacje znajdujące się we wpisie:

 • Altun M.L., Citoğlu G.S., Yilmaz B.S., Coban T.. Antioxidant properties of Viburnum opulus and Viburnum lantana growing in Turkey. „Int J Food Sci Nutr.”. 59(3), s. 175-80.
 • Ben-Erik van Wyk, M. Wink, “Rośliny lecznicze świata “ MedPharm, Polska 2008
 • De Caterina R, Zampolli A. From asthma to atherosclerosis – 5-lipoxygenase, leukotrienes and inflammation. New Eng J Med 2004; 350: 4-7.
 • Huang F, Li S, Lu X, et al. Two glutathione S-transferase inhibitors from Radix Angelicae sinensis. Phytother Res 2011; 25: 284-9.
 • Segev G, Kaetz RJ. Selective COX-2 inhibitors and risk of cardiovascular events. Hospital Physician 2004; 39.
 • Wieser F, Cohen M, Gaeddert A, et al. Evolution of medical treatment for endometriosis: back to the roots? Hum Reprod Update 2007
 • Zhang L, Ravipati AS, Koyyalamudi SR, et al. Antioxidant and anti-inflammatory activities of selected medicinal plants containing phenolic and flavonoid compounds. J Agric Food Chem 2011; 59: 12361-7.

 

Zobacz jeszcze

gulasz wegetariański
Przepisy

Lekkostrawny gulasz wegetariański

Z czym kojarzy Ci się gulasz? Jeśli z mięsem czerwonym, którego należy unikać na diecie przeciwzapalnej, to masz rację, ale…Dziś pokażę Ci, że da się

Zapisz się do newslettera